Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje: Završen proces podrške lokalnim samoupravama u pripremi lokalnih planova upravljanja otpadom

Objavljeno: 2013-12-16 18:27:40 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma

U okviru projekta „Priprema i implementacija državnog i lokalnih planova upravljanja otpadom“, finansiranog od strane Evropske unije, čiji je korisnik Ministarstvo održivog razvoja i turizma, uspješno je završen proces tehničke pomoći za pripremu nacrta lokalnih planova upravljanja otpadom.

Proces je započeo u aprilu mjesecu 2013. godine uspostavljanjem tri regionalne radne grupe: (I) grupa-Centar (opštine, Nikšić, Cetinje, Danilovgrad, Plužine i Šavnik), (II) grupa-Jug (Kotor, Tivat Ulcinj) i (iii) grupa-Sjever (Kolašin, Mojkovac, Bijelo Polje, Berane i Plav) sa ukupno 56 imenovanih članova iz opštinskih struktura i komunalnih preduzeća.

Kroz rad radnih grupa (ukupno održano 30 sastanaka), lokalnim samoupravama je pružena asistencija u svim elementima pripreme i implementacije lokalnih planova upravljanja otpadom u skladu sa EU standardima. Tako su lokalne samouprave, u saradnji sa ekspertima, sistematski prikupile podatke koji su neophodni za pripremu Plana, a zatim su po prvi put sprovele kvalitativne i kvantitativne analize komunalnog otpada u cilju procjene statusa i sastava na osnovu modifikovane metodologije.

Takođe, za vrijeme trajanja realizacije aktivnosti sprovedeno je 11 treninga na lokalnom nivou za svaki region i to: iz oblasti planiranja upravljanja otpadom, sakupljanja i harmonizacije podataka i izvještavanja, SWIS/STAN softvera kao alata za obradu podataka, važnosti sprovođenja i metode analiza otpada na terenu, primjena metoda procjene količine otpada, procesa regionalizacije/komercijalizacije javnih usluga i razvoja projekata i finansiranja. Sprovedena je i studijska posjeta postrojenjima za obradu otpada u Podgorici i Herceg Novom.

Navedeno je rezultiralo pripremom lokalnih planova upravljanja otpadom, gdje je pomoć pružena u domenu standardizacije sadržaja lokalnog plana upravljana otpadom, kao i tehnička pomoć eksperata u pripremi svih poglavlja plana za po jednu pokaznu lokalnu samoupravu u svakoj grupi (Nikšić, Tivat i Kolašin). Od izuzetnog značaja je i podrška pružena u dijelu razmatranja opcija upravljanja otpadom time što je ovaj projekat razvio detaljne prognoze količina i sastava otpada za sve lokalne samouprave u Crnoj Gori, a predložena su i rešenja za buduće sisteme upravljanja otpadom i koraci za postizanje održivosti tih sistema na lokalnom nivou.

Na kraju ovog intezivog procesa (tri lokalna plana upravljanja otpadom za pokazne opštine su završena u formi nacrta, a dodatnih pet se razvija u skladu sa rezultatima i metodologijom koja je usvojena kroz rad lokalnih radnih grupa.

Posebno se mora istaći da je u ovom procesu ostvarena dobra saradnja sa predstavnicima lokalnih zajednica, te da je značajan napredak postignut u osnaživanju medjuopštinske saradnje, koja je ključni element buduće održivosti upravljanja otpadom.

Nacrti lokalnih planova za nevedene opštine moraju biti usaglašeni sa Državnim planom upravljanja otpadom i nakon toga usvojeni na sjednicima skupština ovih opština. Takođe, ukzaujemo da se realizacija Projekta odvija planiranom dinamikom i da će Vladi Crne Gore biti uskoro upućen na
razmatranje Predlog strategije upravljanja otpadom. Planirano je da Državni plan bude upućen Vladi Crne Gore na razmatarnje i donošenje do kraja prvog kvartala naredne godine.

Dosadašnjim rezultatima u realizaciji projekta zajedno su doprinijeli svi partneri koji su uz Ministarstvo odrzivog razvoja I turizma uključeni u projekat: Delegacija EU u Podgorici, Zajednica opština Crne Gore, komunalna preduzeća, Procon, Agencija za zaštitu životne sredinei relevantna ministarstva.