Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Potpredsjednik Lukšić priredio tradicionalni novogodišnji prijem za diplomatski kor

Objavljeno: 2013-12-16 20:15:00 Autor: Biro za odnose sa javnošću
    
   
   
Uvažene ekselencije,
Predstavnici medija,
Dame i gospodo,

Dozvolite da vas najprije pozdravim i zahvalim na vašem današnjem prisustvu već tradicionalnom novogodišnjem okupljanju diplomatskog kora u organizaciji MVPEI. 

Rezimirajući prethodnu i praveći planove za nastupajuću godinu čovjek se instiktivno preispituje sagledavajući protekle i nailazeće izazove. Da li usljed tehnološkog napretka ili procesa globalizacije, ali izazovi djeluju kompleksniji i sve manje jednosmjerni. Tražeći odgovore i osvrćućise na godinu za nama, podsjećamose dostignuća, ali i nastojimo, ukoliko smo odgovorni uočiti i propuste iz prethodnog perioda.To, vjerujem, daje vjetar u leđa za dalje i tjera nas da u narednoj godini budemo još bolji.

Protekla 2013. godina nije izuzetak po zahtjevnosti zadataka koje smo pred sobom imali. Nastavili smo sa intenzivnim spoljnopolitičkim aktivnostima koji se temelje na suštinskim vrijednostima crnogorskog društva i našim nacionalnim interesima. Smatram da možemo istaći da smo imali uspješnu evropsku i evroatlantsku godinu.

Nastavili smo da razvijamo i unapeđujemo bilateralne odnose sa susjedima, članicama EU i NATO i nizom najrazvijenijih i najuticajnjih država svijeta. Nastavili smo u dobrom ritmu put prema strateškim državnim ciljevima, članstvu u EU i NATO, koje pretpostavlja bezbjednost, stabilnost i kvalitet institucionalnog okvira, a samim tim temelj dugoročnom ekonomskom prosperitetu.

Ekonomskog razvoja u dugom roku nema ukoliko ne savladamo zadatke koji se odnose na uspostavljanje sistema vladavine prava. Bez obzira na do sad urađeno, a toga je puno, očigledno je da je to proces koji traje, ali koji podrazumijeva ne verbalno, već suštinsko razumijevanje i primjenu u realnom životu standarda i ponašanja koji važe u razvijenim zemljama. Izgovora za mnogo štošta više nema.

Drugim riječima, moramo nastaviti da sprovodimo ključne reforme koje treba da doprinesu da Evropa uđe u svaki dom i instituciju i da za mjeru imamo standard koji znači poštovanje vladavine prava i svakog građanina. Integracioni proces ne može biti uspješan ukoliko ga naši građani ne razumiju. Integracioni proces i u slučaju EU, kao i NATO, je samo formalizovanje težnje da se ostvari bolji kvalitet života. 

Uspješni završetakprocesa skrininga, kompletiranje pregovaračke strukture koja uključuje 1300 stručnjaka iz različitih društvenih sfera, što državnih službenika, što predstavnika civilnog sektora, privremeno zatvaranje dva pregovaračka poglavlja, ali i priprema sedam novih pregovaračkih pozicija su činile dominatne aktivnosti tokom 2013.godine na planu evropskih integracija. 

Krucijalni, temeljni, dio tih napora odnosio se na pripreme za otvaranje pregovaračkih poglavlja 23 - Pravosuđe i temeljna prava i 24 -Pravda, sloboda i bezbjednost, što je fundamentalna osnova novog pregovaračkog procesa koji prva Crna Gora primjenjuje, što će, svakako, imati implikacije na druge zemlje regiona. Izrada Akcionih planova, što je bio kompleksan proces, ali i njihova rana primjena u dijelu ustavnih promjena, stvorili su uslove da ih za koji dan otvorimo. To će biti prekretnica pregovaračkog procesa i uvod u postepeno otvaranje svih ostalih poglavlja u naredne dvije godine.

Želim da podsjetim da smo tokom posljednjih šest mjeseci u kontinuitetu radili na pripremi Programa pristupanja Crne Gore EU 2014-2018. koji će biti naš putokaz prema članstvu EU, a započeli smo i aktivnosti na pripremi Komunikacione strategije o informisanju javnosti o EU i pripremama Crne Gore za članstvo, pod motom„Ja za Evropu, Evropa za mene“.Stoga je važno objediniti sve potencijale društva kada je informisanje naših građana u pitanju.

Možemo se pohvaliti i visokim stepenom iskorišćenosti sredstava koje nam je Evropska Komisija opredijelila za period 2007-2013. u okviru IPA-e, a povedeni ovim iskustvom, počeli smo s pripremama za učešće u programima za novu finansijsku perspektivu 2014-2020., koji će, prema najavama, na godišnjem nivou iznositi prosječno 35 miliona EUR.

Dame i gospodo,

Na planu evroatlantskih integracija, održali smo kontinuitet u reformama u ključnim oblastima i napravili opipljiv napredak u proteklom ciklusu Akcionog plana za članstvo (MAP), a potom i otpočeli sprovođenje IV godišnjeg Akcionog plana, te uspješno završili predsjedavanje Američko-jadransko poveljom, ključnim regionalnim mehanizmom bezbjednosne saradnje, a nastavili smo kroz participaciju u mirovnim misijama da dajemo svoj doprinos globalnoj bezbjednosti.

Naše reformske aktivnosti bile su fokusirane na četiri ključne oblasti: jačanje vladavine prava, reforma obavještajnog sektora, reforma sektora odbrane i jačanje podrške i razumijevanja javnosti za integraciju u NATO putem javnog dijaloga, što predstavlja naš prioritet u predstojećem periodu. 

Vjerujem da ćemo u narednih pola godine, u susret narednom samitu, bio on samit sa ili bez teme proširenja, biti u prilici da pokažemo konkretne rezultate u ispunjavanju preostalih obaveza. Vjerujem da ćemo biti u prilici da kažemo da je Crna Gora spremna za članstvo. Jasnoća, dosljednost i transparetnost naše politike krasile su u prethodnom periodu Crnu Goru i vjerujem doprinosile jačanju povjerenja i odnosa sa svim relevatnim činiocima na međunarodnoj sceni. Cnra Gora ima jasno iskazane interese, i to je najbolji okvir da sa svima koji žele sa njom da sarađuju, nađemo realan i održiv ugao.

Naš izraženi vanjsko politički interes je okrenut regionalnoj saradnji koja je, između ostalog, i preduslov uspješnoj realizaciji integracionih težnji. Integracioni trenutak naših zemalja upućuje na potrebu da dodatno radimo na kvalitetu, prije svega, projektno orjentisane regionalne saradnje. Taj interes se ogleda, u prvom redu, u potrebi intenziviranja komunikacije u oblasti infrastrukture, eliminisanja poslovnih barijera i oblasti organizovanog kriminala. Zato ideja uspostavljanja neformalnog i konsulativnog mehanizma Šestorke, zapravo ima za cilj da olakša evropski put i doprinese uspjehu strategije JIE 2020, a samim tim i uspjehu regionalnih inicijativa poput Procesa saradnje u JIE. 

To je ključno da bi nastavili sa Solunskom agendom čije je prvo poglavlje okončano ulaskom Hrvatske u EU ranije ove godine. Uspjeh Hrvatske je podsticaj svima nama da nastavimo sa pregnućem. Trenutnih regionalnih 6+1 treba u narednom periodu da bude 0+7, a posla je jako puno.

Poredeći region sa periodom od prije nekoliko godina, napredak je nesumnjiv. Ali je nesumnjivo i to da je moglo više biti urađeno. Balkanski atavizmi prošlosti sui dalje prisutni i jedina sila koja to rješava je integracija prema EU i NATO. Istovremeno,najveća je odgovornost na političkim liderima zemalja regiona. Ne možemo očekivati razumijevanje i podršku naših partnera ako očekujemo rješenja naših problema od njih. Lideri se za rješenja moraju izboriti i građanima ih objasniti. Kratkoročna politička korist ne smije zasjeniti interese generacija koje dolaze. Niko na to nema pravo.

Poštovani gosti,

Crna Gora je u prethodnoj godini bila akter najznačajnijih međunarodnih dešavanja.

Na multilateralnim forumima bili smo prepoznatljivi po zalaganju za očuvanje mira i bezbjednosti i poštovanju ljudskih prava, što je, između ostalog, potvrdio i izbor Crne Gore u članstvo Savjeta UN za ljudska prava. Osnažili smo prisustvo u Ženevi i vidljivost u sistemu UN-a, potvrđujući odgovornost u odnosu na obaveze države članice i ispunjavanje mandata Savjeta, uz posebnu zainteresovanost za rješavanje brojnih problema sa kojima se region Mediterana suočava. Tranziciono iskustvo Crne Gore smo spremni da stavimo na raspolaganje OEBS-u, Savjetu Evrope i drugima koji imaju za cilj da ishodište naše civilizacije, Mediteran, bude prostor prosperiteta, a ne bezbjednosnih prijetnji i ilegalnih migracijskih izazova. 

Dame i gospodo,

Vraćajući se na temu MVPEI ističem da smo uspostavljanjem Generalnog direktorata za ekonomsku diplomatiju i usvajanjem Plana razvoja ekonomske diplomatije, definisali mehanizam za podršku crnogorskim institucijama i preduzećima za efikasnu promociju ekonomskih interesa Crne Gore u inostranstvu, ali i istovremeno za podršku stranim partnerima i kompanijama

Na planu daljeg širenja diplomatske mreže, ostvarili smo plan otvaranja ambasada u Bugarskoj i Rumuniji i na Kosovu na čelu sa stalnim otpravnikom poslova u ovom trenutku, a početkom godine otvorićemo i Generalni konzulat u Minhenu. Stvaramo mogućnosti za skoro otvaranje i ambasade u Argentini, čime ćemo podstaći okupljanje potomaka Crnogoraca koji žive u Južnoj Americi, ali i jačanje ekonomske saradnje sa ovim dijelom svijeta. U budućem periodu tražićemo, u partnerstvu sa zemljama regiona, mogućnosti za otvaranje ambasade u Kijevu, jednoj od skandinavskih zemalja i u Španiji.

Radili smo i na jačanju naše mreže i putem nerezidentnog pokrivanja cijele Evrope gdje nemamo DKP, zemalja G20 u kojima ih nemamo, odnosno zemalja članica OECD, kao i pri nizu multilateralnih organizacija: Organizacija američkih država, Afrička unija, ASEAN, a nedavno i dobili status posmatrača u Organizaciji islamske saradnje, svjesni da na ovaj način otvaramo i mogućnost intenzivnije kulturne i ekonomske saradnje, naročito privlačenja stranih investitora iz različitih djelova svijeta.

Sve ovo doprinosi stvaranju uslova da na duži vremenski period zaokružimo mrežu i Crna Gora bude prisutna svugdje gdje ima interes.

Na kraju, ali nikako po značaju, vodeći računa o našem iseljeništvu, transformisali smo Centar za iseljenike i formirali posebnu Upravu za dijasporu pri MVPEI, čime su stvoreni uslovi za nastavak uspješne realizacije Strategije saradnje sa dijasporom, kao i Akcionog plana iz 2010. godine. Konstituisan je Savjet MVPEI za saradnju sa dijasporom, a u završnoj fazi je i izrada Zakona o saradnji sa dijasporom.

Nadam se da ovaj pregled aktivnosti iz prethodnoj perioda nije bio višak, imajući u vidu ipak svečarski karakter načeg tradicionalnog koktela, i da iz njega možete uočiti i koji su naši planovi za naredni period. 

Dozvolite mi stoga, da vam još jednom zahvalim na vašem današnjem prisustvu, na sjajnoj saradnji u periodu za nama, uz uvjerenje da će tako biti i u narednom, ističući da su vrata MVPEI za vas otvorena 24/7 i željeći vam sve najbolje u narednoj 2014. godini.

Zahvaljujem za pažnju.

Govor ambasadora Albanije u Crnoj Gori Tonina Becija možete preuzeti ovdje.