Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova i evropskih integracija Crne Gore, Igor Lukšić boravio je u zvaničnoj posjeti BiH, 26-27. avgusta 2013. godine. Tom prilikom imao je susrete sa: zamjenikom Predsjedavajućeg Vijeća ministara i šefom diplomatije BiH, članovima Predsjedništva BiH, Predsjedavajućim Predstavničkog doma BiH, Predsejdavajućim Vijeća ministara i Visokim predstavnikom za implementaciju mirovnog sporazuma u BiH.
Tokom susreta sa zamjenikom predsjedavajućeg Vijeća ministara i ministrom vanjskih poslova, Zlatkom Lagumdžijom, obostrano konstatovano da su odnosi dvije zemlje odlični, bez otvorenih pitanja, te da poseban značaj u njihovom daljem unapređenju predstavlja sporazum o granici, čije potpisivanje se planira do kraja ove godine. Takođe, u cilju daljeg snaženja odličnih veza dvije države konstatovano da, u što skorijem roku, treba potpisati niz sporazuma koji su u finalnoj fazi usaglašavanja kao što su sporazumi u oblastima međusobne zaštite investicija, pograničnom nadzoru, forenzičkih ispitivanja i vještačenja, te osnivanju zajedničkog Centra za policijsku saradnju i međusobnog priznanja sertifikata za poljoprivredne proizvode. Unapređenje saobraćajne infrastrukture i podrška snažnijoj ekonomskoj saradnji su bile teme od naročitog interesa sagovornika. Komplementarnost strateških spoljnopolitičkih ciljeva je ocijenjena kao dodatna vrijednost u međusobnim odnosima, te da regionalna saradnja predstavlja ključni element evropskih i evroatlantskih integracija dvije zemlje. Zato je posebna pažnja u razgovorima posvećena intenziviranju napora u okviru novog koncepta regionalne saradnje pod nazivom WB6+2, te dogovoreno da se do narednog ministarskog sastanka planiranog na marginama GSUN u Njujorku, u saradnji sa ostalim članicama inicijative,formulišu konkretni projekti od zajedničkog interesa.
Tokom sastanka sa ministrom Lukšićem, članovi predsjedništva BiH Željko Komšić, Bakir Izetbegović i Nebojša Radmanović istakli da BiH ima najbolje odnose sa Crnom Gorom od svih država sa kojima se graniči, te da predstavljaju rijetko dobar primjer dobrosusjedstva, ne samo u Regionu, nego u Evropi. Konstatovano da je saradnja na planu evropske integracije, i u tom cilju, snažnija regionalna saradnja od izuzetnog značaja. Obostrano ocijenjeno da loša saobraćajna povezanost obeshrabruje ozbiljne inostrane investicije, te da u narednom periodu treba intenzivirati zajedničke napore na planu unapređenja saobraćajne povezanosti dvije zemlje. Istaknuto da će Predsjedništvo BiH pružiti institucionalnu podršku skorom potpisivanju sporazuma o granici, ocjenjujući da taj sporazum ima poseban značaj ne samo za bilateralne odnose, već i za politički kredibilitet dvije zemlje u regionalnom i međunarodnom kontekstu.
U razgovoru sa predsjedavajućim Predstavničkog doma BiH, Denisom Bećirovićem, obostrano ponovljena ocjena o izvanrednim bilateralnim relacijama na svim poljima, kao i potreba unapređenja saobraćajne infratstrukture, koju je Bećirovič ocijenio decenijskim prioritetom bilateralnih odnosa. Razmijenjena su mišljenja o unutrašnjim prilikama, uz konstataciju da napredak Crne Gore na planu integracija predstavlja podsticaj za istovjetne aspiracije BiH. Bećirović je iznio uvjerenje da će potpisivanje bilateralnog sporazuma o granici imati podršku oba doma BiH parlamenta. Takođe, bilo je riječi o mogućnostima redovnih godišnjih sastanaka predstavnika vlada i parlamenata dvije zemlje, te snaženju uloge parlamentarne diplomatije u okviru regionalne saradnje.
Predsedavajući Vijeća ministara Vjekoslav Bevanda, u srdačnom i otvorenom razgovoru, ocijenio da je saradnja dvije zemlje izuzetno dobra i istakao važnost komplementarnih spoljnopolitičkih prioriteta – evropskih i evroatlantskih integracija za dalje snaženje odnosa. Sagovornici su razmjenili mišljenja o svim aktuelnim temama od značaja za dalje unapređenje saradnje. Premijer Bevanda je informisao da će Vijeće ministara razmatrati, na jednoj od narednih sjednica, sporazum o granici, ocjenjujući dogovore po tom pitanju izuzetno značajnim. Posebna pažnja u razgovoru posvećena je regionalnoj saradnji, uz obostranu ocjenu da Jadransko-jonska inicijativa predstavlja dobar okvir za podsticaj razvoja u svim segmentima, te dugoročnu politiku stabilnosti regiona.
Sastanak ministra Lukšića sa Visokim predstavnikom u BiH, Valentinom Inckom protekao je u konstruktivnoj razmjeni mišljenja i stavova o aktuelnim prilikama u zemljama Regiona, naporima OHR u toku njegovog mandata, te značaju daljeg napretka BiH na planu evropske integracije. U tom kontekstu, Incko je ocijenio da je od izuzetnog značaja činjenica da u Regionu postoje pozitivni primjeri, ističući da je Crna Gora pokazala kako progres može biti vidljiv i brz. Obostrano je konstatovano da je istovjetan progres BiH izuzetno važan ne samo za građane ove zemlje, već za razvoj Regiona u cjelini.