Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje: Opštine na sjeveru zadovoljne odvijanjem ljetnje turističke sezone, otpočele pripreme za zimsku sezonu

Objavljeno: 2014-08-14 22:08:00 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma
Direktor Nacionalne turističke organizacije Crne Gore Saša Radović održao je danas na Žabljaku, sastanak sa direktorima lokalnih turističkih organizacija opština na sjeveru naše zemlje. Sastanku su prisustvovali direktori LTO Žabljak, Pljevlja, Mojkovac, Andrijevica, Berane, Plužine, Bijelo Polje, RTO Bjelasica i Komovi. Na sastanku je analizirana aktuelna ljetnja turistička sezona, razmatrani su uočeni problemi i modeli njihovog prevazilaženja.

Turističke organizacije na sjeveru zadovoljne su ljetnjom turističkom sezonom. Kada je u pitanju sjever najveći broj turista boravi na Žabljaku, gdje je trenutno nešto više od 1100 gostiju, dok i ostale opštine na sjeveru, ovog ljeta bilježe dobru posjećenost. Sezona koja je pocela puna neizvjesnosti, što zbog krize na pojedinim ključnim tržištima, što zbog neuobičajeno lošeg vremena, sada prolazi kroz svoj puni zenit.

Najmlađi crnogorski nacionalni park Prokletije, iz godine u godinu privlači sve veći broj posjetilaca, tako da u Plavu trenutno boravi za 40% više turista u odnosu na isti period prethodne godine, a tokom jula ostvareno je oko 2200 noćenja.

Tokom prethodne nedjelje Nacionalne parkove Crne Gore posjetilo je preko 15 000 turista, što je za 3% više u odnosi na uporedni period prethodne godine Od početka godine NP Durmitor posjetilo je preko 60 000 turista, što je na nivou prethodne godine. U NP Biogradska gora zabilježena je posjeta na prošlogodišnjem nivou, a 85% su gosti iz inostranstva, dok ostalih 15% čine tranzitni gosti, većinom oni koji tuda prolaze na putu ka pimorju.

U etno selima zadovoljni su posjetom naročito tokom jula i avgusta, a najveći broj gostiju dolazi iz Francuske, Njemačke, Austrije, Holandije i Belgije. Istaknuto je da ovu ponudu treba brendirati kao posebnu ponudu sjevera Crne Gore, raditi ka razvoju ekskluzivnih etno sela i kampova u pravcu planinskih rizorta sa ponudom i za visokoplatežni segment tržišta. Sezona sve popularnijeg kanjoninga počela je 1. avgusta, a očekuje se da će i ove godine ova svojevrsna turistička atrakcija privući značajan broj posjetilaca. Kada su u pitanju ostale avanturističke turističke atrakcije, posebno interesovanje turisti su pokazali i za ture splavarenja Tarom, na kojima je od 1. maja do danas evidentirano 17 121 turista, (što je nesto više nego prethodne godine), zatim Zip Line na Đujrdjevića Tari, džip safari.

Ističući da je na Žabljaku regulisan problem vodosnabdijevanja i tretmana otpadnih voda, čime je unaprijeđen kvalitet turističke ponude direktor LTO Žabljak Boro Nikolić je ukazao i na nedostatke u infrastrukturi. Još uvijek nisu počeli radovi na remontu žičare na Žabljaku, te je veliki nedostatak što žičara nije u funkciji tokom ljetnje turističke sezone, s obzirom na veliko interesovanje turista za taj vid ponude. Radović je informisao da je u toku javni poziv za ponude za ovaj posao, koji je vrijedan 800.000 eur i da se otvaranje ponuda i odabir izvođača očekuje početkom septembra.

Na sastanku je ocijenjeno je da je novi put od Žabljaka ka Risnu, kojim dnevno pređe preko 2 000 vozila, značajno poboljšao povezanost sjevera sa primorjem, a očekuje se da će se izgradnjom autoputa ta veza dodatno i na najbolji način unaprijediti, što je od vitalnog značaja, između ostalog, i za turizam Crne Gore.

Istaknuto je da je i ove godine nedostatak što hotel „Lipka“ nije bio u funkciji tokom ljetnje sezone i da se očekuju od nadležnih institucija da preduzmu potrebne korake kako bi hotel bio otvoren tokom predstojeće zimske turističke sezone.

Brojne manifestacije koje organizuju lokalne turističke organizacije tokom ljetnje sezone upotpunjuju turističku ponudu sjevera. I ove godine uz finansijsku podršku NTO CG i Ministarstva održivog razvoja i turizma održana je Limska regata koja povezuje pet opština (Plav, Andrijevicu, Berane, Bijelo Polje i Prijepolje), koja je okupila značajan broj posjetilaca. Održane su i manifestacije “Dani borovnice” u Plavu, “Šlaufijada” I “Thunder fest”u Beranama, “Dani malina” u andrijevici, “Dani pljevaljskog sira” i “Festival tamburaške muzike” u Pljevljima, “Ušće fest”, “Jazz festival”, “Festival folklora” u Bijelom Polju, “Međunarodni kup u skokovima sa starog mosta”, “Čorbijada” I “Džipijada” u Mojkovcu, maifestacija “Udahni Kolašin” i mnoge druge.

Direktori lokalnih turističkih organizacija sa sjevera složili su se da, kada je u pitanju finansijska podrška manifestacijama od strane Ministarstva održivog razvoja i turizma, a koja se odnosi na manifestacije koje se organizuju nakon 1. oktobra kako bi se produžila turistička sezona, taj model ne odgovara opštinama na sjeveru kojima bi bila od značaja podrška za održavanje manifestacija upravo tokom ljetnje turističke sezone.

Ocijenjeno je da manifestacije manjeg obima koje se oslanjaju na tradiciju i kulturu, kao što je npr. nedavno održana „Crnogorska olimpijada- takmičenje u izležavanju“ u Plužinama, uz skroman budžet ostvaruju značajne promotivne efekte, te da bi ih država trebala podržati i procijeniti koje od njih imaju potencijal da budu posebna atrakcija.

Predstavnici lokalnih turističkih organizacija ukazali su na potrebu da se unaprijedi saradnja sa Nacionalnim parkovima, koja treba da bude zasnovana na partnerskom odnosu ovih institucija, kao jednom od ključnih nosioca turističke ponude. Upućene su i pohvale lokalnim službama zaštite i spašavanja s obzirom na obučenost i efikasnost koju pokazuju prilikom intervencija u planinama.

Takođe, razgovarano je i o zajedničkim promotivnim aktivnostima u susret zimskoj i narednoj ljetnjoj turističkoj sezoni. Istaknut je problem finansiranja turističkih organizacija na sjeveru. Konstatovano je da je u cilju kvalitetne pripreme zimske turističke sezone u promotivnom i sadržajnom smislu, neophodno obezbijediti adekvatan budžet Nacionalnoj turističkoj organizaciji, na način što će joj se omogućiti da raspolaže svim pripadajućim sredstvima po osnovu naplate boravišne takse, kako bi bila u prilici da iz svog budžeta opredijeli sredstva za podršku aktivnostima nerazvijenih turističkih opština, što je i praksa drugih zemalja. Kao dobar primjer navedeno je učešće četiri lokalne turističke organizacije sa sjevera Crne Gore (Mojkovac, Bijelo Polje, Berane, Rožaje) ove godine, na sajmu turizma u Istanbulu, Turska, EMITT, pod pokroviteljstvom NTO CG.

Pored toga, ukazano je da na potrebu da se opštine na lokalnom nivou više angažuju na planu destinacijskog menadžmenta kroz uključivanje i realizaciju projekata koji povezuju turizam, poljoprivredu i zdravu hranu, sport i sl. Zaključeno je da lokalne turisticke organizacije treba jačati u kapacitetu da postanu jaka veza između opštine i lokalne privrede i na taj način rukovode određenim procesima i aktivnostima koje grad čine atraktivnijim kako za život građana tako i za boravak gostiju.