Žensko preduzetništvo ima poseban značaj u razvoju društva Svaki treći petak u mjesecu maju predstavlja poseban dan za svaku preduzetnicu svuda u svijetu. Preduzetnica predstavlja ženu koja sebe osvijesćuje i ojačava, izgrađuje, sama donosi svoje odluke, emancipira se i ostvaruje na poslovnom i ličnom planu. U velikom broju zemalja socijalna politika traži izlaz iz nezaposlenosti jačanjem upravo ženskog preduzetništva.
Međunarodna konferencija ,,Moć žene“, u organizaciji NVO ,,Udruženje preduzetnica Crne Gore“, koja je danas, u Podgorici, otpočela svoj dvodnevni rad baviće se temom ženskog preduzetništva. Žene usvajaju spremnost da rješavaju probleme, da preuzmaju inicijativu, iskazuju inovativnost. Započinjanje privatnog biznisa najčešće ima ekonomski karakter ili potrebu za samostalnošću, težnju za većom zaradom, afirmacijom. Ovaj proces nije samo realizacija ideje i registrovanja biznisa od strane preduzetnice, već je i država kroz institucionalni i normativni okvir podrška preduzetnicama u smislu stvaranja povoljnijeg ambijenta i unapređenja položaja žena, podrška njihovoj startnoj poziciji i pomoć u realizaciji biznisa i ostvarivanju profita. Ono što izostaje je početni kapital, odnosno povoljni modeli finansiranja u koje na prvom mjestu spadaju krediti. Žene u malom procentu posjeduju ušteđevinu i sopstvenu imovinu koju bi mogle založiti kao garanciju za početni kapital. Pozitivan primjer daje opština Herceg Novi gdje su žene, kao nosioci vlasništva nad nekretninama procentualno najviše zastupljene i gdje je najveći procenat upisnih hipoteka na žene, dok opština Rožaje ima najmanji procenat. Vlada Crne Gore kao podsticajnu mjeru odobrava kredite sa 3% kamatom za žene koje samostalno započinju biznis u odnosu na muškarce koji po istom programu realizuju kredite od 4% kamate. Takođe je u toku izrada Strategije ženskog preduzetništva, strateškog dokumenta koji će unaprijediti ekonomske preduslove za započinjanje sopstvenog biznisa.
Ministar dr Suad Numanović je na otvaranju konferencije u svom obraćanju konstatovao da barijere prilikom započinjanja biznisa i tokom poslovanja nisu usko vezane za ženski rod. Ocjenio je da je, usljed ekonomske krize i nedovoljnog početnog kapitala, neposjedovanja imovine, u nasoj zemlji, koja nije usamljena po ovom pitanju, teško pokrenuti posao i da to podjednako pogađa i muškarce i žene. Angažovanost većeg broja ljudi za rad na terenu je vrlo važna u cilju pokretanja lokalnih zajednica. Posebno je bitno istaći značaj ovog pitanja u ruralnim područjima kroz pozitivne primjere i na taj način motivisati žene da se ekonomski osamostaljuju. Ministar je istakao i ulogu nevladinih organizacija u saradnji sa kojima se radi stvaranju povoljnijih uslova za kvalitetniji razvoj ženskog preduzetništva čime obezbjeđujemo mjesto u ekonomiji jedinstvenog tržišta evropskih zemalja.
PR služba Ministarstva za ljudska i manjinska prava