Na konferenciji za medije koja je danas održana u Eko zgradi Ujedinjenih nacija u Podgorici, nosiocima projekata koji su tokom druge faze realizacije kampanje “Budi odgovoran. Od tebe zavisi. Siva ekonomija 0%” dobili najveći broj glasova građana, ministar finansija dr Radoje Žugić uručio je ugovore o donaciji u ukupnoj vrijednosti od skoro 250.000 eura.
Projekti koji će, odlukom građana, biti finansirani novcem prikupljenim u toku kampanje „Budi odgovoran” su:
- Projekat Očistimo Crnu Goru za sedam dana – Inicijator projekta, koji je dobio najveću podršku građana, je ADP ZID, a nosilac Ministarstvo održivog razvoja i turizma. Ugovor je uručen Zoranu Tomiću, sekretaru Ministarstva.
- Projekat Uređenje i opremanje parka i igrališta za djecu u Nikšiću – Inicijator projekta je Fors Montenegro, a nosilac Opština Nikšić. Ugovor je uručen Đoku Krivokapiću, potpredsjedniku Opštine Nikšić.
- Projekat Osnivanje omladinskog centra u Podgorici – predložila je grupa građana, a njegov nosilac je Uprava za mlade i sport. Ugovor o donaciji je uručen Igoru Vušuroviću, v.d. direktora Uprave za mlade i sport.
- Projekat Nabavka medicinske opreme za reanimaciju beba – je takođe predložila grupa građana, a ugovor je uručen dr Ljiljani Musić, medicinskoj direktorki Kliničkog centra Crne Gore.
- Projekat Nabavka opreme za zapošljavanje osoba sa invaliditetom – su predložili građani, a ugovor je uručen Svetozaru Nikoliću, sekretaru JU Centar za socijalni rad za Opštine Nikšić, Plužine i Šavnik.
Ceremoniji uručenja ugovora o donaciji prethodilo je sumiranje rezultata kampanje. Ministar finansija dr Radoje Žugić ovom prilikom je naglasio: „Moram reći da sam ponosan što živim u državi u kojoj je ovako veliki broj građana pokazao spremnost da preuzme odgovornost za dobrobit sopstvene zajednice. Podsjetimo se da smo prošle godine, u ovo isto vrijeme, objavili početak kampanje. Ni u najoptimističnijim projekcijama nijesmo mogli očekivati da ćemo, samo godinu dana kasnije, za saveznike u borbi protiv sive ekonomije imati hiljade crnogorskih građana, po čijim prijavama su inspekcijske službe odmah reagovale, izlazeći na teren i izričući adekvatne sankcije za utvrđene nepravilnosti.“
Dekan Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore prof. dr Zoran Veljović je naglasio da je uprava Elektrotehničkog fakulteta izuzetno zadovoljna zbog učešća u razvoju ovako uspješnog projekta, kao i zbog činjenice da je ova institucija doprinijela promovisanju društvene odgovornosti i građanskog aktivizma.
„Ovaj projekat je u prethodnih 12 mjeseci uspio da poveže značajne resurse crnogorskog društva, od kreativne energije i aktivizma građana, preko ažurnog postupanja državnih organa, do angažovanog izvještavanja medija. „Budi odgovoran“ je zaista sjajan primjer kako građani svojim savjesnim i odgovornim ponašanjem mogu biti ne samo dobar primjer drugima i zajednici, već i direktno doprinijeti rješavanju problema i/ili unapređenju života svojih sugrađana,“ izjavila je šefica Sektora za demokratsko upravljanje i Sektora za ekonomiju i zaštitu životne sredine u Kancelariji UNDP u Crnoj Gori, Sanja Bojanić.
Zamjenik britanskog ambasadora u Podgorici Lindon Rednidž istakao je da je Britanska ambasada ponosna što je podržala ovaj projekat i na taj način pružila podršku Crnoj Gori u ispunjavanju njenih obaveza iz Partnerstva otvorenih vlada. „Ukratko, ova inicijativa znači: odgovornost, efektivnost, efikasnost. Obje naše zemlje su članovi ove međunarodne inicijative, koja u potrazi za partnerstvima i tehnološkim rješenjima, inspiriše i uključuje građane u kreiranje bolje budućnosti. Ovaj projekat je dobio svjetska priznanja od Partnerstva otvorenih vlada i Nacionalnog udruženja vladinih komunikatora SAD. Kako je uzbudljivo kada se u Njujorku i Londonu ističu impresivni rezultati projekta 'Budi odgovoran'!“ – saopštio je gdin Rednidž.
* * *
Za godinu dana od početka kampanje „Budi odgovoran“, zahvaljujući aktivizmu građana i sprovedenom inspekcijskom nadzoru, izrečeno je preko 1.000.000 eura kazni za neizdavanje fiskalnih računa, rad na crno, kršenje potrošačkih prava i nepravilnosti na kupalištima. Na taj način, do 15. decembra 2014. godine prikupljeno je 529.980 eura za projekte od opšteg društvenog značaja.
Nakon pet projekata čije je finansiranje ranije odobreno, današnjim događajem omogućeno je da se sredstva iz sive ekonomije preusmjere u još pet novih investicija koje su predložili i za koje su glasali sami građani. Maksimalni iznos pojedinačne donacije za svaki od 10 odobrenih projekata je 50.000 eura.
U proteklom periodu, građani su podnijeli čak 4.797 prijava iz oblasti sive ekonomije. Iz dana u dan je sve veći broj građana koristio napredna tehnološka rješenja, što potvrđuju i podaci o 2.420 aktivnih korisnika android i 1.100 korisnika iOS aplikacije „Budi odgovoran“.
Tokom 2014. godine, kampanji „Budi odgovoran“ dodijeljena su dva značajna priznanja – 1. nagrada Nacionalnog udruženja vladinih komunikatora Sjedinjenih Američkih Država (NAGC) u oblasti mobilnih komunikacija i 2. nagrada Partnerstva otvorenih vlada.
Prijavu nepravilnosti u oblasti sive ekonomije i glasanje za jedan od 17 predloženih projekata sa liste, građani su mogli da obave putem vebsajta, android i iOS aplikacije “Budi odgovoran” ili pozivanjem kol-centara Poreske uprave i Uprave za inspekcijske poslove. Takođe, kampanju su građani pratili i u njoj aktivno učestvovali i putem društvenih mreža Fejsbuk (facebook.com/budiodgovoran) i Tviter (@budiodgovoran).
Kampanja “Budi odgovoran. Od tebe zavisi. Siva Ekonomija 0%” realizovana je u okviru projekta “Uključivanje građana u borbu protiv sive ekonomije” koji sprovodi Ministarstvo finansija Crne Gore, Elektrotehnički fakultet Univerziteta Crne Gore i Kancelarija Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Podgorici, uz podršku Britanske ambasade u Podgorici.
PR SLUŽBA
MINISTARSTVA FINANSIJA