Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

„NJEGOVA PRIČA ILI ISTORIJA – EVROPA U ZAMCI POPULIZMA“

Objavljeno: 2013-12-19 10:10:14

Centar za demokratiju i pomirenje u Jugoistočnoj Evropi i CDRSEE je u okviru proslave 15-godišnjice uspješnog rada organizovao Regionalnu konferenciju u Solunu 14-15.decembra 2013. godine, na kojoj su učestvovali predstavnici Crne Gore i drugih zemalja regiona i Evrope. Regionalna konferencija je okupila eksperte iz obrazovanja, nastavnike, predstavnike CDRSEE i druge zainteresovane u cilju razmatranja obrazovnih reformi i novih metoda u nastavi istorije. Ciljna grupa konferencije su bili ministri obrazovanja, istoričari, politikolozi, obrazovni eksperti, udruženja nastavnika istorije iz čitave Jugoistočne Evrope. Konferencija je imala za cilj i da pomogne stručnoj i političkoj javnosti da se lakše nosi sa određenim pitanjima u nastavi istorije kada se radi o zajedničkoj istoriji, da se pokrenu inicijative da se akademsko obrazovanje nastavnika podigne na viši nivo kroz kvalitetnije obrazovne programe kako bi nas istorija spajala a ne razdvajala. Ova i mnoga druga pitanja su bila u fokusu panel diskusija tokom tri dana seminara. U diskusijama je posebno naglašena potreba razvijanja kritičkog mišljenja kod učenika, značaj multiperspektivnog pristupa nastavi istorije, potreba za intenziviranjem regionalne saradnje, senzibilisanjem medija za istorijska pitanja, korišćenja IT tehnologije i drugo. Konstatovano je da obrazovanje nezavisno i oslobođeno od zamki populizma i političkih agendi predstavlja jedinu moćnu branu za sprečavanje populističkih i retrogradnih zamki novog vremena. Na konferenciji je bilo riječi i o pruručniku za nastavnike koji je CDRSEE upravo lansirao i čija promocija i korišćenje upravo kreće. Na konferenciji se diskutovalo o rangiranju zemalja u okviru PISA istraživanja.

Uvodna riječ: Dr. Erhard Busek, Bivši Vice-kancelar Austrije i Predsjedavajući Borda Direktora CDRSEE; dr. Dušan Reljić, Njemački insititu za međunarodne i bezbjednosne poslove i član Borda Direktora CDRSEE. Panele su vodili: Panel 1 (ISTORIJA KAO POPRIŠTE U VIHORU KRIZA): moderator Tim Judah („The Economist“); Izlagači: Prof. Christina Koulouri, Panteion Univerzitet Atina; Prof. Dubravka Stojanović, Univerzitet u Beogradu; Prof. Halil Berktay, Sabanci Univerzitet, Istambul; Prof. Neven Budak, Univerzitet u Zagrebu; Prof. Bozo Repe, Univerzitet u Ljubljani; Dr. Dimitar Bechev, Šef kancelarije u Sofiji, Evropski savjet za spoljne poslove..., i Prof. Niyazi Kizilyurek, Univerzitet Nikozije. Panel 2 (KAKO OBRAZOVANJE MOŽE EFEKTIVNIJE DA STIMULIŠE KRITIČKO MIŠLJENJE I UČINI NAS MANJE PODLOŽNIM POPULIZMU?): moderator Costa Carras, Vice-kancelar Europa Nostra, član Borda Direktora CDRSEE i JHP Supervizor, Atina; Izlagači: Prof. George Prevelakis, Panthéon-Sorbonne Univerzitet, Pariz; Prof. Andreas Demetriou, Predsjednik Fondacije za istraživanje, Univerzitet Nikozije i bivši ministar obrazovanja i kulture Kipra; Dr. Snježana Koren, Univerzitet u Zagrebu; Corinna Noack-Aetopulos, CDRSEE, Solun.

Organizovane su i tri radne grupe u kojima su učestvovali i diskutovali predstavnici Ministarstva prosvjete Crne Gore Radovan Popović, mr Radoslav Milošević Atos, i predstavnik Udruženja nastavnika istorije Vanja Vuković, HIP Mont, Podgorica.

Među najzapaženijim zaključcima je bila inicijativa da se osnuje stalni obrazovni komitet za region koji će biti zadužen da pregleda i bira materijale za udžbenike i radne sveske, da osigura saradnju i podigne svijest među predstavnicima Evropske komisije koji se bave obrazovanjem. Za ovakvu jedinstvenu inicijativu za reformu obrazovanja u JEE biće potrebno osigurati podršku ministara svih zemalja a koja bi se kao dobra praksa mogla koristiti i daleko izvan našeg regiona.

U oktobru 2013. godine Fondacija Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) je izabrala Centar za demokratiju i pomirenje u Jugoistočnoj Evropi za dobitnika njene ovogodišnje nagrade za ljudska prava.

Crna Gora u dužem vremenskom periodu uspješno sarađuje sa Centrom za demokratiju i pomirenje u Jugoistočnoj Evropi. Jedan od značajnih programa u kojem je Crna Gora uzela učešće i koji je podržala je Zajednički istorijski projekat čiji je proizvod set od četiri istorijske čitanke i priručnik za dodatne nastavne materijale na crnogorskom jeziku u izdanju Centra za demokratiju i pomirenje u Jugoistočnoj Evropi, Solun i Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Podgorica, a štampala ih je Štamparija „OBOD“ AD Cetinje u tiražu od 400 primjeraka. Ovaj set istorijskih čitanki preveden je na 11 jezika. Ovaj jedinstveni materijal osmislio je tim renomiranih stručnjaka, profesora i akademika širom regiona, među kojima i domaći stručnjaci kao što su Zvezdan Folić i Dragutin Papović, urednici serije izdanja na crnogorskom jeziku. Urednica serije je Kristina Kuluri, izvršni direktor Nenad Šebek a projektni tim čine Antonis Hadzijanakis, Dženi Demetriu, Suzan Nado Bustamante i Zvezdana Kovač. U toku 2012. i 2013. godine Centar za demokratiju i pomirenje u Jugoistočnoj Evropi, Solun, uz podršku Zavoda za školstvo, održao je četiri seminara za nastavnike za primjenu ovog materijala. Program stručnog usavršavanja „Nastava moderne istorije jugoistočne Evrope” akreditovan za 2012/2013. godinu. Osim Zajedničkog istorijskog projekta CDRSEE od 2012. godine realizuje TV talk show „OKRUŽENJE“ (U Crnoj Gori – TV Vijesti) koji se emituje širom regiona na lokalnim jezicima pa i izvan Jugoistočne Evrope. Osim ovih CRSEE je sprovodio još nekoliko značajnih projekata kao što su „Employed, Empowered“ (TV Pink, 2007) i drugi.