Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Crna Gora — Saopštenje po završetku posjete delegacije MMF-a

Objavljeno: 2014-03-28 20:29:10 Autor: Ivona Mihajlović - administrator
MMF je, po okončanju misije u Crnoj Gori, u trajanju od 25. do 27. marta, objavio saopštenje za javnost, na sljedećem linku:
https://www.imf.org/external/np/sec/pr/2014/pr14140.htm
U nastavku prevod saopštenja na crnogorski jezik:

Izjava sa završnog sastanka posjete delegacije MMF-a Crnoj Gori

Saopštenje za javnost broj 14/140 od 28. marta 2014.

Tim Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), predvođen Alasdair Scott-om, posjetio je Podgoricu tokom perioda 25-27. mart kako bi razgovarao o nedavnim ekonomskim događajima i agendi politika koje nadležni organi imaju za 2014. i na srednji rok.  Tim se sastao sa Guvernerom Centralne banke gospodinom Dakićem i zaposlenima Centralne banke Crne Gore (CBCG) kako bi razgovarali o finansijskom sektoru, radi pripreme za Bankarski forum koji se održava 28. marta, a koji zajednički organizuju MMF i CBCG, koji će spojiti predstavnike privatnih banaka, njihovih matičnih banaka, CBCG-a i međunarodnih finansijskih institucija. Tim se sastao sa ministrom finansija gospodinom Žugićem i zaposlenima u Ministarstvu finansija, kao i sa predstavnicima banakama i organizacija iz privatnog sektora.

Na kraju posjete, gospodin Scott je dao sljedeće saopštenje:

»Nakon kontrakcije u 2012, BDP se snažno oporavio u 2013. na nivou od 3,5%, što je jedan od najsnažnijih učinaka u regionu.  Ekonomija je naročito imala koristi od visokih nivoa proizvodnje električne energije i određenog broja novih investicionih projekata.  Projektovano je da će rast BDP-a blago usporiti u 2014. na 2,7%, zbog određenih ograničenja kapaciteta u sektoru turizma, ali bez obzira na to očekujemo nastavak pozitivnog trenda.

»Ostali su neki dugotrajni problemi.  Naročito je postojan visok nivo loših kredita, dok je kreditni rast u stagnaciji.  Tim MMF-a pozdravlja inicijativu koju je preduzela Centralna banka vezanu za omogućavanje dobrovoljnog restrukturiranja. Vlada bi trebalo da razmotri mogućnost dopune ove mjere snaženjem kapaciteta pravosudnog sistema, u dijelu izvršenja ugovora, te nastavkom napora na povećanju naplate poreza i uvođenju neformalne ekonomije u legalne tokove.  Ove mjere bi olakšale bankama odobravanje kredita po nižim kamatnim stopama.

»Zadovoljni smo koracima koje su nadležni oragni preuduzeli tokom prethodne godine na smanjenju budžetskog deficita. Kombinacija važnih fiskalnih mjera je obilježila unaprijeđenje u naplati prihoda i obuzdavanju rashoda. Kao rezultat toga, uz oporavak, izražen rastom, ostvareno je značajno unaprijeđenje u javnim finansijama.  Primarni bilans je poboljšan za skoro 3 procenta BDP-a prošle godine, što je  rezultiralo time da je deficit na nivou od nešto preko 1 procenta. Međutim, projekat autoputa Smokovac-Mateševo će značajno doprinijeti deficitu budžeta i javnom dugu u narednim godinama, povećavajući rizike po fiskalnu i održivost duga.  Kako bi se minimiziralo nagomilavanje duga koje iz toga proizilazi, nadležni organi se ohrabruju da preduzmu dodatne korake na jačanju osnovne budžetske pozicije. Čini se da su prihodi već sada relativno visoki u poređenju sa drugim zemljama regiona. Stoga bi podešavanja trebalo da se oslanjaju uglavnom na trajnim uštedama tekućih rashoda. Takođe, usljed novih obaveza nastalih po osnovu projekta autoputa, prestanak budžetske podrške KAP-u predstavlja imperativ.

»Tim MMF-a će se vratiti u Crnu Goru na jesen prilikom konsultacija vezanih za član IV statuta MMF-a, a tom prilikom će zaposleni u MMF-u prezentirati nadležnim organima potpunu makroekonomsku ocjenu.«