Delegacija Crne Gore, koju čine dr. Milojica Dakić, guverner Centralne banke, Nikola Vukićević, direktor Direktorata za Budžet Ministarstva finansija, i Nikola Fabris, viceguverner Centralne banke, učestvuje na godišnjem zasijedanju Svjetske banke i MMF-a u Limi, Peru. Drugog i trećeg radnog dana crnogorska delegacija se, tokom zasijedanja, susrela sa visokim zvaničnicima Svjetske banke i IFC-a: Sirilom Mulerom, potpredsjednikom Svjetske banke za region Evrope i Centralne Azije, Tomazom Telmom, direktorom IFC-ja za Evropu, Frankom Heemskerkom, izvršnim direktorom Holandske konstituence u Svjetskoj banci, kao i Elen Goldstein, regionalnom direktoricom Svjetske banke.
G-din. Siril Muler pozitivno je ocijenio realizaciju politika i aktivnosti naše zemlje u oblasti finansija i bakarstva. U tom kontekstu, zajednički je konstatovano da je u prethodnom periodu ostvarena uspješna saradnja između Crne Gore i Svjetske banke, koja se ogleda kroz realizaciju velikog broja projekata u oblasti: zdravstva, upravljanja imovinom, zaštite životne sredine, reformi visokog obrazovanja, energetske efikasnosti u javnim objektima.
Delegacija Crne Gore je izrazila zadovoljstvo kvalitetom analitike u Sistemskoj Dijagnostici Crne Gore u okviru koje je Svjetska banka, za potrebe izrade nove Strategije za Crnu Goru za period 2016-2020. (Country Partnership Framework) analizirala makroekonomsku, ali i ukupnu ekonomsku politiku Crne Gore u cilju formulisanja područja saradnje u narednom četvorogodisnjem periodu. Glavne odrednice nove Strategije će biti smanjenje siromaštva, kao i doprinos inkluzivnom i ravnomjernijem rastu. Oblasti koje će biti u fokusu nove strategije su: infrastruktura, energetika, poljoprivreda i održivi turizam. Usvajanje nove Strategije se očekuje u prvoj polovini 2016. godine, te je od strane potpredsjednika Mulera izražena velika podrška ovom procesu.
Na sastanku sa Elen Goldstein, direktorkom Svjetske banke za region, razgovarano je o nekoliko projekata koji su u procesu planiranja. Prije svega, bilo je riječi o konceptu i obuhvatu projekta vezanog za obezbijedjenje finansijske stabilnosti i poboljšanja finansijske efikasnosti lokalnih samouprava. Pomenuti projekat, sa predloženim mjerama za jačanje kapaciteta na prihodnoj i rashodnoj strani, bi trebao da predstavlja okvir za buduće efikasno upravljanje i poboljšanje kapaciteta upravljanja finansijama lokalnih zajednica. Uporedo, razgovaralo se i o projektu sektora zdravstva, koji, ukoliko se realizuje, treba da doprinese većoj efikasnosti sistema, ali i boljoj tehnološkoj opremljenosti.
Sa predstavnicima IFC-a, razmijenjena su mišljenja o već otvorenim i potencijalno novim investicionim projektima sa investitorima u oblasti transporta, energetike iz obnovljivih izvora, odživog turizma i poljoprivrede. Zajednički je konstatovano da treba stvoriti pretpostavke za nastavak aranžmana u Luci Bar, i efektuirati najavljenu podršku mikrofinansijskim institucijama.
Vezano za izradu nove Strategije, istaknuta je neophodnost stvaranja pretpostavki većeg uključivanja IFC-a u podršku privatnom sektoru, što u prethodnom periodu nije bio slučaj.
Predstavnici delegacije Crne Gore izrazili su zahvalnost Svjetskoj banci na njhovom dosadašnjem angažmanu, te izrazili spremnost za najviši novo saradnje tokom predstojećih pregovora o prioritetnim pravcima razvoja.
Tokom jesenjeg zasijedanja, predstavnici Crne Gore su imali više bilateralnih susreta, sa zemljama regiona i zemljama koje su u Belgijsko – Holandskoj konstituenci, sa ciljem sagledavanja mogućnosti dalje saradnje u oblasti bankarske, ekonomske i fiskalne politike.
PR SLUŽBA
MINISTARSTVA FINANSIJA I CENTRALNE BANKE CRNE GORE