U ovogodišnjem REACT-u učestvovali su brojni predstavnici ambasada u Crnoj Gori, kao i EU i NATO-a kao i mladi ljudi iz 24 zemlje, koji su formirali mrežu pozitivne energije i povjerenja, spremni da usvajaju nova znanja o bezbjednosnim pitanjima i sličnostima EU i NATO.
U petodnevnom programu bilo je šesnaest predavanja, deset panel diskusija, debate, tri radionice i obavezan kulturni i sportski program. Sedmi Regionalni Evroatlantski kamp imao je dvije ključne teme: ’’Situacija u Ukrajini i potencijalni načini razrješenja krize’’ i ’’Pozicija Crne Gore u susret NATO samitu’’.
Primjer Ukrajine je vrlo primjenljiv na veliki broj zemalja, pa i na Crnu Goru. Članstvo u EU i NATO podrazumijeva i određene oblike odgovornosti, prava i obaveze od kojih je pitanje oblasti odbrane i bezbjednosti sigurno najznačajnije. Učesnici kampa su iz prve ruke saznali o samom konfliktu od Serhija Džerdža, predsjednika civilne lige NATO-Ukrajina, kao i od otpravnika poslova ambasade Ukrajine u Crnoj Gori, Vladimira Cibulnika. Svoje viđenje uticaja ukrajinske krize na region predstavili su uvaženi predavači iz susjednih zemalja: Poljske, Rumunije, Azerbejdžana, Mađarske i Slovačke. Reakcija međunarodne zajednice, u prvom redu EU, OSCE i NATO mora biti efikasnija i fokusirana na dijalog i pregovaračke mehanizme, zaključeno je tokom diskusije.
Na panel diskusiji „Različita iskustva na evroatlantskom putu“ predstavili su predstavnici Slovenije, Makedonije, Bugarske, Rumunije i Slovačke. U toku zanimljive diskusije, zaključeno je da su iskustva uglavnom pozitivna i da je kvalitet života građana u oblasti vladavine prava u ovim zemljama u usponu, zahvaljujući i neophodnim reformama, koje je trebalo sprovesti.
„Od prijema u članstvo u NATO podrška javnosti kontinuirano jača, a u poslednje vrijeme i NATO „skeptici“ u Rumuniji opravdavaju i podržavaju ovaj sistem kolektivne bezbjednosti upravo zbog veoma izraženog sukoba u Ukrajini i mogućeg rata koji bi mogao da se proširi na susjedne zemlje“, rekao je Florin Groza, direktor Centra za balkanske strategije.
Peti radni dan REACT-a obilježilo je ukrštanje argumenata za i protiv članstva Crne Gore u NATO. Sa jedne strane govorili su: Gojko Raičević, glavni urednik portala IN4S i Marko Milačić, potpredsjednik „Pokreta za neutralnost“, doks u sa druge strane govorili Aleksandar Dedović, izvršni direktor ALFA Centra i Selena Tasić, program menadžer u „Institutu za javnu politiku“. Zaključeno je da debata po ovom pitanju u Crnoj Gori traje dugo i da nema vidljivih pomjeranja na jednu i drugu stranu, jer očigledno naši građani ovu temu nemaju u vrhu liste interesovanja.
O crnogorskom evroatlantskom putu učesnike kampa učesnicima je govorio ministar vanjskih poslova i evropskih integarcija Igor Lukšić. Ističući značaj ovog kampa kao i ukupno zalaganje i doprinos Alfa Centra, ministar Lukšić je naglasio potrebu javnog dijaloga, argumentovane diskusije o ovom važnom spoljno- političkom prioritetu.
„Crna Gora svojim članstvom u Alijansi će ostati prijatelj i istoka i zapada i svih onih koji dijele iste vrijednosti demokratije i slobode. Članstvo u NATO će na prvom mjestu imati uticaja na bezbjednost, a istovremeno i na ostale oblasti društva. S timu vezi, Vlada će i dalje kontinuirano nastaviti da sprovodi aktivnosti čiji je cilj informisanje građana o svim aspektima članstva u NATO.“
U radu kampa učestvovali su i: ambasador Slovenije Vladimir Gasparič, šefica Odjeljenja za medije i kulturu Ambasade Sjedinjenih Američkih Država Sanšajn Ajson, pukovnici Ezben Os i Branislav Keković, predstavnik njemačke ambasade Olaf Poeške, civilne lige NATO-Ukrajina Serhio Džerdž, ministar vanjskih poslova i evropskih integracija u Vladi Crne Gore Igor Lukšić i mnogi drugi.
Podršku organizaciji kampa REACT 2014 ove godine dalo je i Ministarstvo saobraćaja i pomorstva, što je nastavak dobre saradnje sa nevladinom organizacijom ALFA Centar.
Više informacija o REACT kampu možete naći na sajtu NVO ALFA Centar:
http://www.alfacentar.org/
PR Služba Ministarstva saobraćaja i pomorstva