Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Potpisan Memorandum o saradnji u oblasti rodne ravnopravnosti

Objavljeno: 2014-11-28 22:30:47 Autor: mmp

Da su jednaka prava muškaraca i žena kao i zaštita njihovih ljudskih prava neophodna za, održivu demokratiju, ekonomski razvoj, a smim tim i bezbjednost i stabilnost čitavog regiona, potvrđeno je i danas potpisivanjem Memoranduma o saradnji u oblasti rodne ravnopravnosti.

Podgorica je šesnaesta opština sa kojom je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava u saradnji sa Misijom OSCE u Crnoj Gori potpisalo ovaj Memorandum. Cilj Memoranduma je uspostavljanje lokalnih mehanizama za rodnu ravnopravnost (imenovanje koordinatora/ke, obrazovanje Savjeta za RR, usvajanje dokumenata - Odluke o RR i lokalnih akcionih planova i drugih dokumenata, osnivanje tijela/organa za RR u okviru nadležne službe organa lokalne samouprave), jačanje kapaciteta i uspostavljanje međusobne saradnje svih aktera na lokalnom nivou po pitanju unapređenja rodne ravnopravnosti, veće učešće žena u organima lokalne samouprave i razvijanje programa podrške lokalne samouprave ekonomskom osnaživanju žena.

Ministar dr Numanović je naglasio aktivnosti Ministarstva za ljudska i manjinska prava koje su u oblasti postizanja rodne ravnopravnosti naglasile tri konkretne teme u 2014. godini, odnosno jačanje ekonomskog potencijala žena u našem društvu, prevenciju i zaštitu od nasilja i nasilja u porodici i veće učešće žena u javnom i političkom životu. Izuzetno je važno osnažiti ženu u ekonomskom smislu, jer to doprinosi opštem boljitku društva u cjelini.

,,Izuzetno je važno osnažiti ženu u ekonomskom smislu, jer to doprinosi opštem boljitku društva u cjelini. U Crnoj Gori svako deseto preduzeće je u vlasništvu žene. Svega 6% žena u Crnoj Gori su vlasnice privatnih preduzeća i u mogućnosti da koriste finansijske kredite. Od 51% ukupnog stanovništva Crne Gore koji čine žene, 9,6% žena su vlasnice nekretnina. Iz tog razloga treba poraditi na isticanju kako žena sa sela kao ekonomskog potencijala i pružanju podrške proširivanju njihovog posla u (izrada suvenira, domaća radinost, proizvodnja organske hrane) i što boljeg plasmana njihovih proizvoda na tržište. Žene treba podstaći da se registruju, pojednostavljivanjem procedure registracije i osnivanjem info pultova za pružanje podrške pri registraciji. Investicioni Fond planira da uvede kreditnu liniju za žene, do 10 000€, sa grace periodom i 3.5% kamatne stope,“rekao je ministar Numanović.

Činjenica da je u odbornica u Skupštini Glavnog grada procentualno oko 32% raduje i pruža dalju motivaciju da su izgledi da se i situacija na državnom nivou promjeniti u korist većeg učešća žena u Parlamentu, gdje je procenat nešto preko 14%.

Gradonačelnik Stijepović je naglasio da će Glavni grad ispuniti sve odredbe iz Memoranduma u kojima je prepoznat u smislu uspostsavljanja svih mehanizama za ostvarivanje rodne ravnopravnosti u svim segmentima društva. Gradonačelnik je, takođe, informisao javnost o otvaranju Centra za preduzetništvo koji će pored savjetodavnih usluga pružati konkretnu podršku svima koji žele da se bave preduzetničkim djelatnostima.

Nj.E. ambasadorka Hrebičkova je iskazala zadovoljstvo povodom ove saradnje i potpisivanja Memoranduma, uzevši u obzir da u Podgorici živi oko 2/3 stanovništva Crne Gore, a ujedno je centar u kojem se vrši presjek svih dešavanja. Ambasadorka je naglasila značaj saradnje sa Ministarstvom i Glavnim gradom i istakla potrebu za angažovanošću sve većrg broja mladih ljudi koji će afirmisati, između ostalog i principe jednakih mogućnosti, odnosno ravnopravnost polova.