Reagovanje povodom izjave predsjednika Parlamenta Ranka Krivokapića o pregovorima Vlade Crne Gore i A2A
Iako se predsjednik Parlamenta Ranko Krivokapić javno zalagao u više navrata za raskid ugovora sa italijanskim partnerom u Elektroprivredi Crne Gore, A2A, na opšte iznenanađenje javnosti, juče je napravio zaokret izražavajući zabrinutost zbog toga što nas, kako je rekao, napuštaju „državni italijanski investitori“. To je za Krivokapića navodni „dokaz da mi ne stvaramo ambijent da nam dolaze pravi investitori“ iako je upravo predsjednik Parlamenta, tek godinu poslije dokapitalizacije EPCG i ulaska A2A u menadžment, javno izjavljivao da „A2A nijesu ispunili uslove za prvu godinu upravljanja i po onome što su do sad pokazali, nijesu za dugoročnu saradnju“. Sada je za Krivokapića A2A „jedan zapadni investitor“ zaboravljajući da je za tog zapadnog investiora govorio da „treba tražiti novog partnera ako A2A ne može da ispuni dogovoreno prilikom dokapitalizacije EPCG“ i to na samom početku italijanskog upravljanja u EPCG.
Takav stav predsjednik parlamenta nije promijenio ni po isteku trogodišnjeg perioda menadžmenta A2A u EPCG, pa je krajem 2012. godine tvrdio da „A2A imaju ozbiljnih problema u neispunjavaju svojih ugovornih obaveza“ te da „njihov menadžment nije unaprijedio poslovanje u mjeri koja je bila obaveza“.
Osim navedenih stavova o A2A, poznato je takođe da je upravo Krivokapićeva SDP u paralamentu glasala protiv prijedloga za očuvanje energetsko-metalurškog kompleksa čime je dovedeno u pitanje poslovanje i Kombinata aluminijuma Podgorica i Elektroprivrede Crne Gore. Tada je govorio da A2A nije sposoban da vodi piljaru a ne EPCG.
“Ako im je neko rekao da neće platiti porez, onda oni nijesu sposobni da vode piljaru, a ne tako veliku kompaniju. Takav menadžment nam ne treba. A2A treba plati 61 milion eura poreza, a ne da građani plaćaju račune za struju KAP-a budući da ga je EPCG snabdijevala strujom mimo ugovornog odnosa i pravnog sistema” rekao je Krivokapić zaboravljajući da je upravo Skupština Crne Gore svojim zaključcima obavezala Vladu da „nastavi aktivnosti u pravcu obezbjeđivanja dugoročnog snabdijevanja električnom energijom, kao i utvrđivanja preciznog modela kompenzacije međusobnih potraživanja i da takvo rješenje dostavi Skupštini na usvajanje“.
Kada je takvo rješenje dostavljeno Skupštini, kao što je poznato, nije usvojeno, što je odvelo KAP u stečaj a EPCG u ozbiljne probleme. Uprkos tome, danas radi Kombinat aluminijuma Podgorica. Radi i Elektroprivreda Crne Gore i ostvaruje profit, i tako će biti i u buduće.
Ovo su samo neki od stavova predsjednika Parlamenta o A2A i svi su dostupni javnosti i lako provjerljivi. Ono što je međutim ostalo nejasno je zašto je predsjednik Parlamenta, u finalnoj fazi pregovora Vlade Crne Gore i A2A, napravio zaokret od svojih ranijih izjava i javno stao na stranu italijanskog investitora.
PR SLUŽBA
MINISTARSTVO EKONOMIJE