Na polju javne administracije, Savjet je pozdravio, između ostalog, postojeće napore da se ojača mehanizam za implementaciju sveukupne strategije reforme javne uprve, te ohrabrio Crnu Goru da se pripremi za punu implementaciju novog zakona o administrativnoj proceduri. Savjet je generalno podvukao značaj administrativnih kapaciteta u smislu buduće efikasne implementacije i sprovođenja evropske pravne tekovine, te snažno ohrabrio Crnu Goru da spovede i ubrza reformske procese sa ciljem ostvarivanja efikasnije javne uprave.
Savjet je podvukao određene izazove sa kojima se Crna Gora susreće, prije svega u vezi sa tzv. aferom Snimak, kao i u vezi sa potrebom da se efektivno garantuje sloboda medija. Savjet je pozvao na ulaganje dodatnih napora u cilju razrješenja ovih pitanja. Što se tiče medijskih sloboda, Savjet je pozvao na urgentno postupanje po preporukama komisije koja je vršila monitoring aktivnosti institucija u istragama i procesuiranju slučajeva nasilja nad medijima, kao i na punu podršku za rad te komisije.
Savjet je pohvalio Crnu Goru za kontinuiranu snažnu posvećenost regionalnoj saradnji i konstruktivu ulogu u očuvanju regionalne stabilnosti. Takođe je pozdravio aktivnu participaciju i ko-inicijativu Crne Gore u brojnim regionalnim inicijativama u jugoistočnoj Evropi i dobrosusjedsku i bilateralnu saradnju koju održava sa drugim zemljama kandidatima i članicama EU. Savjet je ohrabrio Crnu Goru da nastavi rad na pronalaženju zajednički prihvatljivih rješenja za otvorena granična pitanja sa drugim zemljama zapadnog Balkana i istakao da se raduje potpisivanju sporazuma o granici sa Bosnom i Hercegovinom.
Savjet je toplo pozdravio punu usklađenost Crne Gore sa odlukama Savjeta EU i deklaracijama EU u oblasti vanjske, bezbjednosne i odbrambene politike, a naročito sa pozicijom EU po pitanju Ukrajine.
U smislu ekonomskih kriterijuma, Savjet je pozdravio oporavak crnogorskog rasta u 2014. godini, i podržao je napore Vlade da unaprijedi fiskalnu situaciju i smanji sivu ekonomiju. Dostavljanje od strane Crne Gore po prvi put u januaru 2015. godine Programa ekonomskih reformi kao dijela unaprijeđenog dijaloga sa Evropskom komisiju o ekonomskom upravljanju je takođe pozdravljeno. Savjet je pozvao Crnu Goru da obezbijedi detaljno i pravovremeno izvještavanje o uputstvima za sprovođenje politike u zajedničkim zaključcima Ekonomskog i finansijskog dijaloga, koji je usvojen 12. maja između EU ECOFIN savjeta i zapadnog Balkana i Turske. Savjet je ipak istakao da se Crna Gora susreće sa određenim izazovima u kompetitivnosti, da eksterne neravnoteže treba smanjiti, kao i da je nezaposlenost i dalje vrlo visoka.
Pozdravljajući već preduzete korake, Savjet je ohrabrio Crnu Goru da nastavi da unapređuje ekonomsku kompetitivnost kroz dalju diverzifikaciju ekonomije, šireći izvoznu bazu, kao i kroz kontinuirano unapređenje biznis okruženja.
Savjet je pozdravio kontinuirani napredak Crne Gore u usaglašavanju zakonodavstva i kapaciteta sa evropskim standardima, pravnom tekovinom EU i u implementaciji obaveza u pogledu trgovniskih i sa njima povezanih odredaba u okviru SSP-a. Savjet je istakao značaj uopštenog jačanja crnogorskih administrativnih kapaciteta, sa ciljem da se adekvatno suprotstavi izazovima u brojnim oblastima. U najvećem broju oblasti ostvaren je određeni napredak, premda još dosta toga ostaje da se uradi. Savjet je ohrabrio Crnu Goru da uloži dodatne napore, posvećujući posebnu pažnju pitanjima koja su prepoznata u brojnim oblastima koja se razmatraju.
Savjet je razmotrio situaciju u vezi sa pretpristupnom finansijskom podrškom, koju EU obezbjeđuje kroz Instrument za pretpristupnu pomoć (IPA I i II). Naročito je pozdravljeno ratifikovanje Okvirnog sporazuma kao i podnošenje zahtjeva za povjeravanje budžetske implementacije, što je popločalo put za otpočinjanje implementacije IPA-e II. Savjet je ohrabrio Crnu Goru da nastavi da ulaže napore u smislu sektorskog pristupa i jačanja kapaciteta za višegodišnje planiranje, te pozdravio napredak u nacrtu akcionog plana za upravljanje budućim kohezionim i strukturnim fondovima.
Savjet je takođe razmotrio stanje bilateralnih odnosa u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SPP). U ovom smislu, pozdravio je stupanje 1. decembra 2014. na snagu Protokola uz SSP koji prepoznaje ulazak Hrvatske u EU, koji je bio u primjeni na privremenoj bazi od 1. jula 2013. Savjet je takođe pozdravio kontinuirani pozitivni bilans Crne Gore u implementaciji obaveza iz SSP-a, uključujući odredbe povezane sa trgovinom, nakon stupanja 1. maja 2010. na snagu ovog dokumenta, ističući dalju potrebu dodatnog usklađivanja u odnosu na procedure za državnu pomoć.
Savjet je istakao aktivno učešće Crne Gore u brojnim programima EU i snažno ohrabrio Crnu Goru da isto nastavi i u budućnosti.
Na kraju, Savjet je razmijenio mišljenja po pitanju trenutnih zbivanja u regionu zapadnog Balkana.
Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija