Objavljeno:
2015-11-06 •
16:06:12
Autor:
PR sluzba
Širom Evrope obilježava se 07. novembar- Dan radona, koji je pokrenula i vodi Evropska radonska Asocijacija (European Radon Association (ERA)), s ciljem da se što više građana upozna sa negativnim uticajem koji ovaj prirodni gas ima na čovjekovo zdravlje.
Radon je radioaktivni gas, koji je prisutan uvijek i svuda u vazduhu koji udišemo. Povećanjem njegove koncentracije u vazduhu, kao i dužem boravku u takvim prostorima, povećava se i rizik po zdravlje. Koncentracija radona u vazduhu na otvorenom prostoru je svuda toliko niska da je bezopasna po naše zdravlje. Međutim, u unutrašnjosti kuće, zavisno od njene konstrukcije, materijala od kojeg je napravljena, ali i naših navika, nivo radona u vazduhu može biti znatno povećan iznad prirodnog. Količina radona u stambenim zgradama, može da se smanji, uz relativno mala ulaganja, zatvaranjem pukotina u temeljima zgrada, podovima i zidovima i boljom ventilacijom.
Ministarstvo zdravlja, kao partnerska institucija u Nacionalnom projektu: “Mapiranje radona u Crnoj Gori i unapređenje nacionalnog sistema zaštite od radona“ kojeg su izradile Ministarstvo održivog razvoja i turizma , Agencija za zaštitu životne sredine, kao i Crnogorska akademija nauka i umjetnosti, a podržala Međunarodna agencija za atomsku energiju i Vlada Crne Gore, dalo je veliki doprinos u ostvarivanju zajedničkih mjera i aktivnosti u realizaciji navedenog projekta u ovoj oblasti. Aktivno smo participirali u radu posebnog Tima za izradu pravnog i strateškog okvira za zaštitu od radona, a preko javnih zdravstvenih ustanova omogućena je potpuna animacija ciljnih grupa odnosno aktivnih učesnika ovog projekta, koji su u većini opština Crne Gore obezbijedili prisustvo ljekara i medicinskog osoblja iz lokalnih bolnica i domova zdravlja. Flajere o radonu, čiju je izradu finansirao OEBS, Ministarstvo zdravlja distribuiralo je svim bolnicama i domovima zdravlja u Crnoj Gori, koji su dalje proslijeđivani izabranim ljekarima.
U toku je postupak konsultovanja javnosti na radnu verziju Zakona o vodama za ljudsku upotrebu, koji je usaglašen sa Direktivom 98/83 I Direktivom 2013/51. Ova materija se po prvi put uređuje zakonom, u nastojanju da se građanima obezbijedi zdrava i čista voda za upotrebu, a jedan od parametara koji će se pratiti je I nivo radona u vodi. U obezbjeđivanju vode, koja zadovoljava ove karakteristike, propisani su parametri vrijednosti za usaglašavanje zdravstvene ispravnosti vode, uslovi i obaveze pravnih lica koja vrše javno vodosnabdijevanje, kao i monitoring kvaliteta vode za upotrebu, a sve u interesu zaštite zdravlja ljudi. Takođe, donošenjem ovog zakona izvršiće se i harmonizacija sa direktivama EU, koje uređuje kvalitet vode za ljudsku upotrebu.