Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Prof. dr Ivana Jelić izabrana za potpredsjednicu Savjetodavnog komiteta za nacionalne manjine Savjeta Evrope

Objavljeno: 2014-12-04 19:47:41 Autor: PR služba

Prof. dr Ivana Jelić, koja je od 2012. godine članica ekspertskog tijela za nadzor nad sprovođenjem Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina Savjeta Evrope - Savjetodavnog komiteta - izabrana je za potpredsjednicu ovog tijela. Izbori su sprovedeni u okviru Komiteta, tajnim glasanjem, i eksperti/kinje su povjerenje za novi sastav Biroa Komiteta dali sljedećim clanovima: Prof. dr Frančesku Palermu koji je izabran za predsjednika, i Prof. dr Petri Roter i Prof. dr Ivani Jelic za potpredsjednice.

Ovo je prvi put da ekspert kojeg je kandidovala Crna Gora bude izabran za potpredsjedničku funkciju ekspertskog tijela Savjeta Evrope.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava je predložilo prof. dr Ivanu Jelić, 2012. godine, za članicu ovog ekspetskog tijela, na osnovu stručnih referenci i saradnje sa profesorkom Jelić, koja je od 2007. godine aktivno učestvovala u harmonizaciji prava Crne Gore sa evropskim standardima zaštite ljudskih prava, sa posebnim akcentom na prava manjina.

Okvirna konvencija za zaštitu nacionalnih manjina je imperativno-pravni instrument Savjeta Evrope koji propisuje sveobuhvatnu zaštitu prava manjina. Jedini je medjunarodni ugovor koji je u potpunosti posvećen zaštiti prava manjina. Ratifikovalo ga je 39 država-članica Savjeta Evrope. 

Savjetodavni komitet koji je osnovan Okvirnom konvencjom je nadzorno eskpertsko tijelo koje nadgleda poštovanje prava manjina u Evropi i ima 18 članova, koji su prepoznati eksperti iz oblasti ljudskih prava i prava manjina. Nadležnost ovog komiteta je da razmatra izvještaje država o poštovanju Konvencije, obavlja nadzorne posjete u kojima na licu mjesta ustanovljava stanje u zaštiti manjina kroz razgovore sa predstavnicima/ama manjina, vlastima i civilnim sektorom. Komitet donosi Mišljenja koja su osnov za rezolucije Komiteta ministara Saveta Evrope po pitanju zaštite manjina.

Prof. dr Ivana Jelić diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore u Podgorici 1998. godine. Magistrirala je na temu "Savremena međunarodnopravna zaštita manjina, s posebnim osvrtom na Jugoistočnu Evropu", na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Doktorirala je na temu "Međunarodna odgovornost država za protivpravne akte fizičkih lica", takođe u Beogradu. Polazna istraživanja za magistraturu sprovela je na Pravnom fakultetu Univerziteta Bergena u Norveškoj, a za doktorat na Pravnom fakultetu Univerziteta Berkli u Kaliforniji.

Dobitnica je brojnih domaćih i međunarodnih stipendija i nagrada. Laureat je nagrade CANU za postignute uspjehe u nauci namijenjene mladim stvaraocima, dodijeljene decembra 2007. godine.
Usavršavala se na Pravnom fakultetu Univerziteta u Bergenu u Norveškoj, Univerzitetu Kalifornije u Berkliju, Univerzitetu Kolumbija u Njujorku, Haškoj akademiju za međunarodno pravo u Hagu, Univerzitetu Panteon Pariz 2 – Asas u Parizu, Ujedinjenim nacijama u Ženevi, i Londonskoj školi ekonomije i političkih nauka u Londonu.
Objavila je više od sedamdeset radova u domaćim i stranim, naučnim i stručnim časopisima. Autorka je tri monografije „Prava manjina“ (CID, Podgorica, 2004), „Odgovornost država u međunarodnom pravu“ (UCG, Podgorica, 2009) i „ Ljudska prava i multikulturalizam“ (Pravni fakultet UCG, Podgorica, 2013). Koautorka je dvije međunarodne monografije, dva univerzitetska priručnika iz oblasti ljudskih prava i pravnih klinika, kao i priručnika za dodiplomsko obrazovanje iz oblasti ljudskih prava i humanitarnog prava. Od 2005. godine učestvuje u međunarodnim naučno-istraživačkim i stručnim projektima.

Profesorka Jelić je gostujuća predavanja održala na univerzitetima i akademijama u Berkliju, San Francisku, San Diegu, Njujorku, Beču, Pragu, Londonu, Nici, Parizu, Juvaskuli, Beogradu, Ljubljani, Zagrebu i Sarajevu. Od 2010. godine, predaje kao gostujuća profesorica na regionalnim postdiplomskim studijama Univerziteta u Sarajevu i Univerziteta u Bolonji - program ERMA, a od 2013. i na postdiplomskim studijama Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Pravnog fakulteta Univerziteta u Johanezburgu.

 

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava