Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje: Susret potpredsjednika Vlade i ministra pravde Duška Markovića sa Dinom Špilmanom, predsjednikom Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu

Objavljeno: 2014-07-11 19:35:25 Autor: D. P.

Uspješnu saradnju Crne Gore sa Evropskim sudom za ljudska prava karakterišu u prvom redu angažovanja crnogorskih sudija na privremenom radu u Evropskom sudu za ljudska prava, programi obuka za sudije i savjetnike Ustavnog suda te ostale sudije, tužioce i advokate iz Crne Gore kao i seminari u našoj zemlji na kojima učestvuju sudije Suda u Strazburu, saglasili su se  potpredsjednik Vlade i ministar pravde Duško Marković i predsjednik Evropskog suda za ljudska prava Din Špilman, na sastanku održanom danas u Vili „Gorica“.

 

Kad je riječ o predmetima protiv Crne Gore pred ovim sudom, sagovornici su se saglasili da prema dosadašnjim presudama, u Crnoj Gori nema sistematskog kršenja ljudskih prava i sloboda, niti pilot presuda koje bi pokazivale ponovljene slučajeve kršenja, iako, sa druge strane, postoji značajan broj predstavki koje Sud ocjenjuje neprihvatljivim.

 

Potpredsjednik Marković je upoznao sagovornika sa procesom reforme pravosudnog sistema u Crnoj Gori te sa rezultatima uvođenja dva nova pravna instituta u naš sistem i to notarijata i službe javnih izvršitelja koji direktno doprinose jačanju pravne sigurnosti građana. Na istoj liniji, budući da se predstavke pred Sudom u Strazburu kad je riječ o našoj zemlji mahom odnose na zaštitu prava na suđenje u razumnom roku, potpredsjednik Marković je istakao da  nacionalna statistika pokazuje da je došlo do znatnog povećanja efikasnosti naših sudova, smanjenja zaostatka predmeta i skraćenja rokova procesa.

 

Špilman je upoznao potpredsjednika Markovića sa reformskim procesima koje Evropski sud sprovodi u cilju unaprjeđenja svog rada i efikasnosti primjene Evropske konvencije o ljudskim pravima. U tom kontekstu, potpredsjednik Marković je iskazao snažnu podršku Crne Gore tim aktivnostima navodeći podatak da se sve presude protiv Crne Gore nalaze u standardnoj proceduri izvršenja te da su blagovremeno isplaćene sve obaveze određene na osnovu naknade tužiteljima.