Pomoćnik ministra poljoprivrede i ruralnog razvoja Blagota Radulović istakao je, prilikom svečanog otvaranja Salona, da manifestaciju u Podgorici svake godine posjećuje sve više ljubitelja vina, te da je ovaj događaj posebna šansa za predstavljanje domaćih vinarija, razmjenu iskustava sa kolegama vinarima i unaprjeđenje proizvodnje domaćeg vina. "Vjerujemo da će degustacija vina i druženje proizvođača, trgovaca, i hotelijera, tokom naredna dva dana, kvalitetnim domaćim vinima otvoriti neka nova tržišta, i olakšati put do potrošača i turista. Cijenimo napore organizatora, Nacionalnog udruženja somelijera Crne Gore, koje već četvrtu godinu za redom uspješno organizuje salon vina u Podgorici“, kazao je Radulović.
Radulović je kazao da ohrabruje činjenica da se posljednjih godina u Crnoj Gori povećavaju površine pod vinogradima i broj proizvođača vina, kao i da se nada da će i ovogodišnja podrška Ministarstva ovom sektoru omogućiti postizanje još boljih rezultata. "Ako hoćemo da se razvijamo brže, moramo raditi više i truditi se da unaprijedimo kvalitet i asortiman naših vina. Modernizacija proizvodnje i uvođenje novih tehnologija u vinogradarstvu i vinarstvu će zasigurno dovesti do boljeg pozicioniranja crnogorskih vina na domaćem i inostranom tržištu“, rekao je Radulović.
Predsjednica Nacionalnog udruženja somelijera Crne Gore Danijela Radeč kazala je da su na ovoj manifestaciji predstavljena najbolja crnogorska vina. "Tu su veliki proizvođači, kao Plantaže, Biotehnički institut, Neksan, ali i privatne vinarije koje su prepoznate u našoj zemlji, ali i šire, kao što su Burić“, „Rajković“, „Krgović“, „Kopitović“, „Exsellent“, vinarija „Ukšanović“, „Mijušković“, "Bak Podgorica", „Vukmanović“, „Milović“ i druge. Tu su proizvođači iz regiona, Hrvatske, Srbije, Majkedonije i BiH, ne samo njihovi distributeri već i sami proizvožači. Preko distributera predstavljena su i vina iz najpoznatijih vinskih regija svijeta kao što su ona iz Francuske, Italije, Novog Zelanda, ali i Argentine i Čilea, tačnije iz 14 zemalja. Zadovoljni smo velikim odzivom proizvođača, ali i gostiju prilikom otvaranja salona“, kazala je Radeč.
Učesnici diskusije saglasili su se da je jači prodor crnogorskih vina na turističko tržište jedan od prioriteta u narednom periodu, te da je za ostvarenje tog cilja potrebno međusobno razumijevanje i djelovanje nadležnih institucija, udruženih proizvođača i ugostitelja. Potencijal za uspješniju promociju crnogorskih vina postoji, posebno u bogatstvu autohtonih sorti. Trebalo bi, kako je ocijenjeno, razvijati poseban turizam direktno u vinogradarskim regijama, po ugledu na druge vinske destinacije. Istaknuta je i potreba da se na veći nivo podigne vinska kultura u Crnoj Gori, kako potrošača, tako i radnika u ugostiteljstvu koji predstavljaju prvi kontakt sa gostima.
PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja