U skladu sa Zakonom o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, Vlada Crne Gore, na današnjoj sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Milo Đukanović, usvojila je Smjernice makroekonomske i fiskalne politike za period od 2014-2017. godine. Ovim dokumentom obezbjeđuje se kreiranje konzistentne ekonomske politike, identifikuju potencijali i ograničenja, te definišu mjere za ostvarivanje dinamičnijeg ekonomskog rasta i jačanja konkurentnosti, kao prioritetnog cilja. Istovremeno, to je i najznačajniji input za pripremu budžeta za narednu godinu i Prepristupnog programa za Crnu Goru do 2017. godine.
Sprovođenje strukturnih reformi i reformi finansijskog sektora, kao i aktivnosti u pravcu smanjenja javnog duga prepoznati su kao najvažniji preduslovi za održivi ekonomski rast u narednom srednjoročnom periodu. U skladu sa principima fiskalne konsolidacije, definisano je da nivo javnog duga može rasti samo ako je u funkciji rasta ekonomije i finansiranja razvojnih i infrastrukturnih projekata. Projekcija realne stope rasta od oko 3,7 odsto zasnivaju se, prije svega, na valorizaciji prirodnih resursa u već započetom ciklusu direktnih stranih investicija u oblasti saobraćaja, turizma, energetike i poljoprivrede. Istovremeno, Vlada će odlučno nastaviti proces fiskalne konsolidacije, prvenstveno daljim smanjenjem neproduktivne potrošnje, daljim jačanjem poreske discipline, sa fokusom na implementaciju mjera za suzbijanje sive ekonomije, kao ključne biznis barijere.
Vlada je usvojila Analizu cjelokupnog sistema subvencija koje dobijaju poslodavci u slučaju zapošljavanja domaće radne snage i ocijenila da su mjere koje se sprovode u ovoj oblasti izuzetno značajne, jer neposredno podstiču zapošljavanje lica koja imaju teži pristup tržištu rada, duži vremenski period su nezaposlena i imaju manje vještina potrebnih tržištu rada. Vlada se založila za dalje unapređenje mjera aktivne politike zapošljavanja, koje treba da budu usmjerene ka onim licima kojima je pomoć pri zaposlenju najviše potrebna, ali tako da i dalje budu stimulativne za poslodavce.
Na sjednici je usvojena i Analiza mjera aktivne politike zapošljavanja na sezonskim poslovima. U prethodnoj godini na ovim poslovima zaposlena su 10.542 radnika, najviše u oblasti turizma i ugostiteljstva, trgovine i poljoprivrede. Vlada je ocijenila da su na vrijeme započete, dobro pripremljene i realizovane brojne aktivnosti u cilju realizacije plana sezonskog zapošljavanja u 2013. godini rezultirale njegovim ostvarenjem za 5,4 odsto višim od planiranog.
Razmatrajući Informaciju o realizaciji mjera za uvođenje jedinstvenog postupka izdavanja radne i boravišne dozvole strancima, koja je danas usvojena, Vlada je zadužila nadležne resore i institucije da realizuju sve normativne mjere i prostorno-kadrovske pretpostavke neophodne za uvođenje i implementaciju novog modela, od 1. januara 2015. godine.
U sklopu realizacije prioritetnih projekata iz oblasti poljoprivrede, Vlada je prihvatila nacrte ugovora za izdavanje u zakup poljoprivrednog zemljišta, na period od godinu dana, na lokaciji Grahovo – opština Nikšić, ukupne površine preko 319 000 m², kao i zemljišta površine 653 228 m² na lokaciji Šas – opština Ulcinj. Vlada je ocijenila da će valorizacija ovih neiskorišćenih resursa doprinijeti povećanju domaće poljoprivredne proizvodnje, kao jednom od ciljeva Vladine razvojne politike.