Ministar održivog razvoja i turizma, Branimir Gvozdenović, na sastanku sa izvršnim direktorom u Svjetskoj banci, Frankom Hemskerkom, istakao je zadovoljstvo povodom dosadašnje uspješne saradnje, kako na već realizovanim projektima, tako i na projektima koji su u toku.
Sagovornici su se složili da je uloga Svjetske banke značajna u kreiranju povoljnih uslova za crnogorsku ekonomiju. Tom prilikom, ministar Gvozdenović ukazao je na pozitivne rezultate ostvarene kroz Projekat zemljišne administracije i upravljanja (LAMP), gdje je postignut značajan stepen efikasnosti i transparentnosti poslovanja, te u tom smislu istakao važnost nastavka saradnje.
Prema najnovijem izvještaju Svjetske banke „Lakoća poslovanja” (Ease of Doing Business), za 2014. godinu Crna Gora je na 44. poziciji, a prije samo nekoliko godina nije bila među prvih 80 zemalja. Takođe, istaknut je veliki progres kad je u pitanju izdavanje građevinskih dozvola. Napredak Crne Gore za 70 mjesta prema Izvještaju za 2014. godinu, sagovornici su ocjenili značajnim.
Ministar Gvozdenović kazao je da, prateći razvojne ciljeve, Vlada posvećeno radi na unapređenju konkurentnosti i stvaranju ambijenta koji će privući investitore i obezbijediti prenošenje novih znanja i iskustava u projekte koji su planirani.
Razvojni potencijal Crne Gore, sa fokusom na energetiku i turizam, je značajan, te su u tom kontekstu razmotrene mogućnosti uspostavljanja dalje saradnje. U cilju ujednačene regionalne razvijenosti aktivnosti Ministarstva usmjerene su ka bržem razvoju sjevernog područja i boljeg kvaliteta života građana. Saradnja sa Svjetskom bankom je značajna u dijelu koji se odnosi na razvoj ovog regiona, kroz poboljšanje sveukupne infrastrukture, te mogućnost uvezivanja turizma i poljoprivrede. „Turizam je pokretačka snaga razvoja ostalih privrednih djelatnosti“, istakao je Gvozdenović.
Ministarstvo održivog razvoja i turizma intenzivnu saradnju sa Svjetskom bankom ostvaruje kroz Projekat zemljišne administracije i upravljanja (LAMP), Projekat o ekološki osjetljivim turističkim oblastima i Projekat o održivom razvoju turizma u Crnoj Gori, u okviru kojih je potpuno ili djelimično završena izgradnja regionalnih sanitarnih deponija i dijela regionalnog vodovodnog sistema za crnogorsko primorje na dionici od Đurmana do Bara. Takođe, značajan projekat predstavlja Upravljanje industrijskim otpadom i čišćenje, koji se odnosi na sanaciju ekoloških crnih tačaka, te Strateški program za životnu sredinu Jadrana ASEP.
Hemskerk je naglasio značaj daljeg unapređenja saradnje u oblasti turizma, poljoprivrede, energije i prerađivačke industrije, te istakao da je u pripremi novi Okvir partnerskih odnosa Svjetske banke i Crne Gore za 2015. godinu, gdje će poseban akcenat biti stavljen na razvoj privatnog sektora.
Gvozdenović i Hemskerk su istakli zadovoljstvo povodom susreta i najavili uspješnu saradnju na budućim i projektima koji su u toku.