Vlada Crne Gore opredijeljena da aktivno sprovodi i podržava sve inicijative koje su usmjerene ka promovisanju antidiskriminatorne politike, uz podršku civilnog sektora i svih zainteresovanih strana istakao je na XI sastanku neformalne LGBT Focal Point mreže predstavnika evropskih vlada savjetnik predsjednika Vlade Crne Gore za ljudska prava i zaštitu od diskriminacije
Jovan Kojičić.
On je na skupu održanom od 3. do 5. oktobra 2013. godine u Kolašinu pod predsjedavanjem Crne Goreizložio programske aktivnosti koje naša zemlja realizuje u okviru mjera predviđenih Akcionim planom LGBT Strategije za 2013. godinu, kao i Programom rada Savjeta za zaštitu od diskriminacije.
Diskusiju na skupu je moderirala pomoćnica ministra za ljudska i manjinska prava u Vladi Crne Gore Blanka Radošević-Marović, a rezime panel diskusije izložila je šefica odjeljenja za rodnu ravnopravnost u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava Crne Gore Irena Bošković.
U okviru LGBT projekta Savjeta Evrope, predstavnici Centra za građansko obrazovanje predstavili su Publikaciju „Crnogorska obrazovna politika i seksualna orjentacija: Zastupljenost LGBT tema u školskim programima i udžbenicima”, autora mr Aleksandra Saše Zekovića.
U radu skupa učestvovali su predstavnici šesnaest zemalja članica i to: Austrije, Belgije, Crne Gore, Estonije, Finske, Holandije, Hrvatske, Italije, Malte, Norveške, Španije, Srbije, Švajcarske, Švedske, Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske kao i Moldavije koja je Neformalnoj LGBT Focal Point mreži pristupila na ovom skupu. U radu su učestvovala i četiri posmatrača iz Savjeta Evrope, Agencije za fundamentalna prava EU (FRA), Evropske komisije protiv rasizma i netolerancije (ECRI) i Evropske komisije, kao i predstavnica Biroa za demokratiju, ljudska prava i rad Sjedinjenih Američkih Država.
Predstavnici Vlada iz regiona, Evrope i Sjedinjenih Američkih Država, kao i međunarodnih organizacija, predstavili su aktivnosti koje su realizovane u prethodnom periodu u oblasti kontinuirane promocije i unapređenja poštovanja prava LGBT populacije.
Ukazano je na inicijative koje su pokrenute, kao što su, između ostalih, usvajanje LGBT strategije od strane Kraljevine Švedske, utvrđivanje nacrta krivičnog zakonodavstva od strane Republike Estonije gdje je seksualna orjentacija izričito pomenuta kao zabranjeni osnov diskirminacije, kontinuirana implementacija LGBT akcionih planova u Ujedinjenom Kraljevstvu Velike Britanije i Sjeverne Irske, dok Evropska komisija ostaje fokusirana na istraživanja EU Agendije za fundamentalna prava.
Konstatovano je da poštovanje međunarodnih pravila i najboljih praksi u kontekstu implementacije anti-diskriminatorne politike mora biti prioritet i visoko na Agendi aktivnosti svih vlada. Na nivou UN razgovarano je i o globalnoj inicijativi povodom usvajanja nove rezolucije o LGBT pravima planiranoj za prvi kvartal 2014. godine.
Posebnu pažnju na sastanku, u dijelu posvećenom policiji i vojsci, privukla je prezentacija pukovnika D.J. Broksa iz holandskog ministarstva odbrane.
U okviru XI sastanka održana je i panel diskusija posvećena temi registrovanog partnerstva, sa pogledima u odnosu na region (Crna Gora, Republika Hrvatska, Republika Srbija), a predstavljeni su i modeli registrovanog partnerstva Kraljevine Holandije, Kraljevine Norveške iAustrije.
Modele registrovanog partnerstva prezentovali su koordinator odsjeka za prava LGBT osoba u Ministarstvu obrazovanja, kulture i nauke Kraljevine Holandije Ben Baks, predstavnik Ministarstva za djecu, jednakost i socijalnu inkluziju Kraljevine Norveške Dag Robin Simonsen i šefica Odsjeka za društveno-ekonomsku jednakost, međunarodne poslove i EU u Kabinetu kancelara Austrije Žaklin Niavrani.
Učesnici skupa su snažno pozdravili Zajedničku izjavu o borbi protiv homofobije i transfobije koju u četvrtak u Dubrovniku potpisali potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova i evropskih integracija Crne Gore dr Igor Lukšić i prva potpredsjednica i ministarka vanjskih i evropskih poslova Republike Hrvatske dr Vesna Pusić.
Biro za odnose s javnošću