Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

SAOPŠTENJE: Realne osnove za razvoj konkurentnosti industrije

Objavljeno: 2015-09-15 21:31:11 Autor: m
Nacrt industrijske politike Crne Gore do 2020. godine sadrži realne osnove za razvoj konkurentnosti crnogorske ekonomije, što je ključni osnov za otvaranje novih radnih mjesta, veće prihode i bolji životni standard ocijenjeno je juče na okruglom stolu u Privrednoj komori koji organizovalo Ministarstvo ekonomije u saradnju sa Privrednom komorom Crne Gore.

Generalni direktor Direktorata za industriju i preduzetništvo Dragan Kujović je istakao da se ovim dokumentom definiše novi pristup industrijskoj politici, u cilju povećanja produktivnosti u industriji, stimulisanja preduzetništva i podsticanja inovativnosti, što vodi ka inkluzivnom i održivom ekonomskom rastu. 

Potpredsjednica Privredne komore Ljiljana Filipović naglasila je da, s obzirom na značaj sektora industrije za privredni rast i makroekonomsku stabilnost, nedvosmisleno proizilazi potreba za restrukturiranjem crnogorske ekonomije u pravcu jačanja sektora industrije. Ujedno, ispred te institucije, izrazila je zadovoljstvo zbog izrade ovog strateškog dokumenta, posebno imajući u vidu promjene statističkih pokazatelja u strukturi crnogorske ekonomije. 
Nakon prezentacije strukture dokumenta i utvrđenih ciljeva, kao i procesa izrade politike, uslijedila je diskusija na kojoj su učesnici u direktnoj razmjeni mišljenja svojim primjedbama, sugestijama i komentarima, ukazali na određena pitanja koja se obrađuju u ovom dokumentu.

Od strane većine učesnika Okruglog stola ukazano je na nedostatak stručnog kadra u svim oblastima industrije, problem finansiranja MSP, kao i potrebu jačanja veze nauke i privrede. Takođe, prepoznata je potreba za jačanjem biznis ambijenta u kojem posluju mala i srednja preduzeća u Crnoj Gori. 
Takođe, svi predstavnici privrede, saglasni su u ocjeni da je Nacrt dokumenta Industrijska politika Crne Gore do 2020. godine kvalitetan i da pruža neophodne smjernice u cilju unapređenja stanja u oblasti industrije i porast njenog učešća i doprinosa rastu BDP-a. 

Na okruglom stolu su, pored predstavnika resornih Ministarstava i Privredne komore, učešće uzeli i predstavnici malih i srednjih preduzeća, naučno-istraživačkih institucija i obrazovnih ustanova.

Javna rasprava povodom razmatranja Nacrta ovog dokumenta odvijala se u periodu 15. jul - 15. septembar 2015. godine.