Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Informativna kamapnja o eurokodovima

Objavljeno: 2013-10-28 15:20:00 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma

U cilju usaglašavanja tehničkog zakonodavstva Crne Gore sa zakonodavstvom Evropske unije u okviru IPA 2010 kandidovan je projekat “Postizanje najvišeg bezbjedonosnog i tehničkog kvaliteta gradnje”. Implementacija projekta zvanično je započela 26.04.2012.godine, a njegov cilj je stvaranje preduslova za usklađivanje nacionalnih propisa i standarda za proračun konstrukcija sa propisima i standardima EU i izgradnja kapaciteta za njihovo uspješno usvajanje, implementaciju i upotrebu.

U okviru nevedenog projekta sprovedena je informativna kamapnja o Eurokodovima kao skupu tehničkih pravila za projektovanje građevinskih konstrukcija.

Okrugli stolovi održani su u Ministarstvu održivog razvoja i turizma:
- 24. septembra 2013.godine
Ovaj dio kampanje bio je namjenjen institucijama koje se bave poslovima u oblasti građevinarstva.
- 16.oktobra 2013.godine
Okrugli sto bio je manijenje privrednim subjektima koji se bave poslovima u oblasti građevinarstva kao i proizvodnjom građevinskih materijala.

Danilo Gvozdenović, generalni direktor Direktorata za građevinarstvo, ispred Ministarstva održivog razvoja i turizma, pozdravio je prisutne i istakao da su iskustva zemalja članica EU pokazala da uspješno sprovođenje Eurokodova u građevinsku praksu zahtijeva zajednički trud i usku saradnju svih zainteresovanih strana, a to su: nacionalne vlasti, nacionalni organi za standarde, tehnička i stručna udruženja, akademske zajednice i građevinska industrija.

Tatjana Vujošević, rukovodioc Direkcije za strateški razvoj građevinarstva, ukazala je na postignute rezultate i ciljeve projekta “Postizanje najvišeg bezbjedonosnog i tehničkog kvaliteta gradnje”.

Svetlana Vuksanović, samostalni savjetnik u Direkciji za stratrški razvoj građevinarstva, predstavila je pravnu osnovu standarda i Eurokodova u odnosu na CE označavanje i značaj usvajanja Eurokodova u crnogorsku građevinsku praksu.

Ljiljana Šoškić, sekretar Tehničkog komiteta ISME/TK 002 za standardizaciju pravila projektovanja konstrukcija za zgrade i građevinsko inženjerske radove, prezentovala je benefite korišćenja standarda i Eurokodova.

Jochen Fornather, ekspert Austrijskog instituta za standardizaciju, prenio je iskustva evropskih zemalja i ukazao na važnost primjene Eurokodova. Poseban akcenat stavljen je na opterećenje konstrukcija uslijed dejstva požara, uz predstavljanje modela – scenarija požara.

Radomir Zejak, predsjednik Tehničkog komiteta ISME/TK 009 za standardizaciju u oblasti građevinskih proizvoda, prisutnima je predstavio djelove Eurokodova i starih nacionalnih pravila.

Željka Radovanović, profesor na Građevinskom fakultetu i vođa ad-hoc grupe za Eurokod 1, predstavila je dejstav na konstrukcije sa posebnim osvrtom na dejstva: vjetra, snijega i temperature. Predstavila je i značaj uvođenja Eurokodova u crnogorsko zakonodavstvo.

Srđan Janković, profesor na Građevinskom fakultetu i vođa ad-hoc grupe za Eurokod 8, govorio je o Proračunu seizmički otpornih kontrukcija.

Valter Potuček, ekspert Austrijskog instituta za standardizaciju, posebno se osvrnuo na zanačaj rekonstrukcije objekata prema Eurokodovima, a u pogledu seizmičkog opterećenja.

Okruglim stolovima prisistvovali su predstavnici:
- Ministarstva održivog razvoja i turizma
- Instituta za standardizaciju Crne Gore
- Građevinskog fakulteta iz Podgorice
- Elektroprivrede Crne Gore AD Nikšić
- Direkcije za saobraćaj Crne Gore
- Ministarstva unutrađnjih poslova (Direktorata za vanredne situacije)
- Uprave za inspekcijske poslove
- Uprave za javne nabavke Crne Gore
- Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore
- Direkcije javnih radova Crne Gore
- Željezničke infrastrukture Crne Gore
- Privredne komore Crne Gore
- Montenegro biznis alijanse
- Unije poslodavaca Crne Gore
- Firme Čelebić d.o.o. iz Podgorice