Uvodno izlaganje na samitu imala je visoka predstavnica EU za vanjsku i bezbjednosnu politiku Ketrin Ešton, uz učešće velikog broja ministara vanjskih poslova zemalja potpisnica Deklaracije o okončanju seksualnog nasilja u oružanim sukobima.
Potpredsjednik Lukšić je imao izlaganje u okviru ministarskog dijaloga posvećenom jačanju međunarodnog i nacionalnog odgovora za suočavanje sa nekažnjivošću, ocijenivši pri tome da nasilje nad ženama predstavlja ne samo kršenje ljudskih prava, već i pitanje razvoja, mira i sigurnosti. Kazao je da to pitanje zahtijeva sveobuhvatan i integrisan pristup koji će obuhvatiti prevenciju, rano upozorenje, vladavinu prava i pristup pravdi, odgovornost, učešće žena u političkim procesima i njihovo ekonomsko osnaživanje. Lukšić je potvrdio podršku Crne Gore, zemlje članice Savjeta za ljudska prava UN, naporima međunarodne zajednice u borbi protiv seksualnog nasilja i ukazao da UN imaju primarnu ulogu u jačanju kapaciteta država za prevenciju nasilja i borbu protiv nekažnjivosti.
Na Samitu je usvojen završni dokument, kojim se potvrđuje opredijeljenost zemalja da zajedno rade na iskorjenjivanju slučajeva seksualnog nasilja.
Potpredsjednik Lukšić je tokom Samita imao kraće susrete sa sekretarom za vanjsku politiku Ujedinjenog Kraljevstva Vilijamom Hejgom i ministrom za Evropu Dejvidom Lidingtonom, ministrom vanjskih poslova Kanade Džonom Berdom, ministrom vanjskih poslova Norveške Borgeom Brendeom, ministarkom vanjskih i evropskih poslova Hrvatske Vesnom Pusić i drugim učesnicima, sa kojima je razgovarao o temama od interesa za evropske i evroatlanstke integracije Crne Gore.