Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Kampanja "Žene na selu- žene na djelu! Neka se čuje vaš glas"

Objavljeno: 2013-10-04 18:53:58 Autor: PR služba

Ciljevi kampanje su:

Podizanje svijesti javnosti o položaju žena na selu i neophodnosti njihovog aktivnog uključivanja u procese donošenja odluka;

Promovisanje uspješnih žena na selu i podizanje svijesti javnosti o vrednovanju njihovog doprinosa ruralnom razvoju, kao i o potrebi ekonomskog osnaživanja seoskih žena.

Poruke kampanje su:

Žene na selu - ravnopravni nosioci ekonomskog razvoja ruralnih područja i ravnopravni uživaoci dobiti od tog razvoja.

Vrednovanje doprinosa žena ruralnom razvoju

Žene su glavni akteri opstanka i razvoja sela. Seoske žene čine jednu četvrtinu ukupne svjetske populacije. One posjeduju samo dva odsto zemlje, dok od svih poljoprivrednih prihoda dobijaju samo jedan odsto. U Crnoj Gori, muškarci su najčešće nosioci porodičnih poljoprivrednih gazdinstava čak 87,13% dok ostale članove koji rade na gazdinstvu u najvećem broju čine žene i to 66%.

Doprinos žena ruralnom razvoju je nemjerljiv, ali njihov položaj i problemi sa kojima se suočavaju, od zadovoljenja osnovnih životnih potreba do dugoročnih interesa još uvijek su veliki. Seoska žena je marginalizovana, ekonomski zavisna od drugih, oskudno obrazovana i preopterećena poslovima u kući i na imanju.

Ekonomsko osnaživanje žena na selu

Žene na selu mnogo rade, a imaju malo. Priznanje njihovog značaja i uloge, priznanje potrebe da se uslovi njihovog života moraju poboljšati, prvi je korak ka postizanju bolje budućnosti žena na selu. Seoske žene imaju pravo na obrazovanje i obuku, kao i pravo na jednak pristup ekonomskim mogućnostima, putem zapošljavanja, samozapošljavanja, kredita i zajmova, posebno onih vezanih za poljoprivredu.

Učešće žena na selu u odlučivanju

Porodični koncept bavljenja poljoprivredom uključuje neplaćeni rad žena, a nedovoljna društvena uključenost u rješavanje zajedničkih problema ostavlja seoske žene prilično izolovanim u procesima donošenja odluka.

Zato im je neophodno obezbijediti ravnopravni pristup i potpuno učešće u strukturama vlasti i na taj način učiniti vidljivim njihove potrebe u kreiranju razvojnih politika sela.

Centralni dogadjaj kampanje je 15. oktobar Medjunarodni dan žena na selu. Toga dana će u organizaciji Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti u Podgorici (Delta City), uz finansijsku podršku OSCE Misije u Crnoj Gori, biti održan Sajam seoskih žena. Tačno vrijeme održavanja Sajma biće proslijedjeno u pozivu medijima 11. oktobra. 2013.g.

15. oktobar je ustanovljen kao Međunarodni dan seoskih žena na Konferenciji žena Ujedinjenih nacija u Pekingu 1995. godine. Države su se obavezale da ženama na selu obezbijede ravnopravan pristup i potpuno učešće u strukturama vlasti i učine vidljivim njihove potrebe i mogućnosti u kreiranju razvojnih politika sela.