Delegacija Crne Gore koju predvodi ministar rada i socijalnog staranja mr Predrag Bošković učestvuje na 65. zasijedanju Izvršnog Komiteta Programa Visokog komesara Ujedinjenih nacija za izbjeglica (ExCom) u Ženevi koje se održava od 30. septembra do 4.oktobra 2014. godine.
Tokom, današnjeg, izlaganja na zasijedanju Izvršnog odbora UNHCR-a, ministar Bošković je govorio o posvećenosti Crne Gore rješavanju pitanja izbjeglih i raseljenih osoba.
On je rekao da je Crna Gora uradila jako puno po pitanju trajnog rješavanja položaja izbjeglih i raseljenih osoba integrišućih u crnogorsko društvo, ali i poštujući njihovu volju za dobrovoljni povratak u zemlju porijekla. Intezivno se radi i na riješavanju njihovog stambenog pitanja korz IPA programe i Regionalni stambeni program, kazao je on.
Na kraju izlaganja ministar Bošković je zaključio da Crna Gora sprovodeći brojne nacionalne i međunarodne inicijative, i da će dalje težiti ka unapređenju položaja izbjeglica s ciljem obzbjeđenja jednakih prava i ravnopravnih mogućnosti za svakog člana crnogorskog društva.
65. zasijedanje Izvršnog komiteta Programa Visokog komesara za izbjeglice -ExCom
Ženeva, 30. septembar - 4. okrobar 2014. godine
Izlaganje mr Predraga Boškovića, ministra rada i socijalnog staranja
G-dine Visoki komesare,
Ekselencije,
Dame i gospodo,
Zadovoljstvo mi je što mogu da kažem da Crna Gora u potpunosti podržava stav Evropske unije po pitanju raseljenih osoba. Pored toga, čast mi je da u ime Crne Gore iskažem zahvalnost na podršci koju Visoki komesar i UNHCR pružaju Crnoj Gori u rješavanju statusa izbjeglih i raseljenih.
Crna Gora je posvećena najvišim principima međunarodne zaštite, podrške i pomoći izbjeglim i raseljenim osobama.
U posljednjih dvadeset godina Crna Gora se suočila sa prilivom izbjeglih i raseljenih osoba sa prostora bivše Jugoslavije, kao posljedica balkanskih ratova. Zato pred Komitetom želim da predstavim politiku koju Crna Gora sprovodi u cilju trajnog rejšavanja pitanja izbjeglica.
G-dine Visoki komesare,
Crna Gora je uradila jako puno po pitanju trajnog rješavanja položaja izbjeglih i raseljenih osoba. Pored niz strateških dokumenata koje smo doinijeli u cilju njihovog integrisanja u crnogorsko društvo i dobrovoljnog povratka u zemlju porijekla, intezivno radimo i na riješavanju njihovog stambenog pitanja.
Regionalnim stambenim programom, koji uz pomoć međunarodnih partnera realizujemo u saradnji sa Bosnom i Hercegovinom, Hrvatskom i Srbijom riješićemo stambeno pitanj za 6.063 osobe koje spadaju u najranjivije kategorije izgradnjom 907 stambenih jedinica, isporukom građevinskog materijala za 120 stambenih jedinica, izgradnjom 60 montažnih kuća i 68 smještajnih jedinica u Domu starih u Pljevljima.
Sa zadovoljstvom mogu da kažem da je pripremljenja tenderska dokumentacija za izgradnju zgrade u Nikšiću i očekuje se skoro objavljivanje javnog poziva za izbor izvođača. U toku je priprema tenderske dokumentacije za Dom za stare u Pljevljima. U cilju trajnog okončanja postojanja kolektivnih centara i rješavanja stabenog pitanja aplicirali smo i za dva projekta i to izgradnju 94 stana u Beranama i 32 stana u Herceg Novom.
Aktivnosti Vlade usmjerene su i na intenziviranju bilateralne saradnje sa zemljama porijekla, posebno sa Vladom Republike Kosovo, i direktne komunikacije sa raseljenim i interno raseljenim osobama na terenu, kroz informativne kampanje i organizovane odlaske u zemlje porijekla u cilju pribavljanja ličnih dokumenata neophodnih za regulisanje statusa.
Reuzltat toga je povratak 13 porodica sa 67 članova, tokom prošlog mjeseca, u opštinu Klina Republike Kosovo. Za realizaciju ove aktivnosti vlade Crne Gore i Republike Kosovo su imale podršku institucija EU i UNHCR-a. Sa realizacijom dobrovoljnog povratka nastavićemo i u narednom periodu čime ćemo ispuniti želje raseljenih da se vrate u zemlju porijekla, jer su se za dobrovoljni povratak trenutno prijavile 103 porodice.
Nastavićemo da sprovodimo aktivnosti na poboljšanju socijalno-ekonomskog položaja izbjeglih i raseljenih, s posebnim akcentom na obrazovanje djece interno raseljenih osoba iz romsko egipćanske populacije.
Crna Gora je napravila napredak i u oblasti politike azila i migracija. Otvoren je Centra za smještaj tražilaca azila kapaciteta za 65 osoba, 20. februara ove godine, koji funkcioniše u skladu sa međunarodnim standardima. Uspostavljanem ovog Centra i usaglašavanjem pravne tekovine Crne Gore sa EU, stvoreni su uslovi za punu implementaciju međunarodnih standarda u ovoj oblasti.
Gospodine predsjedavajući,
Svojim dosadašnjim naporima, uz ispunjavanje najvišeg nivoa humanosti i odgovornosti, Crna Gora će nastavit dodatno da afirmiše vrijednosne tekovine na kojima je naše društvo utemeljeno i na najbolji način sprovodi Konvenciju Ujedinjenjih nacija o izbjeglicama.
Crna Gora će nastaviti sa aktivnostima u cilju unapređenja položaja izbjeglica s ciljem obzbjeđenja jednakih prava i ravnopravnih mogućnosti za svakog člana našeg društva.
Zahvaljujem na pažnji.