Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Konkretni projekti Crne Gore pred Energetskom zajednicom

Objavljeno: 2013-10-24 21:00:00 Autor: Ministarstvo ekonomije/ Biro za odnose s javnošću

“Crna Gora intenzivno radi na usaglašavanju nacionalnog zakonodavstva sa zakonodavstvom Evropske unije koje se odnosi na energetiku” rekao je ministar ekonomije Vladimir Kavarić, učestvujući na XI sastanku Savjeta ministara Energetske zajednice koji se održava u Beogradu.

Govoreći na temu „Implementacija Sporazuma o energetskoj zajedinici“ ministar Kavarić je podsjetio da je jedna od najvažnijih aktivnosti po pitaju legislative priprema novog Zakona o energetici, kojim će se postići puna usaglašenost sa svim relevantnim direktivama Evropske unije iz oblasti energetike, te precizirati odredbe i otkloniti eventualne nejasnoće koje su otežavale primjenu važećeg Zakona o energetici.

„U oblasti energetske efikasnosti pripremljen je Predlog zakona, koji će biti usklađen sa svim relevantnim direktivama Evropske unije koje se odnose na efikasno korišćenje energije, a u toku je i priprema Strategije razvoja energetike Crne Gore do 2030. godine, ključnog strateškog dokumenta kojim će se definisati putevi razvoja energetskog sektora naše zemlje u narednom periodu“ - naglasio je Kavarić.

Uvažavajući razvojna opredjeljenja, u energetskom sektoru se realizuju aktivnosti vezane za veliki broj projekata.

„ Vlada Crne Gore je objavila tender za istraživanje i proizvodnju nafte i gasa u Crnogorskom podmorju. Uz to, izbor TAP za transport gasa iz Azerbejdžana je povoljna vijest za Crnu Goru i region, jer se time stvara jedna od osnovnih pretpostavki za realizaciju IAP gasovoda, koji treba da izvrši interkonekciju sa TAP gasovodom u Albaniji. Ralizacijom TAP i IAP gasovoda, Crna Gora će dobiti pristup gasu, kao ekološki prihvatljivijem i jeftinijem izvoru energije“ - istakao je crnogorski ministar i podsjetio da su na sastanku koji je održan u Zagrebu pod naslovom "Jadransko-jonski plinovod – put kaspijskog plina u Europu", dogovoreni vrlo konkretni koraci za budućnost između ministara Hrvatske, Albanije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.

Imamo i veliko interesovanje investitora za aktuelni projekat Drugog bloka TE Pljevlja, a rok za dostavljanje ponuda je 31. oktobar“- podsjetio je ministra Kavarić, ističući i da je u toku i tender za osam malih vodotoka.

Posebnu aktraktivnost za ulaganja u oblast energetike daje projekat interkonektivnog kabla sa Italijom, kojim će sve investicije u Crnoj Gori, ali i regionu, dobiti pristup tržištu EU. Uz sve to, prošle godine je potpisan i Ugovor o formiranju regionalne aukcijske kuće za sprovođenje koordinisanih aukcija za raspodjelu prenosnih elektroenergetskih kapaciteta za naš region, sa sjedištem u Crnoj Gori.

„Može se reći da je Aukcijska kuća za Jugoistočnu Evropu, sa sjedištem u Podgorici, prvi uspješni regionalni projekat. Riješeni su mnogi problemi, postavljen je temelj koji će značajno doprinijeti otvaranju i unapređivanju tržišta, razvoju trgovine ali i regiona uopšte. Izvjesno je da će Aukcijska kuća biti osnovana i funkcionalna u 2014. godini, kao izraz volje elektroprenosnih kompanija iz regiona da unaprijede proces prekogranične saradnje, za šta je dobijena podrška Sekretarijata Energetske zajednice i Evropske komisije, kao i Vlade Crne Gore, koja je obezbijedila izuzetno povoljan poreski tretman buduće Aukcijske kuće. U konačnom, za taj projekat dobijena je i izdašna finansijska pomoć međunarodnih finansijskih institucija” zaključio je ministar Kavarić.

Ministar Kavarić se, na marginama sastanka, sreo sa evropskim komesarom za energetiku Ginterom Otingerom, kao i sa kolegama zemalja članica.

U susret održavanju Mješovite komisije o ekonomskoj saradnji Crne Gore i Srbije, planiranom za novembar ove godine u Podgorici, ministar Kavarić se sastao i sa ministrom regionalnog razvoja i lokalne samouprave u Vladi Srbije i kopredsjedavajućim sa srbijanske strane u toj Komisiji Igorom Mirovićem. Na sastanku je bilo riječi o mogućnostima unapređenja ekonomske saradnje dvije države kao i o konkretnim koracima u vezi održavanja mješovite Komisije.