Ministar za ljudska i manjinska prava dr Suad Numanović boravio je 30. marta 2015. godine u radnoj posjeti Albaniji, gdje je imao susrete sa ministrom socijalne zaštite i omladine Erionom Veljiajem (Erion Veliaj) i ministarkom obrazovanja i sporta Ljinditom Nikolom (Lindita Nikolla).
„Crna Gora je demokratska država u kojoj multikulturalnost postoji vjekovima i koja je posvećena poštovanju i zaštiti ljudskih i manjinskih prava” - rekao je ministar Numanović svojim sagovornicima, naglasivši da Vlada Crne Gore vodi proaktivnu politiku poštovanja i zaštite položaja i prava manjinskih naroda, ne samo kroz zakonodavni okvir, već i kroz institucije koje štite i zastupaju njihova prava. On je naglasio da manjinski narodi i druge manjinske nacionalne zajednice i njihovi pripadnici imaju pravo izražavanja, čuvanja, razvijanja, prenošenja i javnog ispoljavanja nacionalnog, etničkog, kulturnog, vjerskog i jezičkog identiteta, kao dijela njihove tradicije. U tom cilju, kako je naglasio Numanović, usvojen je Zakon o manjinskim pravima i slobodama, kao dio normativnog okvira za ostvarivanje tih prava, a razvijeni su i institucionalni mehanizmi kao što su Fond za manjine i Centar za očuvanje i razvoj kulture manjina.
Školske 2014-2015, za upis kandidata iz Crne Gore na univerzitete u Albaniji dodijeljeno je ukupno 208 kvota. Govoreći o tome, ministar je podsjetio da je za sistem obrazovanja veoma bitno pratiti potrebe na tržištu rada, te bi u budućem periodu trebalo da kvote koje se nude studentima za studiranje u Albaniji budu odgovor na potrebe tržišta rada u Crnoj Gori.
Ministar Numanović je ukazao i na značaj koji Vlada Crne Gore pridaje reformama u okviru pregovaračkog procesa za pristup EU, naročito u okviru pregovaračkih poglavlja 23 i 24. Govoreći o tome, on je naglasio da su ostvareni rezultati u procesu pristupanja potvrda jasnog opredijeljenja Crne Gore na putu evropskih i NATO integracija, te da je u tom procesu veoma bitna podrška koju Crna Gora ima od susjednih država. Ministar je kazao da je Crna Gora više puta iskazala spremnost da svoje iskustvo iz pregovaračkog procesa podjeli sa susjednim državama, a Albanija je svakako jedna od njih, te je u tom smislu dostupna sva pomoć koja im je neophodna u pregovaračom procesu sa EU.
Sagovornici su se saglasili da bi u Komitetu za manjine Albanije trebalo da bude uključen i predstavnik crnogorske manjine u Albaniji. Na sastancima je pokrenuta inicijativa da se razmotri mogućnost da se u osnovne škole u opštini Skadar, gdje je zastupljena crnogorska manjina, uvede kao fakultativni predmet crnogorski jezik, kojeg bi mogli izučavati svi učenici.
Ministar Veljiaj i ministarka Nikola ukazali su da je dosadašnja saradnja između Crne Gore Albanije bila veoma dobra, i izrazili spremnost da Albanija tokom ove godine pruži snažnu podršku za članstvo Crne Gore u NATO.
U razgovorima je zaključeno da je regionalna saradnja ključ uspjeha na putu ka EU i NATO, te da je u interesu svih država na Zapadnom Balkanu da tu saradnju unapređuju kroz regionalne institucionalne mehanizme, koji će omogućiti efikasnu realizaciju postavljenih ciljeva.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava / Biro za odnose s javnošću