Zaštita od nasilja u porodici tema je obuke za multidisciplinarni tim za primjenu zakonodavstva iz oblasti zaštite od nasilja u porodici, u čijem se sastavu nalaze članovi/ce relevantnih nadležnih institucija iz opština Kotor, Tivat i Budva, koja je danas započela u Budvi, a imaće kontinuiran karakter rada.
Obuku prolazi trideset dvoje polaznika/ca čiji je posao koordinirana zaštita žrtvama porodičnog nasilja odnosno zajednički rad na rješavanju prijavljenih slučajeva nasilja u porodici u skladu sa odredbama Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, Protokola o postupanju relevantnih institucija u slučajevima nasilja u porodici, u skladu sa Strategijom zaštite od nasilja u porodici i obavezama koje proizilaze iz međunarodnih dokumenata, na prvom mjestu Istanbulske konvencije.
Crna Gora jedna je od prvih pet država koje su ratifikovale ovu Konvenciju, koja poziva na uspostavljanje ravnopravnog društva, sa jednakim šansama, jer je nasilje nad ženama duboko ukorijenjeno u nejednakom društvenom položaju žena i muškaraca, a obnavlja se kulturom tolerancije prema nasilju i negiranjem postojanja nasilja.Ovim je Crna Gora preuzela obavezu da promijeni svoje zakone, uvodi praktične mjere i obezbijedi resurse za efikasno spriječavanje ii onemogućavanje nasilja nad ženama i nasilja u porodici.
Polaznici/e današnje obuke dobiće sve potrebne informacije o pomenutim dokumentima i pojašnjenja u načinima djelovanja u slučajevima porodičnog nasilja jer pojedinac ne može opstati bez porodice, a sa druge strane društvo ne može postojati i razvijati se bez stabilnih porodica. Stoga, zaštita od nasilja predstavlja jednu od tri komponente IPA 2010 Programa za rodnu ravnopravnost koji sprovodi Ministarstvo za ljudska i manjinska prava u saradnji sa Delegacijom EU u Crnoj Gori i Kancelarijom UNDP-a u Crnoj Gori.
Zaštita od nasilja u porodici je polazna tačka u postojanju zdrave i uspješne porodice kao osnovne institucije savremenog društva u demokratskom svijetu. ,,Riješavanjem slučaja jedne porodice danas, na dnevnoj osnovi nećemo imati prevelik učinak, ali ćemo toj porodici pomoći da ponovo pronađe pravi put i nastavi dalje. To je naš posao, dužnost i obaveza prema građanima/kama naše Crne Gore i uspješnost svog rada u periodu koji je pred nama mjerićemo brojem porodica kojima smo uspjeli da pomognemo", istakao je ministar za ljudska i manjinska prava dr Suad Numanović u svom uvodnom izlaganju i poželio svima uspješan rad.
Svoja obraćanja imali su i g-din Kuševija, generalni direktor Direktorata za socijalno staranje i dječju zaštitu i predsjednik Opštine Budva g-din Rađenović.
Kao treneri/ce obuke predviđeni su g-din Srđa Durović, područnog organa za prekršaje u Podgorici, Veljko Rutović ispred Tužilaštva, Nataša Međedović, NVO SOS Telefon za pomoć ženama i djeci žrtvama nasilja, Nikšić i Slavko Milić, Centar za bezbjednost u Nikšiću.