U Briselu je 8-9. septembra održan peti sastanak Pododbora za inovacije, ljudske resurse, informatičko društvo i socijalnu politiku između Crne Gore i Evropske komisije.
Sastanak su otvorili zamjenik šefa Jedinice za Crnu Goru u Generalnoj direkciji za proširenje Tomas Haglajtner i direktor Direktorata za penzijsko i invalidsko osiguranje i boračku i invalidsku zaštitu u Ministarstvu rada i socijalnog staranja Jovo Pajović.
Učesnici sastanka su razmatrali napredak koji je ostvaren u oblastima obrazovanja, kulture, nauke i istraživanja, informatičkog društva i medija, kretanja radnika i socijalne politike i zapošljavanja.
Predstavnici crnogorskih institucija predstavili su realizovane aktivnosti u pomenutim oblastima u periodu od prethodnog sastanka koji je održan u aprilu 2014. u Podgorici.
U svim oblastima akcenat je bio na usklađivanju i sprovođenju zakonodavstva, kao i na izgradnji institucionalnih i administrativnih kapaciteta.
Predstavnici crnogorskih institucija su predstavili realizovane aktivnosti u okviru navedenih oblasti. U oblasti obrazovanja i kulture predstavljena je reforma obrazovnog sistema, kao i učešće crnogorskih obrazovnih institucija u obrazovnim i kulturnim programima Unije.
Kada je u pitanju oblast Socijalne politike i zapošljavanja, istaknut je napredak u oblasti razvoja usluga socijalne i dječje zaštite. Takođe su naglašene pripreme koje crnogorske institucije obavljaju za primjenu evropske pravne tekovine koja se tiče slobode kretanja radnika.
Na sastanku Pododbora je razgovarano i o naučnoj i inovativnoj politici u Crnoj Gori. Crnogorska delegacija je istakla naše učešće u Okvirnom programu za istraživanje i inovacije ,,Horizont 2020", realizovane aktivnosti na nacionalnom nivou koje su u skladu s Evropskim istraživačkim prostorom (ERA), realizovane i planirane aktivnosti na polju inovacija, kao i aktivnosti koje se sprovode na planu realizacije tekućih IPA programa i programiranja finansijske perspektive IPA II (2014-2020).
Prezentovano je trenutno stanje u oblasti elektronskih komunikaciju, informatičkog društva i audiovizuelne politike. Dogovorena je dinamika razmjene informacija u pravcu dalje uspješne realizacije reformskih politika u navedenim oblastima, dok su predstavnici Evropske komisije konstatovali napredak u prethodnom periodu.
Predstavnici Evropske komisijesu pozdravili ostvarene rezultate i istakli dalju podršku u pravcu pune usklađenosti crnogorskog zakonodavstva s evropskim propisima i standardima u ovim oblastima. Takođe, EK je pozvala Crnu Goru da snažnije učestvuje u programima Unije.
Crnogorsku delegaciju na sastanku Pododbora su činili predstavnici Ministarstva rada i socijalnog staranja, Ministarstva prosvjete, Ministarstva kulture, Ministarstva za informaciono društvo i telekomunikacije, Ministarstva za ljudska i manjinska prava, Ministarstva nauke, Agencije za elektronske medije, Agencije za telekomunikacije i poštansku djelatnost i Uprave za inspekcijske poslove.