Ministarstvo održivog razvoja i turizma, je u skladu sa Uredbom o postupku i načinu sprovođenja javne rasprave u pripremi zakona (“Sl. list CG”, br. 12/12), dana 24. jula 2015. godine obavijestilo zainteresovanu javnost da je pokrenulo postupak javne rasprave za Predlog plana kvaliteta vazduha za Glavni grad Podgorica.
Predlog plana je bio postavljen na web stranicama Ministarstva održivog razvoja i turizma, Portalu e-Uprave, Arhus centara, kao i NVO OZON. Ministarstvo je ovim objavljivanjem uputilo poziv građanima, stručnim i naučnim institucijama, državnim organima, strukovnim udruženjima, nevladinim organizacijama, medijima i drugim zainteresovanim organizacijama i zajednicama da se uključe u javnu raspravu i daju svoje prijedloge, primjedbe i sugestije. Zainteresovani subjekti su svoje komentare, mišljenja, primjedbe i sugestije mogli dostaviti u pisanoj ili elektronskoj formi do 14. avgusta 2015. godine Ministarstvu održivog razvoja i turizma.
Javna rasprava u formi tribine bila zakazana je za 14. avgust 2015. u prostorijama Ministarstva održivog razvoja i turizma, ali se u zakazanom terminu nije pojavio niko od zainteresovanih subjekata.
Tokom trajanja javne rasprave mišljenje o Predlogu plana zatraženo je od: Ministarstva saobraćaja i pomorstva, Ministarstva zdravlja, Instituta za javno zdravlje, Svjetske zdravstvene organizacije (kancelarija u Podgorici), Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, Centra za ekotoksikološka ispitivanja, Agencije za zaštitu životne sredine, Uprave za inspekcijske poslove i Glavnog grada.
DOSTAVLJENI KOMENTARI, MIŠLJENJA, PRIMJEDBE I SUGESTIJE
Ministarstvu održivog razvoja i turizma su, tokom javne rasprave, dostavljeni komentari, mišljenja, primjedbe i sugestije u pisanoj i elektronskoj formi od sljedećih subjekata:
1. Instituta za javno zdravlje
2. Ministarstva zdravlja (koje je proslijedilo mišljenje Instituta za javno zdravlje)
3. Jelene Božović – Arapović, dipl. biologa
Ekološki pokret Ozon je u formi saopštenja za javnost najavio aktivno učešće u javnoj raspravi, međutim do završetka javne rasprave nije pristigla nijedna primjedba ili sugestija iz NVO sektora.
Predstavnici Agencije za zaštitu životne sredine i Sekretarijata za planiranje i uređenje prostora i zaštitu životne sredine Glavnog grada učestvovali su u izradi dokumenta, kao i u njegovoj finalnoj pripremi za usvajanje kroz redovne konsultacije.
INSTITUT ZA JAVNO ZDRAVLJE
Institut za javno zdravlje je pozitivno ocjenio dokument i dostavio sljedeće dopune i korekcije u cilju izrade što obuhvatnijeg dokumenta:
-Obzirom da je u Podgorici u blizini naselja locirano sanitarno odlagalište, predlažemo da se u tekstu navede kao potencijalni izvor zagađenja i povećane koncentracije PM čestica.
- Plan kvaliteta vazduha proizilazi iz Zakona o zaštiti vazduha pa predlažemo da naslov bude „Plan upravljanja kvalitetom vazduha“.
-U planu nedostaje jasno definisan cilj plana kvaliteta vazduha. Na primjer, ima za cilj da se postignu odgovarajuće granične vrijednosti, a sve u interesu unaprijeđenja i očuvanja zdravlja građana.
Odgovor:
1) U poglavlju 5 „Izvori zagađenja na teritoriji Glavnog grada“ dodat je odjeljak „ostali izvori“ (str. 27) u kojem se odlaganje otpada navodi kao potencijalni izvor zagađenja. Takođe u mjerama koje su predložene Planom u odjeljku „Mjere za smanjenje PM čestica iz ostalih izvora“ jedna od mjera je „saniranje nekontrolisanih odlagališta otpada“. Sanitarnoj deponiji „Livade“ je u skladu sa Zakonom izdata integrisana dozvola kojom su propisane mjere zaštite vazduha pa ih nije neophodno definisati ovim planom.
2) Zakonom o zaštiti vazduha (član 21) propisano je da: U zonama gdje koncentracije zagađujućih materija prelaze bilo koju uspostavljenu graničnu ili ciljnu vrijednost, uzimajući u obzir granice tolerancije ukoliko su propisane, Ministarstvo, u saradnji sa Agencijom i organima lokalne uprave na čijoj se teritoriji zona nalazi, donosi plan kvaliteta vazduha (u daljem tekstu: Plan), da bi se u što kraćem roku dostigle vrijednosti utvrđene aktom iz člana 8 ovog zakona. Stoga naslov dokumenta ostaje isti u skladu sa Zakonom.
3) Iako je cilj plana definisan članom 21 Zakona o zaštiti vazduha koji se navodi u prvom pasusu poglavlja 1 „Razlozi za donošenje Plana“, primjedba je usvojena i na kraju ovog poglavlja dodat je predloženi pasus.
MINISTARSTVO ZDRAVLJA
Postupajući po Vašem zahtjevu br. 09-234/15 od 22.07.2015. godine, radi mišljenja na Plan kvaliteta vazduha za Glavni grad Podgoricu, isti smo radi mišljenja dostavili Institutu za javno zdravlje, kao visokospecijalizovanoj zdravstvenoj ustanovi tercijarnog nivoa.
Odgovor: S obzirom da se radi o istom mišljenju Instituta za javno zdravlje, odgovor dat u prethodnoj tački odnosi se i na ovu tačku.
JELENA BOŽOVIĆ – ARAPOVIĆ
Obzirom da se zagađivačima smatraju sve materije koje štetno utiču na čovjeka, pa time i povećana koncentacija polena suspendovanog u vazduhu, mislim da bi i monitoring alergenog polena trebao vremenom biti uključen u ovu problematiku. Sve evropske zemlje, a skoro i sve zemlje okruženja imaju razvijene aeropalinološke mreže. Pružanje informacija o koncentraciji alergena, stepenu rizika za alergijske reakcije, prognoziranje koncentracija za naredni period bi bile od velikog značaja za alergične osobe. Aeropalinološki podaci su značajni i sa medicinskog i naučnog aspekta, kao i aspekata turizma i poljoprivrede.
Odgovor: U Poglavlju 3 „Podaci o području gdje je zabilježena povećana zagađenost vazduha“, u dijelu opisa zone kvaliteta vazduha i mjernih mjesta za praćenje kvaliteta vazduha navodi se da je u okviru državne mreže za praćenje kvaliteta vazduha, početkom 2015. godine u Podgorici instalirana i jedna stanica za praćenje alergenog polena. Kako su podaci sa ove stanice još uvijek preliminarnog karaktera, nisu uzeti u obzir prilikom izrade plana.
Plan kvaliteta vazduha za Glavni grad PODGORICA .pdf