Direktiva 2013/55/EU Evropskog parlamenta i Savjeta od 20. novembra 2013. o izmjenama Direktive 2005/36/EZ o priznavanju stručnih kvalifikacija i Regulative (EU) br. 1024/2012 o administrativnoj saradnji putem Informacijskog sistema unutrašnjeg tržišta objavljena je 28. decembra 2013. godine.
Direktivom 2005/36/EZ se garantuje osobama koje su stekle stručne kvalifikacije u jednoj od država članica EU pristup istoj profesiji sa istim pravima prilikom obavljanja te profesije u drugoj državi članici, kao i državljanima te države članice. Cilj Direktive je bio da se poboljšaju važeća pravila sistema priznavanja kvalifikacija.
Projekt modernizacije ove direktive jedna je od dvanaest prioritetnih mjera sadržanih u Zakonu o jedinstvenom tržištu iz 2011, za promovisanje rasta i stvaranje radnih mjesta.
Donošenje nove Direktive ima veliki značaj za sve profesije u zdravstvu, naročito za medicinske sestre i babice. Prva novina u direktivi je uvođenje Evropske profesionalne kartice (EPC), koja predstavlja elektronski sertifikat. Svrha kartice je pojednostavljenje procesa priznavanja kvalifikacija među državama članicama EU sa ciljem povećanja efikasnosti i smanjenja troškova.
Druga važna odredba novog propisa se odnosi na profesionalce koji žele nastaviti sa svojim aktivnostima u drugoj državi članici u kojoj su takve aktivnosti samo dio profesije sa širim opsegom nego u njihovoj matičnoj državi.
Izmjene se tiču i pitanja trajnog stručnog usavršavanja i zajedničkog okvira obrazovanja. Trajno stručno usavršavanje predstavlja zahtjev prema državama članica da ga podstiču naročito kod profesije doktora medicine, specijalista, doktora opšte prakse, medicinskih sestara i babica. Zajednički okvir obrazovanja oblikovan je kako bi osigurao zajednički minimum znanja, vještina i kompetencija potrebnih za obavljanje određenje profesije ili za specijalizaciju unutar regulisane profesije.
Takođe, direktivom se naglašava značaj Evropskog kvalifikacionog okvira, koji ima za cilj promovisanje transparentnosti i uporedivosti profesionalnih kvalifikacija. Ovaj ovkvir predstavlja značajan izvor informacija za nadležna tijela koja ispituju profesionalne kvalifikacije stečene u drugim državama članicama.
Nova direktiva takođe predviđa,,jezičku kontrolu” prilikom preseljenja lica koja obavljaju regulisanu profesiju u cilju povećanja sigurnost pacijenata. Zapravo, ova lica će morati polagati ispit o poznavanju barem jednog službenog jezika države u koju su došli.
Nadležna tijela svake države članice morat će unaprijed upozoriti odgovarajuća tijela druge države na profesionalce koji više nisu ovlašćeni za obavljanje svoje profesije zbog disciplinskog ili kaznenog postupka kroz posebne mehanizme upozorenja.
Zbog donošenja izmjene Direktive 2013/55/EU biće potrebno usklađivanje svih zakona i podzakonskih akata kojima se uređuje obavljanje regulisanih profesija u Crnoj Gori.