Nove investicije ne treba da budu samo mjerljiv rezultat, već i opipljiva satisfakcija i novi podsticaj za dalji rad na jačanju vladavine prava, što ne znači „unovčavati“ reformu pravosuđa i borbu protiv kriminala i korupcije, već ostvariti njihov krajnji efekat, a to je, ne samo pravno-politička, već i ekonomsko-finansijska dobrobit građana Crne Gore, poručio je potpredsjednik Vlade i ministar pravde Duško Marković na redovnom sastanku Savjeta stranih investitora u Crnoj Gori, održanom danas u hotelu „Podgorica“.
Sastankom je predsjedavao predsjednik Skupštine Savjeta Ridiger Šulc.
Potpredsjednik Marković je upoznao strane investitore sa najnovijim aktivnostima, rezultatima i planovima u oblasti jačanja notarijata, uvođenja javnih izvršitelja, sistema alternativnog rješavanja sporova, pravosudne saradnje u privrednim stvarima, kao i regulisanjem položaja lobista u Crnoj Gori.
Prema njegovim riječima, usvajanjem amandmana na Ustav u dijelu pravosuđa i utvrđivanjem sistemskih pravosudnih zakona, jača se nezavisnost i efikasnost pravosudnih organa, što je na neki način temeljna garancija veće zaštite interesa građana Crne Gore i svih koji dolaze u Crnu Goru, doprinose ekonomskom razvoju i predstavljaju vrlo važne činioce realizacije razvojnih projekata.
"Sve mjere i aktivnosti koje treba da rezultiraju jačanjem pravne sigurnosti kod privrednih subjekata, definisane su strateškim dokumentima za reformu pravosuđa i borbu protiv korpucije i organizovanog kriminala. Tu najprije mislim na akcione planove za ispunjavanje preporuka Evropske komisije iz izvještaja o skriningu za poglavlja 23 i 24, koji predstavljaju uslov za otvaranje pregovora u oblasti vladavine prava", istakao je Marković, naglašavajući da pozitivni izvještaj EK o ovim dokumentima predstavlja posebnu satisfakciju, i izražavajući uvjerenje da će pregovori u ovim poglavljima biti otvoreni do kraja tekuće godine.
On je naglasio da se unaprjeđenje poslovnog ambijenta odnosi najprije na jačanje sigurnosti pravnih poslova postojećih privrednih subjekata, a iznad svega – na stvaranje ambijenta atraktivnog za buduće investitore.
"Međutim, postoje biznis-barijere koje prevazilaze granice Crne Gore, nadležnost njenih institucija i moć naše države. To su barijere koje treba da prevaziđu potencijalni investitori. Jedna od njih je svjetska ekonomska kriza, kojoj Crna Gora uspješno odolijeva, ali trpi štetu zbog pada investicione moći kod potencijalnih ulagača. Tu je i problem nedavne balkanske prošlosti i klimave regionalne stabilnosti. Ne treba zanemariti ni međunarodni problem organizovanog kriminala", rekao je potpredsjednik Marković.
On je naglasio značaj NATO integracija za stvaranje povoljnog investicionog ambijenta i sigurnost uloženog kapitala. "Količina novca nije mjerilo kvaliteta investicije. Od investitora se ne očekuje samo novac, već i iskustva dobrog menadžmenta, kao i nova društvena vrijednost", poručio je Marković.
Sastanak je rezultirao dogovorom o intenziviranju komunikacije i redovnom izvještavanju između Ministarstva pravde i Savjeta stranih investitora u Crnoj Gori.