Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Moderni Perjanici ponos Vojske - Potral RTCG, 18. maj 2015. godine

Objavljeno: 2015-05-18 22:12:04 Autor: mod

Kada strani zvaničnici stignu u našu zemlju, dočeka ih red visokih momaka, "pod konac" postrojenih u svečanim uniformama - pripadnici Počasne garde Vojske Crne Gore. Napornom obukom spremaju se za izvršenje klasičnih vojnih, ali i zadataka vezanih za Državni protokol, poput ceremonije za Dan nezavisnost koja će biti upriličena 21. maja na Lovćenu.

Gardisti imaju dugu tradiciju, nasljednici su Perjanika dinastije Petrović, te zbog toga obavljaju i zadatke drugačije od ostalih jedinica Vojske Crne Gore.

"Počasna garda je specifična jer je državni i vojni protokol osnovni zadatak jedinice. To podrazumijeva učešće na ceremonijama dočeka i ispraćaja stranih državnika, akreditacija ambasadora koji su rezidentni u Crnoj Gori, odavanje počasti preminulim vojnim licima, ali i aktivnosti poput proslave Dana pobjede, koju smo realizovali 9. maja u Podgorici", kazao je za naš Portal komandir Počasne garde kapetan Predrag Lučić.

Oni koji žele da postanu gardisti moraju da budu državljani Crne Gore, da imaju dobre fizičke predispozicije, potvrdu da se protiv njih ne vodi krivični postupak, a poželjno je i da budu visoki od metar i 85, do metar i 95 centimetara.

Visina nije utvrđena propisima, ali se trudimo da imamo ujednačen prosjek, kako bismo mogli da budemo jednobrazni, te i tako dostojno prezentujemo Vojsku i Državu", objasnio je Lučić.
Ipak, Garda se ne bavi samo Državnim protokolom, već pripadnici te jedinice redovno sprovode borbenu pješadijsku obuku, kako bi odgovorili svim zadacima koji se mogu pred njih postaviti.

Garda se sastoji od tri osnovne cjeline : Komande Počasne garde, vojnog orkestar i gardijski vodovi. Komanda i vodovi su bazirani na vojnom aerodromu Golubovci, dok se vojni orkestar nalazi u Podgorici.

"Naša jedinica je, po svojoj prirodi, pješadijska, ranga čete. U periodu kada se ne spremamo za Protokol, mi izvodimo pješadijsku obuku, kao i svaka druga jedinica slične namjene. Samim tim, mi smo sposobni i određeni za obavljanje određenih zadataka u situacijama koja nijesu mirnodobske. Vježbamo gađanja, taktičku obuku i slično", kazao je komandir Garde, ističući da su pojedini gardisti bili učesnici ISAF misije, a trenutno se jedan pripadnik te jedinice nalazi u Avganistanu.

Na poslu i preko osam sati, vikendima i praznicima

Radni dan gardista počinje u osam sati i 30 minuta. Nakon uzimanja opreme i postrojavanja, slijedi pozdravljanje državne zastave u sklopu stroja koji čine sve jedinice stacionirane na aerodromu Golubovci.
"Nakon postrojavanja zvodimo višesatnu fizičku obuku, a zatim aktivnosti planirane za taj dan. Na fizičke pripreme obraćamo puno pažnje jer smo jedinica koja ima visoke standarde obučenosti i spremnosti", naglasio je Lučić. 

 

Iako se radni dan završava u 15 sati i 30 minuta, gardisti često ostaju i duže nekoliko sati kako bi završili sve obaveze. Nijesu rijetkost ni radni vikendi, a praznicima, prirodom posla, su uvijek na zadatku.
"Trenutno se pripremamo za ceremoniju povodom Dana nezavisnosti, koja će biti 21. maja održana na Lovćenu. Za značajne datume uvijek počnemo ranije s pripremama, iako smo, kroz redovnu obuku, već spremni za njih", objasnio je Lučić.

Motivacija jača od teškoća

Iako zadatke obavljaju po suncu, kiši i snijegu, to im ne pada teško jer imaju jaku motivaciju.
"Svi pripadnici znaju da je čast biti u Gardi, jer je to jedinica koja je reprezent Vojske Crne Gore, a samim tim i države. Gardisti imaju prilike da upoznaju brojne državne zvaničnike i prva smo jedinica koju vide strani visoki državnici kada posjećuju Crnu Goru. To je velika motivacija za sve nas", rekao je Lučić. 

Marširali ulicama Pariza

Počasna garda uspješno sarađuje s jedinicama slične namjene iz regiona i svijeta.
"Prošle godine smo, zajedno sa predstavnicima više od 70 zemalja, učestvovali na defileu povodom 100 godina od početka Prvog svjetskog rata u Parizu. Tada smo sarađivali s kolegama iz regiona, ali i iz drugih država `od Skandinavije do Afrike`. Zanimljivo je da smo bili visočiji od predstavnika stranih zemalja, te smo i tako skrenuli pažnju To je samo dio aktivnosti, održavamo kontakte s brojnim kolegama iz drugih zemalja, te imamo redovnu razmjenu iskustava", naglasio je prvi čovjek Počasne garde.

Dogodine nova uniforma
Garda je, kako je objasnio Lučić, trenutno, kao i vojska, u fazi tranzicije, te se mnoge stvari još uvijek mijenjaju. "Posebnu gardijsku uniformu bi naša jedinica trebala da dobije naredne godine, te ćemo se po njoj razlikovati. Takođe, određena kompozicija bi trebala da se uzme kao vojni marš,a biće još detalja koji će biti osobeni za nas, ali o tom potom, prvo treba neke stvari napraviti pa se onda hvaliti", smatra komandir Počasne garde.

Tekst i foto: Filip Rakonjac