Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje: Održan simpozijum o najboljim primjerima zakonske regulative u vezi sa borcima u inostranstvu

Objavljeno: 2014-10-17 23:03:12 Autor: D. P.

Ministarstvo pravde Crne Gore u saradnji sa Ambasadom Sjedinjenih Američkih Država organizovalo je 17. oktobra 2014. godine simpozijum o najboljim primjerima zakonske regulative u vezi sa borcima u inostranstvu.

Skup su otvorili Generalna direktorka u Direktoratu za pravosuđe Ministarstva pravde Branka Lakočević, i zamjenik šefa misije u Ambasadi SAD u Podgorici B. Biks Aliju (B. Bix Aliu),

Lakočević je istakla da učešće stranih boraca u sukobima u zadnje vrijeme postala veoma učestala pojava, i napomenula da ovaj problem može da proizvede ozbiljne političke implikacije, te da se njemu mora pristupiti ozbiljno, što podrazumjeva da se on rješava isključivo na pravnom terenu.

Ona je podsjetila da je Vlada Crne Gore povodom ovog pitanja dobila Predlog zakona o dopuni Krivičnog zakonika Crne Gore, koju je uputio poslanik Skupštine Crne Gore. Vlada nije podržala tekst dopune, iz razloga što predložena dopuna Krivičnog zakonika nije u potpunosti u skladu sa nedavno Rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN 2178(2014) o stranim borcima/plaćenicima.

Lakočević je naglasila da je Vlada Crne Gore, bez obzira na negativno mišljenje na pomenuti predlog, preuzela inicijativu za izmjenu Krivičnog zakonika, na način što će se zakonskim tekstom inkriminisati svi oblici učešča u sukobima koji su obihvaćeni Rezolucijom Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija.

U svom obraćanju, zamjenik šefa misije Aliju je rekao da je broj učesnika u oružanim sukobima u inostranstvu postao zabrinjavajući i da svaka zemlja, bez obzira na veličinu, može da doprinese u borbi protiv ovog fenomena. Zahvalio je crnogorskoj Vladi što je preuzela proaktivnu ulogu u ispunjavanju zahtijeva koji proizlaze iz rezolucije Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija o borcima u inostranstvu od septembra 2014, kojom se zahtijeva da oni budu “procesuirani i da se kazne” i da “lokalni zakoni i regulative” prepoznaju njihove aktivnosti kao krivično djelo za koje je predviđena kazna koja odgovara ozbiljnosti tog djela.

Na simpozijumu su se okupitili lokalni i međunarodni eksperti kako bi razgovarali o problemu boraca u inostranstvu iz Crne Gore i regiona, postojećoj zakonskoj regulativi u Crnoj Gori, kao i o predloženim izmjenama Krivičnog zakonika u ovoj oblasti. Učesnici su takođe razgovarali o najboljim praksama iz regiona u vezi sa krivičnim gonjenjem učesnika u oružanim sukobima u inostranstvu.