Na završnoj konferenciji projekta "Podrška integraciji i dobrovoljnom povratku I/RL-a i stanovnicima kampa na Koniku" direktor Direktorata za socijalno staranje i dječiju zaštitu Goran Kuševija, je istakao da je socijalizacija i inetgracije raseljenih osoba, sa akcentom na romsku populaciju, u crnogorsko društvo ono na čemu se kontinuirano radi u Crnoj Gori, a u čemu nam podršku pružaju Evropska komisija, UN agencija , Ambasada USA u Crnoj Gori i Razvojna banka Savjeta Evrope.
U cilju integracije RE-a populacije u crnogorsko društvo obrazovanje predstavlja značajan činilac, koji ima omogućava sticanje znanja i vještin, a samij tim i zasnivanje radnog odnosa.
Projketom je 62 RE učenika integrisano u osnovne škole i 107 djece u vrtiće, dok je 151 korisnika dobilo grantove za samozapošljavanje.
Zajedničkim aktivnostima Vladinih institucija i međunarodnih odrganizacija stvoreni su uslovi za povratak raseljenih osoba na Kosovo. Ovim projektom je organizovano 17 posjeta u povratnička mjestima na Kosovu za 206 raseljenih osoba, kao i osam informativnih posjeta u Podgorici za 156 raseljenih osobas, dok za 54 porodice (288 osoba) pružena podrška u rekonstrukciji kuća na Kosovu, a 30 porodica, sa 172 člana, je dobilo povratničku pomoću vidu transporta na Kosovo i osnovnih povratničkih paketa u okviru projekta.
Zajedničkim djelovanjem crnogorskih institucija, zemalja u regionu, medjunarodnih organizacija, nevladinih organizacija, udruženja raseljenih osoba, stvoreni su uslovi za trajno rjesavanje ovog pitanja i kroz donošenje Strategije za trajno rjesavanje pitanja raseljenih i interno raseljenih lica, s posebnim osvrtom na kamp Konik i intezivno će se raditi na rješavanju ovog pitanja, jer je ljudska dužnost svakog od nas, prije svega, iskazivanje humanosti, tolerancije i solidarnosti prema onima koji su bili prinuđeni da napuste svoje domove, tražeći sigurnost i zaštitu za sebe i svoje porodice, zaključio je Kuševija.
Izlaganje direktora Direktorata za socijalno staranje i dječiju zaštitu Gorana Kuševije.doc