Poštovane koleginice i kolege, uvaženi gosti,
Zadovoljstvo mi je da danas otvorim Šestu Medjunarodnu ljetnju školu, koju u saradnji sa Ministarstvom zdravlja Crne Gore, već tradicionalno organizuje Evropski centar za mir Univerziteta za mir Ujedinjenih nacija (ECPD).
Želim da izrazim istinsku podršku ovakvom skupu, jer je ulaganje u nauku, razmjena znanja i iskustva i kontinuirana edukacija, neprocjenjiva vrijednost i dobrobit, kako za nas ljekare, tako i za naše pacijente.
Poštovane kolege,
Osnovne teme skupa kontrola faktora rizika, prevencija, dijagnostika i tretman kardiovaskularnih bolesti, izuzetno su važne i aktuelne, s obzirom na činjenicu da su kardiovaskularne bolesti vodeći uzrok obolijevanja i smrti u zemljama Evrope. Širom svijeta svake godine ugasi se 17,5 miliona života, a od tog broja 80% u nerazvijenim i zemljama u razvoju. Akutni srčani udar (infarkt) i moždani udar odnose najveći broj života.
Svake godine u Evropi umre više od 4 milona stanovnika od KVB ili prosječno pet osoba na 1000 stanovnika. U zemljama Evropske unije za 2010.godinu, kardiovaskularni mortalitet iznosio je 42%. U zemljama EU u ukupnom mortalitetu za osobe mlađe od 75 godina, od KVB umire 42% žena i 38% muškaraca. U Crnoj Gori od KVB umre 10 % više osoba , za osobe mlađe od 75 godina, od KVB umire u Crnoj Gori 52 % žena i 48% muškaraca. (podaci za 2009, SZO. IJZ, CG).
U strukturi umrlih u Crnoj Gori, prema uzroku smrti, grupa oboljenja -bolesti sistema krvotoka na vodećem je mjestu umiranja sa učešćem od 58,91% u 2010. godini, kao i 59,08% u 2011. godini.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje, za bolnički morbiditet za grupu oboljenja -bolesti sistema krvotoka u Crnoj Gori za period 2011.-2012. godinu, u strukturi bolnički liječenih pacijenata od bolesti sistema krvotoka čine 14,91% svih liječenih u stacionarnim ustanovama u 2012. godini i 14,8% svih liječenih u 2011. godini. Stopa hospitalizacije za 2012. godinu je iznosila 1 732 na 100.000 stanovnika, kao i 1 773 na 100.000 stanovnika u 2011 godini.
Visoko učešće kardiovaskularnih i malignih oboljenja u strukturi mortaliteta odslikava vrlo prisutno rizično ponašanje u populaciji, kao što je pušenje, alkoholizam, nepravilna ishrana, nedovoljna fizička aktivnost, ali i dejstvo faktora iz spoljne sredine. Naučno je dokazano da se dvije trećine prijevremenih smrti od nezaraznih bolesti, uključujući i smrtnost od srčanog i moždanog udara može spriječiti unapređenjem zdravlja i sprječavanjem nastanka bolesti. Preostala trećina prijevremene smrtnosti može da se spriječi unapređenjem sistema zdravstvene zaštite. Uvodjenje novih tehnologija u dijagnostici i liječenju jasno ukazuju da Crna Gora ne zaostaje za zemljama u regionu kada je tretman kardiovaskularnih bolesnika u pitanju. Usvajanjem brojnih strateških dokumenata i sprovođenjem niza preventivnih aktivnosti nastojimo da doprinesemo smanjenju prevalencije hroničnih nezaraznih bolesti, među kojima prednjače kardiovaskularne bolesti. Naravno, za rješavanje ovog prioritetnog javno-zdravstvenog problema neophodna je multisektorska aktivnost i saradnja svih relevantnih sudionika.
Uvaženi gosti,
U očekivanju da će vas ove teme inspiristi da kroz razmjenu iskustava unaprijedite svoje znanje i iskustvo, proglašavam otvorenom Šestu ECPD Medjunarodnu ljetnja školu o kardiovaskularnim bolestima i želim vam uspješan rad.
HVALA