U okviru sistemskog jačanja efikasnosti pravosuđa, Vlada Crne Gore, na 109. sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Milo Đukanović, utvrdila je Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku, sa prevashodnim ciljem da se unaprijedi saradnja između organa koji učestvuju u krivičnom postupku, prvenstveno između državnog tužilaštva i policije, davanjem više ovlašćenja policiji u izviđaju. Predloženim izmjenama i dopunama daju se ovlašćenja carinskim službenicima za preuzimanje određenih dokaznih radnji po naredbi državnog tužioca, čime će se ispuniti obaveze propisane posebnim mejrama u akcionim planovima za pregovaračka poglavlja 23 i 24. Takođe, precizirane su postojeće mjere tajnog nadzora i propisane tri nove, dopunjen je katalog krivičnih djela za koja se mjere tajnog nadzora mogu odrediti, uz izmjene nadležnosti za određivanje i trajanje ovih mjera. Novim rješenjima unapređuje se institut obavezne odbrane, zaštita lica koja prijavljuju korupciju (zviždači), kao i odredbe o pritvoru. Pored ostalog, uvodi se i odredba o preispitivanju rješenja o odbacivanju krivične prijave, mijenja se funkcionalna nadležnost suda za kontrolu i potvrđivanje optužnice, unapređuje se institut sporazuma o priznanju krivice, poboljšavaju se odredbe o ukidanju prvostepene presude i vraćanju predmeta na ponovno suđenje i zahtjeva za zaštitu zakonitosti.
U diskusiji povodom ovog zakonskog teksta, Vlada je naglasila da je za postizanje bolje funkcionalnosti pravosudnog sistema, pored usvajanja najviših međunarodnih i evropskih standarda, jednako važno naći kvalitetne sistemske odgovore na izazove koji su proizvod domaćih specifičnosti u učvršćivanju vladavine prava.
Vlada je utvrdila i Predlog zakona o izmjenama Zakona o Sudskom savjetu i sudijama. Predložene izmjene su tehničke prirode, a neophodne su radi otklanjanja propusta u prelaznim odredbama kojima se uređuje odnos između starog i novog zakona u pogledu odložene primjene pojedinih odredbi.
Na današnjoj sjednici utvrđen je Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boravišnoj taksi. Predloženim izmjenama i dopunama se na nov način reguliše obračun i naplata boravišne takse, uz mogućnost plaćanja u paušalnom iznosu za domaćinstva, seoska domaćinstva i kampove koje utvrđuje opština, kao i na plovnim objektima nautičkog turizma, koje utvrđuje Vlada. Tako će se prvi put u Crnoj Gori zakonski obezbijediti stimulativan način naplate boravišne takse od domaćinstava, seoskih domaćinstava i kampova, dok će se veliki dio turističkog prometa od boravišne takse na plovnim objektima nautičkog turizma uvesti u legalnu evidenciju. Predlogom je predviđeno i povećanje gornje granice novčanog iznosa boravišne takse sa 0,80 na 1,00 euro.
Vlada je usvojila Peti kvartalni izvještaj o ukupnim aktivnostima u okviru procesa integracije Crne Gore u Evropsku uniju za period januar - mart 2015, koji će biti dostavljen nadlržnom odboru Skupštine Crne Gore.
Biro za odnose s javnošću