Projekat “Jačanje veterinarskih službi“, koji finansira EU iz sredstava pretpristupne pomoći (IPA), omogućiće da se u Crnoj Gori unaprijedi bezbjednost hrane i da crnogorski poljoprivredni proizvođači, ispunjavajući evropske standarde, postanu konkuretniji na domaćem i međunarodnom tržištu, ocijenjeno je danas na svečanom otvaranju projekta u EU Info Centru.
Cilj je da se kroz projekat vrijedan skoro 700.000 eura unaprijede kapaciteti Veterinarske uprave i veterinarske inspekcije Crne Gore kako bi se te institucije osposobile za prenošenje i primjenu pravne tekovine EU vezane za poglavlje 12 - Bezbjednost hrane veterinarska i fitosanitarna politika.
Pomoćnik ministra za poljoprivredu i ribarstvo Danijela Stolica zahvalila se Evropskoj komisiji na podršci naporima Crne Gore da otvori pregovore u poglavlju 12, jednom od najzahtjevnijih u procesu pristupanja EU. „Naš cilj je jačanje povjerenja u kvalitet domaćih proizvoda. Ministarstvo sa svojim službama i u saradnji sa opštinskim organima, konstatno organizuje radionice i obuke za proizvođače u cilju podizanja svijesti o značaju poštovanja standarda bezbjednosti hrane. Uvjerena sam da će ovaj projekat pomoći u ostvarivanju ciljeva politike Ministarstva u ovoj oblasti“, kazala je Stolica.
Ona je istakla da će projekat, između ostalog, ojačati sposobnost veterinarske službe u rješavanju kriznih situacija u oblasti stočarstva, u kojima bi mogao biti ugrožen kvalitet hrane i hrane za životinje. „Projekat će imati benefite i za javno zdravlje usvajanjem pristupa „od njive do trpeze“. Razmjena iskustva sa drugim državama EU, za veterinarske službe biće dragocjena u procesu povećanja produktivnosti, smanjenja troškova proizvodnje i povećanja konkuretnosti naših proizvoda“, ocijenila je Stolica.
Šef Delegacije EU u Crnoj Gori, Mitja Drobnič, rekao je da će projekat omogućiti da se sagleda šta se još mora uraditi u procesu priprema Crne Gore za pridruživanje EU. „Nacionalno zakonodavstvo i sistem kontrole u Crnoj Gori treba da se uskladi sa pravnom tekovinom EU u obimnim oblastima, kao što su bezbjednost hrane, veterinarstvo i fitosanitarna politika. Projekat koji danas započinjemo nadovezaće se na rezultate koji su postignuti kroz dosadašnje projekte“, ocijenio je Drobnič.
On je precizirao da projekat uključuje i pripremu kriznih planova za ozbiljne bolesti životinja, proširenje identifikacije i registracije životinja, a daće i doprinos jačanju kapaciteta veterinarskih službi kroz obuku i razvoj operativnih i dokumentovanih procedura. „Sve ove aktivnosti doprinijeće i razvoju ruralne ekonomije“, dodao je Drobnič.
Projekat je, kako je saopštila direktor Veterinarske uprave Biljana Blečić, počeo da se realizuje 3. marta i trajaće 18 mjeseci. Blečić je posebno istakla važnost transponovanja obimne pravne regulative EU iz oblasti veterinarstva u crnogorski pravni sistem i integrisani sistem identifikacije i registracije životinja, koji će biti proširen sa goveda, ovaca i koza na svinje, pse i pčelinja društva.
Tim lider projekta Federigo G. Santini objasnio je da projekat ima pet komponenti: harmonizacija nacionalnog pravnog okvira; razvoj inspekcijskih, administrativnih i operativnih procedura; ojačane kompetencije Veterinarske uprave, veterinarske inspekcije i Specijalističke veterinarske laboratorije; integrisan sistem identifikacije i registracije životinja; povećan nivo informisanosti zainteresovanih strana.
PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvo