Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

SAOPŠTENJE ZA JAVNOST

Objavljeno: 2014-10-21 17:16:09 Autor: vet.uprava

Sredinom oktobra ove godine, na teritoriji opština Danilovgrad, Podgorica i Cetinje, veterinarska služba Crne Gore je registrovala pojavu zarazne bolesti plavi jezik kod goveda i ovaca koju prenose komarci iz roda Culicoides.

Po prijavi vlasnika da životinje imaju zdravstvenih problema, stručno osoblje veterinarske ambulante „Primavet“ iz Danilovgrada, kao i veterinarskih ambulanti „Animavet“ i „Podgorica d.o.o.“ iz Podgorice, izašlo je na teren i na licu mjesta postavilo sumnju da se radi o bolesti plavi jezik. Odgovarajući uzorci za laboratorijsko ispitivanje su uzeti i dostavljeni Specijalističkoj veterinarskoj laboratoriji u Podgorici koja je izvršila dijagnostičko laboratorijsko ispitivanje.

Laboratorijska ispitivanja su potvrdila prisustvo bolesti kod 2 krave i 6 ovaca na području opštine Danilovgrad, dvije ovce na područja opštine Podgorica i jedne ovce na području opštine Cetinje.

Veterinarska uprava Crne Gore, zajedno sa veterinarskom inspekcijom Uprave za inspekcijske poslove, a u saradnji sa terenskom veterinarskom službom u Danilovgradu, Podgorici i Cetinju, i Specijalističkom veterinarskom laboratorijom u Podgorici, preduzima dalje potrebne mjere u cilju blagovremenog otkrivanja eventualnih novih slučajeva oboljenja, kao i na suzbijanju ove bolesti.

U gazdinstvima na kojima se bolest pojavila naređene su ili će biti naređene mjere koje obuhvataju: obilježavanje i izdvajanje bolesnih životinja, ograničavenje kretanja životinja, zabranu otuđivanja životinja, dezinsekciju okoline i objekata za smještaj i držanje životinja, upotrebu repelenata, usmrćivanje životinja sa izraženim kliničkim manifestacijama bolesti i neškodljivo uklanjanje leševa tih životinja, kao i druge mjere. U narednim danima, Veterinarska uprava stavlja pod stalni pojačani nadzor veterinarske službe područja optina Danilovgrad, Podgorica i Cetinje kako bi se maksimalno zaštitio stočni fond i usporilo eventualno širenje ove bolesti imajući u vidu epizootiološka predviđanja mogućnosti pojavljivanja novih slučajeva bolesti do kraja sezone aktivnosti komaraca.

Vlasnicima goveda, ovaca i koza na području ovih opština, ali i cijele Crne Gore, savjetuje se da u narednom periodu: ne nabavljaju nove životinje, ne miješaju svoje životinje sa drugim, sprovedu mjere zaštite životinja od komaraca i izvrše dezinsekciju okoline svojih objekata i stajanjaka u saradnji sa nadležnom veterinarskom službom, preduzmu mjere isušivanja svih eventualno prisutnih bara i lokvi u blizini objekata u kojima se životinje drže, da drže životinje zatvorene koliko je najviše moguće, postave zaštitne mreže protiv komaraca na otvorima objekata za smještaj životinja. Istovremeno, u slučaju pojave obolijevanja preživara, potrebno je odmah obavijestiti nadležnu veterinarsku službu.

Bolest plavog jezika je nekontagiozna virusna bolest domaćih i divljih preživara koju prenose komarci iz roda Culicoides. Bolest se ne prenosi na ljude.  Bolest karakteriše povećana tjelesna temperatura, upala sluzokoža glave, slinjenje, oticanje glave i jezika i hemoragična krvarenja. Ovce su najosjetljivije na ovu bolest dok goveda i koze rjeđe pokazuju kliničke znakove bolesti, ali mogu određeno vrijeme biti nosioci virusa i kao takve predstavljati izvor infekcije za druge preživare. Virus bolesti plavi jezik prenosi se isključivo preko određenih vrsta komaraca iz roda Culicoides, zbog čega se bolest i pojavljuje u periodu aktivnosti komaraca u toplijim mjesecima.

Virus bolesti plavi jezik je ovog ljeta dijagnostikovan u brojnim slučajevima u zemljama regiona: Grčka, Makedonija, Bugarska, Rumunija, Mađarska, Srbija i Albanija i bilo je očekivano da će se pojaviti i na prostorima Crne Gore. Klimatski uslovi tokom proteklih ljetnjih mjeseci pogodovali su znatnom povećanju brojnosti prenosilaca (komaraca) ove bolesti što je i dovelo do pojave bolesti i velikom obimu na prostoru Balkanskog poluostrva. Skorim završetkom sezone aktivnosti komaraca, za očekivati je da će epozootiološka situacija, kada je ova bolest u pitanju, biti povoljnija u cijelom regionu i u Crnoj Gori. 

Poslednji put bolest plavi jezik je u Crnoj Gori registrovana 2001. godine na teritoriji opštine Rožaje.