Da li će biti otpuštanja zavisi od planova poslodavaca i njihove ekonomske održivosti Ministarstvo radi na stvaranju uslova za poboljšanje sistema socijalne zaštiti
Poslodavci u Crnoj Gori dužni su da ispoštuju Zakon o radu kojim je propisano da radnici koji su dvije godine radili na određeno vrijeme 23. decembra dobiju ugovor na neodređeno vrijeme, kazao je u razgovoru za "Dan" ministar rada i socijalnog staranja Predrag Bošković. On je ocijenio da su poslodavci imali dovoljno vremena da utvrde ko od radnika ispunjava kriterijume za radna mjesta koja pokrivaju.
Na pitanje da li će podržati predlog Unije poslodavaca da se izmijeni Zakon o radu, odnosno odredba kojom je ograničeno trajanje ugovora o radu na određeno vrijeme na dvije godine, Bošković je kazao da će podržati svaki dogovor socijalnih partnera.
- Samo u tom slučaju doći će do izmjena zakona, a u suprotnom imamo zakon koji je u našem pravnom sistemu i njega moraju svi poštovati. Nadam se da će socijalni partneri naći rješenje koje će biti najpovoljnije za sve, a o kojem će se izjasniti i Socijalni savjet - naveo je Bošković.
On je naveo da su poslodavci dužni da poštuju propise jer je zakon jasan.
- Ugovor o radu se može zaključiti na određeno vrijeme, radi obavljanja poslova čije je trajanje iz objektivnih razloga unaprijed određeno ili je uslovljeno nastupanjem okolnosti koje se nijesu mogli predvidjeti. Poslodavac sa istim zaposlenim ne može zaključiti jedan ili više ugovora o radu na određeno vrijeme ukoliko je trajanje ugovora neprekidno ili sa prekidima traje duže od 24 mjeseca - rekao je Bošković.
Bez obzira na, kako kaže, rezulat rada radne grupe vezano za inicijativu Unije poslodavaca o izmjeni zakona, poslodavci su upoznati sa ovim rješenjem koje je 2011. godine dobilo saglasnost socijalnih partnera.
- U ovom vremenskom intervalu poslodavci su imali mogućnost da utvrde koji zaposleni zadovoljavaju njihove potrebe i ispunjavaju kriterijume za radna mjesta koja pokrivaju. Da li će biti otpuštanja zavisi od planova poslodavaca i njihove ekonomske održivosti. Kada su u pitanju zloupotrebe propisa, njihovo utvrđivanje sprovodi Uprava za inspekcijske poslove - naveo je Bošković.
Odgovarajući na pitanje o mogućnosti za povećanje socijalnih davanja, Bošković je kazao da ministarstvo radi na stvaranju uslova za poboljšanje sistema socijalne zaštite.
- Temeljni osnov za to je Zakon o socijanoj i dječijoj zaštiti. Njime je utvrđena visina novčanih davanja u fiksnom iznosu. Ovim propisom je predviđeno da se visina materijalnih davanja usklađuje na polugodišnjem nivou u zavisnosti od kretanja troškova života i prosječne zarade zaposlenih. To se radi na osnovu statističkih podataka za prethodno polugodište u procentu koji predstavlja zbir polovine procenta rasta, odnosno pada troškova života i polovine procenta rasta, odnosno pada zarada - istakao je Bošković
Govoreći o primanjima po osnovu prava iz socijalne i dječije zaštite, on je kazao da ona za petočlanu pordicu na godišnjem nivou iznosi oko 3.100 eura.
- Ovi prihodi su za 800 eura veći od godišnjih prihoda minimalne zarade, a 1.900 veći nego što su godišnji prihodi po osnovu minimalne penzije. Ovo je dovoljan podatak da su socijalna primanja u odnosu na penzije, a pogotovo zarade iz kojih se finansiraju u ovom momentu na nivou gornje granice održivosti - kazao je Bošković.
On je podsjetio da je u julu donijeta odluka o usklađivanju visine osnova materijalnog obezbjeđenja i visine materijalnih davanja.
- Nakon usklađivanja, visina materijalnog obezbjeđenja, zavisno od broja članova porodice ono iznosi od 64,10 do 121,90 eura, a dodatka za djecu zavisno od statusa djeteta kreće se od 19.2 do 32.10 eura. Sledeće usklađivanje vršiće se na osnovu statističkih podataka iz drugog polugodišta 2013. godine i primjenjivaće se od 1.01. 2014. godine - zaključio je Bošković.
Socijalni karton do kraja 2014. godine
On navodi da je Vlada sa UNDP-em potpisala sporazum o saradnji na realizaciji projekta "Socijalni karton - Informacioni sistem socijalnog staranja (ISSS)" u maju 2012. godine, a da je njegov završetak planiran za kraj 2014. godine.
- Socijalni karton se odnosi na građane koji su već ostvarili prava iz oblasti socijalne i dječje zaštite, kao i na one koji će tek podnijeti zahtjev za ostvarivanja prava. Na statistiku se čeka 12 godina jer je realizacija ISSS nekada bila zahtjevnija nego danas zbog stepena razvoja informaciono-komunikacione tehnologije. U međuvremenu je urađeno mnogo na implementaciji informacionih sistema državnih organa, koji će biti iskorišćeni prilikom realizacije projekta - naveo je Bošković.
Isplata socijalnih davanja biće redovna
Prema riječima Boškovića, uprkos aktuelenoj situaciji sa deficitom u budžetu, isplata socijalnih davanja nije dovedena u pitanje.
- Ona se redovno isplaćuju, o čemu se i javnost informiše. Tako je u novembru za socijalna davanja izdvojeno 5.064.476,13 eura - kazao je Bošković.
Bez odgovora kako bi preživio sa 120 eura
On nije odgovorio na pitanje da li bi on mogao da preživi mjesec sa 120 eura koliko na osnovu materijalnog obezbjeđenja prima porodica sa pet ili više članova kao ni koliko iznose njegova primanja.
- Podaci o mjesečnim primanjima javnih funkcionera Ministarstva rada se objavljuju svakog mjeseca na veb-stranici, pa je podatak o mom primanju javan i mogu ga vidjeti svi građani - rekao je Bošković.
Članak možete pogledati ovdje: Dan 6.12.2013.pdf