Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje: Crnogorska delegacija na 59. redovnom zasijedanju Generalne konferencije Međunarodne agencije za atomsku energiju

Objavljeno: 2015-09-15 20:32:49 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Delegacija Vlade Crne Gore, koju predvodi ministarka nauke Sanja Vlahović, učestvuje na 59. redovnom zasijedanju Generalne konferencije Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) u Beču, od 14-18. septembra 2015. godine. Član delegacije ispred Ministarstva održivog razvoja i turizma je generalna direktorica Direktorata za životnu sredinu, Ivana Vojinović.

Generalna konferencija predstavlja multilateralni forum na kojem se uporedo sa plenarnim zasijedanjem održava niz regionalnih i bilateralnih sastanaka. Programi tehničke saradnje predstavljaju najznačajniji i najintenzivniji oblik saradnje naše države sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju. Crna Gora učestvuje u projektima koji se odnose na medicinu, biotehnologiju, poljoprivredu, životnu sredinu, veterinu, kulturno nasljeđe.

Konferenciju je otvorio generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju Jukija Amano, dok je u okviru plenarnog dijela zasijedanja Generalne konferencije, šef Delegacije Vlade Crne Gore ministarka nauke Sanja Vlahović predstavila do sada ostvarene rezultate saradnje Crne Gore sa Agencijom. U datom istupanju istaknut je napredak Crne Gore u zaokruživanju pravnog i administrativnog okvira u oblastima djelovanja IAEA. Takođe, bilo je riječi i o ostvarenim ciljevima koji su predviđeni Okvirnim programom za zemlju.

U vremenu trajanja plenarne sjednice prvog dana održano je više sastanaka. Generalna direktorica Ministarstva održivog razvoja i turizma, Ivana Vojinović predsjedavala je sa strane delegacije Vlade Crne Gore bilateralnim sastankom sa Delegacijom Republike Srbije koja je inicirala sastanak. Tema sastanka je bilo intenziviranje saradnje među nadležnim institucijama, prije svega regulatornih tijela obje države, koji bi se zaokružio potpisivanjem međuvladinog Sporazuma o saradnji u oblasti zaštite od jonizujućih zračenja i radijacionoj sigurnosti. Na marginama bilateralnog sastanka dogovoreno je da predstavnici Republike Srbije upute nacrt sporazuma predstavnicima Crne Gore, kako bi u što skorije vrijeme usaglasili tekst Sporazuma i formalno pristupili jačanju međususjedskih odnosa i u dijelu zaštite od jonizujućih zračenja.

Drugi sastanak crnogorska delegacija koju su činili generalna direktorica Ministarstva održivog razvoja i turizma Ivana Vojinović i generalni direktor Direktorata za međunarodnu saradnju i evropske integracije u Ministarstvu unutrašnjih poslova Ivan Ivanišević, održali su sastanak sa predstavnicima IAEA Odjeljenja za nuklearni sigurnost i bezbjednost. Na ovom sastanku crnogorska strana je informisala da je 22. jula postala punopravna članica Konvencije o nuklearnoj sigurnosti, kao i informisala o planovima za potvrđivanje Zakona o amandmanu konvencije o fizičkoj zaštiti nuklearnog materijala i pristupanju Konvenciji o sprječavanju akata nuklearnog terorizma. Takođe, predstavnike Odjeljenja za nuklearnu sigurnost i bezbjednost crnogorska strana je informisala da će do kraja 2015. Ministarstvo održivog razvoja i turizma pripremiti pismo za generalnog direktora Međunarodne agnecije za atomsku energiju, kojim će formalno izraziti spremnost dobrovoljnog prihvatanja za sprovođenje neobavezujućeg Kodeksa ponašanja o sigurnosti i bezbjednosti radioaktivnih izvora i Dodatnog vodiča o uvozu i izvozu radioaktivnih izvora. Ono što je sada važno je to da Crna Gora od donošenja Zakona o zaštiti od jonizujućeg zračenja i radijacionoj sigurnosti sprovodi ovaj Kodeks i prateći Vodič u praksi.

Istog dana održan je i sastanak delegacije Vlade Crne Gore sa Odjeljenjem za tehničku saradnju, gdje su razmatrane trenutne aktivnosti na tekućem projektu tehničkog ciklusa saradnje “Mapiranje radona u Crnoj Gori i unapređenje nacionalnog sistema zaštite od radona“ i istaknut je značaj I dosadasnja uspjesna realizacija projekta. Na sastanku se takođe govorilo i o budućem ciklusu tehničke saradnje u kojem su zainteresovane crnogorske institucije prijavile tri nacionalna projekta tehničke saradnje „Radon u crnogorskim školama i vrtićima“ (Ministarstvo održivog razvoja i turizma, Ministarstvo prosvjete, Crnogorska akademija nauka i umjetnosti i Agencija za zaštitu životne sredine); „Unapređenje nuklearnih - molekularnih tehnika u cilju poboljšanja dijagnoze bolesti životinja i prehrambenih patogena“ (Veterinarska uprava); i „Unapređenje regulatorne infrastrukture u oblasti nuklearne i radijacione sigurnosti i bezbjednosti i zaštite od zračenja“ (Ministarstvo održivog razvoja i turizma i Agencija za zaštitu životne sredine).

Finalno odobravanje pomenutih projekata očekuje se na sjednici Borda guvernera u novembru 2015. godine, nakon čega bi trebalo da otpočne njihova realizacija u januaru 2016. godine.

I crnogorska strana i predstavnici IAEA izrazili su zadovoljstvo dosadašnjom saradnjom i istakli da intenzivna saradnja Crne Gore sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju i realizovane aktivnosti dokaz su spremnosti nadležnih institucija da u ovoj oblasti ispune sve zahtjeve međunarodnih i evropskih standarda.