Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Pješadijska četa opremljena u skladu sa NATO standardima - POBJEDA, 23. februar 2014.

Objavljeno: 2014-02-24 15:30:12 Autor: mod

Uprkos teškoj ekonomskoj situaciji u prethodnom periodu značajno smo unaprijedili svoje sposobnosti kroz opremanje deklarisanih sastava, sa opremom koja je u skladu sa NATO standardima, i usvajanje NATO procedura.

Svakako da se najveći napredak može vidjeti kroz učešće naših predstavnika u međunarodnim misijama, posebno u misiji ISAF, gdje je naše učešće sa svih relevantnih adresa ocjenjeno najvišim ocjenama navodi načelnik Direkcije za strateško planiranje odbrane MO pukovnik Ljubo Bojović, govoreći o ključnim rezultatima koje je naša zemlja ostvarila u dosadašnjem usvajanju Partnerskih ciljeva.

On dodaje da je u pogledu nacionalne bezbjednosti, u saradnji sa partnerima, uspostavljen sistem nadzora mora i formiran operativni centar u Mornarici, što će doprinijeti povećanju nacionalne, ali i regionalne pomorske bezbjednosti.

Ovaj sistem omogućava dijeljenje prepoznate pomorske slike našim nacionalnim agencijama, susjednim zemljama, NATO i EU kaze on i dodaje da su potpuno opremili deklarisanu pješadijsku četu sa vojnom opremom koja je kompatibilna sa članicama NATO (naoružanje 5,56mm, balistička oprema, sredstva za noćno izviđanje, taktička sredstva veze i dr.). Postignut je, kako navodi, značajan napredak u razvoju ICT posebno u dijelu realizacije projekta digitalizacije radiorelejnih sistema i izgradnji optičke infrastrukture. Podsjećamo da su predstavnici NATO Direktorata za planiranje snaga ocijenili sredinom februara tokom boravka u Podgorici da je Crna Gora napravila veliki napredak u oblasti odbrane, pri čemu je ocijenjeno da smo iz prethodnog paketa Partnerskih ciljeva dostigli potreban nivo operabilnosti koji se odnosi na razvoj sposobnosti Mornarice, CBRN zaštite i upravljanje lancem snabdjevanja kodifikacija.

Obuka

Kada je riječ o Koncept operativnih sposobnosti (eng. Operational Capabilities Concept, OCC) kroz proces obuke po ovom konceptu prošla je deklarisana pješadijska četa i završeno je njeno ocjenjivanje na nivou SEL-2. On dodaje da je naših 16 pripadnika sertifikovano za instruktora (obučeni za ocjenjivanje po NATO standardima) nivo 1 a 10 instruktora za nivo 2. Koncept OCC je četvorogodišnji proces koji se sastoji od četiri komponente: obuka, obrazovanje, vježbe i ocenjivanje. U četvrtom kvartalu 2014. godine očekuje se dolazak NATO instruktora kada će biti završno ocjenjivanje po NEL-2 i ova će jedinica biti interoperabilna, odnosno obučena i opremljena u skladu sa NATO standardima -najavljuje Bojović. U toku je obuka druge pješadijske čete po ovom konceptu i tokom 2015. godine biće njeno ocjenjivanje na nivou SEL-1.

Ronioci

Pukovnik Bojović ističe da je su kroz novi Strategijski pregled odbrane dali smjernice za razvoj sposobnosti koje nisu date kroz Partnerske ciljeve.

Naveo bih primjer Mornarice, koja planira opremanje i razvoj protivminskih ronilaca za protivminska dejstva za nacionalne potrebe. Imamo obučene pripadnike koji su u prošloj godini izvršili deminiranje podmorja u bivšoj mornaričkoj bazi Kumbor i uspješno neutralisali oko 7 tona ubojnih sredstava dodaje naš sagovornik. Mornarica je u saradnji sa Upravom pomorske sigurnosti dobila na upotrebu i zajedničko korišćenje opreme za zaštitu mora od ekoloških zagađenja, obučila ljudstvo i krajem prošle godine u saradnji sa Upravom pomorske sigurnosti i Lučkom kapetanijom Kotor spriječila ekološku katastrofu zbog izlivanja nafte iz potonulog remorkera u Risanskom zalivu. Pripadnici Inžinjerijske čete su, kako dodaje, na poziv opštinskih vlasti učestvovali u probijanju, nasipanju i proširenju puteva u opštinama Podgorica, Nikšić, Pljevlja i Andrijevica, na uređenju kruga Javne ustanove za smještaj, rehabilitaciju i resocijalizaciju korisnika psihoaktivnih supstanci na Kakarickoj Gori u Podgorici, kao i na čišćenju sniježnih nanosa u opštini Nikšić.

Osnovni cilj je da Vojska kroz jačanje i razvoj vojnih sposobnosti, osim izvršenja osnovne misije odbrane države, bude sposobna da pruži pomoć civilnim institucijama kada one ne budu mogle adekvatno odgovoriti na određene krizne situacije navodi pukovnik Bojović. M. Đurđić

Partnerski ciljevi su alati koji su u najvećem dijelu namijenjeni za razvoj širokog spektra sposobnosti, kao što su: vojne sposobnosti, reagovanje u vanrednim situacijama, borbi protiv terorizma, dostizanje bezbjednosnih standarda, sigurne razmjene tajnih podataka sa NATO, granična bezbjednost... Osim MO i Vojske partnerske ciljeve imaju MUP (Uprava policije i Direktorat za vanredne situacije), Direkcija za zaštitu tajnih podataka i Ministarstvo vanjskih poslova objašnjava za Pobjedu načelnik Direkcije za strateško planiranje odbrane MO pukovnik Ljubo Bojović. Naš sagovornik podsjeća da je Crna Gora u samitu NATO-a u Rigi krajem 2006. godine pozvana u NATO program Partnerstvo za mir (PzM). Tokom 2007. godine naša zemlja je otpočela učešće u mehanizmima PzM. Jedan od ključnih mehanizama je učešće u PARP-u (Planing and Review Process) koji omogućava partnerima da dostignu određeni nivo interoperabilnosti u skladu sa mogućnostima države (ekonomskim,demografskim i dr.). PARP je zapravo svojevrstan oblik standardizacije na operativnom, materijalnom i administrativnom nivou. Prema njegovim riječima, proces se nastavlja sve dok Crna Gora ne postane punopravan član NATO.

Glavni prioriteti u narednom periodu su, kako kaže pukovnik Bojović, nastavak opremanja deklarisanih snaga, rješavanje pitanja nadzora vazdušnog prostora i uspostavljanje jedinstvenog komandno informacionog centra.

Ministarstvo odbrane će pokrenuti prema Vladi Predlog za donošenje odluke za nabavku višenamjenskih helikoptera, čijom nabavkom bi se s jedne strane sposobnosti vazduhoplovstva značajno unaprijedile, a sa druge strane bi se obezbijedila značajna podrška civilnim institucijama za reagovanje u vanrednim situacijama (traganje i spašavanje, gašenje požara, medicinska evakuacija i dr.) navodi Bojović.

On dodaje da bi se pitanje pomorske bezbjednosti dugoročno riješilo kroz rekonstrukciju dvije raketne topovnjače ili nabavku dva nova patrolna broda. Pukovnik Bojović ističe da je Vlada u okviru odbrambenog budžeta za 2014. godinu, odobrila iznos do 6,6 miliona eura, od prodaje municije,vojne opreme i bivše vojne imovine, za modernizaciju Vojske.