Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje: Ministar poljoprivrede Gruzije sa saradnicima obišao poljoprivredne proizvođače sa područja Nikšića, Bara i Podgorice

Objavljeno: 2014-07-08 21:49:12 Autor: MPRR


Delegacija Gruzije na čelu sa ministrom poljoprivrede te zemlje Salvom Pipijem (Shalva Pipia), tokom drugog i trećeg dana zvanične posjete Crnoj Gori, obišla je renomirane kompanije iz oblasti agroindustrije – Mesnu industriju „Goranović“ i Plantaže. Gosti iz Gruzije, koji su došli u Crnu Goru na poziv ministra poljoprivrede i ruralnog razvoja prof.dr Petra Ivanovića, obišli su i dvije veće farme koza na području Nikšića, koje predstavljaju primjer uspješnog biznisa u poljoprivredi porodica Zečević, kao i Miljanić. Ministar Pipia obišao je i gazdinstvo organskog proizvođača meda i pčelinjih proizvoda u Virpazaru, Marjana Plantaka.

Za predstavnike gruzijskog Ministarstva poljoprivrede, posjeta uspješnim kompanijama i porodičnim gazdinstvima u Crnoj Gori, bila je, kako su istakli, prilika da se upoznaju sa standardima koje će kao zemlja koja je nedavno potpisala sporazum o pridruživanju EU, biti u obavezi da usvoje, jer su crnogorski proizvođači u toj oblasti u prednosti.

Važno nam je da vidimo kako funkcionišu proizvođači mesnih proizvoda, kao što je recimo Goranović, koji je, kako smo čuli, već ispunio visoke standarde EU po pitanju procesa proizvodnje i kvaliteta proizvoda. Danas smo se i dijelom uvjerili u visok nivo standarda koji primjenjuje ova kompanija. Gruzija ima potencijala za razvoj stočarstva, pa i prerade mesa, a trenutno uvozi 50 odsto potreba za tim proizvodima. Naše farme su male, sa malim brojem grla, slabo se primjenjuje mehanizacija i nove tehnologije, u svakom slučaju, imamo dosta da radimo na unapređenju. Slični su izazovi i pred Crnom Gorom, ali je nama značajno iskustvo zemlje koja je ispred nas u usvajanju standarda, posebno u dijelu bezbjednosti hrane životinjskog porijekla“, rekao je ministar Pipia.

On je naglasio da je, nasuprot životinjskim proizvodima, Gruzija uspješna u proizvodnju i izvozu proizvoda iz sektora biljne proizvodnje, kao što su lješnici, orasi, vino, ljekovito bilje, grožđe i vino, voće i povrće i drugi, te da u tom dijelu Crnoj Gori može da ponudi svoje iskustvo i saradnju.

U stočarskoj proizvodnji Gruzijci se, osim govedarstvom, bave i ovčarstvom, ali je kozarstvo slabo zastupljeno, bez obzira na dobre prirodne uslove za držanje koza. Zato je obilazak kozarskih farmi na području Golije, kraju naročito pogodnom za razvoj te oblasti, bio posebno interesantan gostima iz Gruzije. „Vidjeli smo da kozarstvo u vašoj zemlji može da bude vrlo uspješan biznis. S obzirom da imamo terene pogodne za taj oblik stočarstva, razmotrićemo mogućnost da primjenimo primjere dobre prakse iz Crne Gore“, rekao je ministar Pipia.

Gruzija kao i Crna Gora značajnu pažnju posvećuje razvoju pčelarstva i proizvodnji meda. Crnogorsko iskustvo, međutim, u proizvodnji organskog meda, sa kojim su Gruzijci imali priliku da se upoznaju tokom posjete pčelaru Marjanu Plantaku iz okoline Virpazara, gosti su ocijenili dragocjenim, jer, kako su kazali, namjeravaju svoje proizvođače da usmjere ka tom obliku profitabilne proizvodnje.

Prilikom posjete Plantažama, najvećem crnogorskom i regionalnom proizvođaču grožđa i vina, predstavnici delegacije Gruzije, zemlje sa dugom tradicijom proizvodnje i izvoza vina, razmijenili su iskustva o trendovima i plasmanu tog proizvoda na svjetska tržišta, kao i o značaju proizvodnje vina od autohtonih sorti.

Saradnja dvije zemlje u konkretnim oblastima poljoprivrede biće definisana budućim sporazumom, koji će potpisati dva ministra, dogovoreno je na sastanku upriličenom na Vili Gorica, tokom prvog dana posjete delegacije Gruzije Crnoj Gori. Kako su tada istakli ministri Ivanović i Pipia, postoji više oblasti u kojima je moguća saradnja, ali će ona u cilju efikasnosti biti fokusirana na nekoliko segmenata.

PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja