Objavljeno:
2015-05-15 •
20:00:17
Autor:
PR sluzba
Poštovane koleginice i kolege, dame i gospodo, poštovani predstavnici medija,
Danas se obilježava 93 godine od osnivanja Stalne bakteriološke stanice na Cetinju koja je prethodila osnivanju Higijenskog zavoda na Cetinju, odnosno današnjeg Instituta za javno zdravlje i to je veliki jubilej jedne od najznačajnijih zdravstvenih institucija u Crnoj Gori.
Dosadašnjim predanim radom Instituta i velikim radnim angažmanom zaposlenih u kreiranju i sprovođenju programa prevencije, zajedno sa svim zdravstvenim i ostalim institucijama, eradicirani su endemski tifus, pjegavac, trahom, malarija, poslednji slučaj dječje paralize registrovan je 1973., a difterije 1977. godine dok zadnjih godina pojedine bolesti kao što su male boginje, crvenka, veliki kašalj... registruju se pojedinačno ili se čak ne registruju.
Međutim, danas se javljaju novi zdravstveni izazovi, tako se pred Institut, sve zdravstvene instiucije i cijelu zajednicu, kao prioritet postavlja svakodnevna borba protiv bolesti od kojih najviše oboljeva i umire stanovništvo Crne Gore. Prije svega se misli na nezarazne bolesti: kardiovaskulare i maligne bolesti, povrede, dijabetes, gojaznost, alkoholizam, narkomaniju kao i zarazne poput: tuberkuloze, hepatitisa B i C, HIV-a, novih prijetnji kao: sarsa, ebole ili starih prijetećih infekcija ili pak antibiotske rezistencije.
Institut treba da bude promoter borbe sa lošim navikama stanovništva Crne Gore: pušenjem, pijenjem alkohola, uzimanjem nezdrave hrane, smanjenom fizičkom aktivnošću, stresom....
Da bi djelovao u skladu sa zdravstvenom politikom Crne Gore, Evropske Unije i zacrtanim ciljevima Svjetske zdravstvene organizacije, gdje se poseban naglasak stavlja na očuvanje i unaprjeđenje zdravlja, promociju zdravih stilova života i širenje javno-zdravstvenih aktivnosti van zdravstvenih ustanova, Institut dobija nove zadatke. Samo u nekoliko zadnjih godina dobio je zadatak da vodi registre, skrininge, uvode referentne centre poput centra za influencu ili antibiotsku rezistenciju, a dobija i međunarodno značajnu ulogu postajući Zdravstveni razvojni centar za nezarazne bolesti za zemlje članice zdravstvene mreže Jugoistočnu Evropu.
U skladu sa Dubrovačkom poveljom potpisanom 2001. od strane ministara zdravlja iz zemalja Jugoistočne Evrope, predviđeno je da Instituti za javno zdravlje treba da preuzmu ključnu ulogu u jačanju kontrole i nadzora nad zaraznim i masovnim nezaraznim bolestima, očuvanju, unaprjeđenju zdravlja, promociji zdravih stilova življenja, kao i jačanju institucionalnih kapaciteta i međusektorske saradnje u obezbijeđivanju kvalitetne hrane, vode i životne okoline, i uspostavljanju regionalnih mreža i sistema za prikupljanje i razmjenu zdravstvenih informacija na nivou regiona, Evrope i svijeta (SZO).Sa zadovoljstvom možemo da konstatujemo da je naš Institut uspio da odgovori u najvećoj mjeri navedenim obavezama.
Na kraju, želim da čestitam Institutu 93.godine postojanja sa željom da i narednih godina uspješan rad u ostvarivanju vaše misije- očuvanja i unapređenja zdravlja stanovništva Crne Gore.