Program dostojanstvenog rada za Crnu Goru za period 2015.-2017. godine (PDR), koji je potpisan 3.aprila 2015.godine, izrađen je u bliskoj saradnji Međunarodne organizacije rada sa Ministarstvom rada i socijalnog staranja Crne Gore, Unijom poslodavaca Crne Gore, Savezom sindikata Crne Gore i Unijom slobodnih sindikata Crne Gore. PDR je u skladu sa ključnim prioritetima Vlade Crne Gore i Okvirom za razvojnu pomoć Ujedinjenih Nacija (UNDAF) za 2012-2016. godinu i doprinijeće ostvarivanju njihovih ciljeva. PDR takodje značajno doprinosi primjeni Ugovora o stabilizaciji i pridruživanju Crne Gore Evropskoj Uniji i dostizanju nacionalnih razvojnih ciljeva.
PDR u jednoj državi promoviše dostojanstven rad kao ključnu komponentu razvojnih politika i istovremeno kao cilj državne politike vlada i socijalnih partnera, a saglasno primarnom cilju MOR-a da unaprijedi mogućnosti za žene i muškarce da dobiju dostojanstven i produktivan posao u uslovima slobode, jednakosti, bezbjednosti i ljudskog dostojanstva.PDR za Crnu Goru, kroz unaprijeđen tripartitni socijalni dijalog, prepoznaje strateške prioritete i rezultate koje treba postići tokom jednogodišnjeg perioda.Program je razvijen kroz participativan proces uz učešće tripartitnih konstituenata i razmatra socijalno-ekonomski kontekst u Crnoj Gori, sferu zapošljavanja, socijalne sigurnosti, radnih uslova, bezbjednosti i zaštite zdravlja na radu, socijalnog dijaloga.Program je utvrdio strateške ciljeve i prioritete i načine njihovog ostvarivanja utvrđujući politike, strategije i rezultate koji su potrebni da bi se ostvario napredak ka dostojanstvenom radu za sve ljude.
Kako bi se osiguralo nesmetano planiranje i koordinacija projekta, MOR je imenovao nacionalnog projekt koordinatora na vremenski period od jedne godine, odnosno do 1.novembra 2015.godine.Trenutno je u toku izbor novog projekt koordinatora sa predstojeći programski period.
Po potpisivanju Memoranduma o razumijevanju između Vlade Crne Gore i socijalnih partnera Crne Gore i Međunarodne organizacije rada o Programu dostojanstvenog rada za period 2015.-2017.godinu, ustanovljen je Nadzorni odbor za praćenje primjene PDR. Nadzorni odbor je tripartitno radno tijelo koje se sastaje dva puta godišnje, nadgleda primjenu PDR i procjenjuje ostvareni napredak. Nakon poslednjeg sastanka Nadzornog odbora za 2015.godinu, konstatovano je da su u 2015.godini realizovane niz aktivnosti, i to:
Ratifikovane su tri MOR konvencije i u planu je ratifikacija Konvencije o noćnim radnicima.
Organizovane su podregionalne koferencije: Podregionalna konferencija za validaciju priručnika o mirnom rjesavanju sporova i konferencija o mehanizmima za prevenciju i rješavanje individualnih radnih spovora u zemljama Centralne i Istočne Evrope; Podregionalna konferencija o zelenim poslovima u saradnji sa Međunarodnim centrom za obuku MOR.
Organizovana je dvodnevna obuka za inspektore rada i inspektore poreske uprave o neprijavljenom radu.
U maju je u Crnoj Gori obilježen po prvi put Svjetski dan zaštite i zdravlja na radu na tripartitnoj radionici i tom prilikom je preveden i distribuiran Izvještaj MOR o zaštiti i zdravlju na radu 2015. godine.
U junu je takođe po prvi put u Crnoj Gori obilježen i svjetski dan borbe protiv dječijeg rada.
Preveden je i globalni Vodič Međunarodne organizacije rada za Nacionalni tripartitni socijalni dijalog.
MOR finansira anketu “Od škole do posla”, koju sprovodi Monstat, po međunarodno priznatoj metodologiji MOR. Kako bi ojačali vještine u primjeni metodologije "od škole do posla" i analize dobijenih podataka, predstavnici Ministarstva rada i socijalnog staranja i Monstat-a su učestvovali na jednonedjeljnoj obuci u Torinu u Međunarodnom centru za obuku MOR.
U aprilu je tripartitna delegacija Crne Gore prisustvovala Regionalnoj konferenciji o kretanju mladih ljudi na tržistu rada u Evropi i Centralnoj Aziji, koja je organizovana u Ženevi.
Crna Gora je bila domaćin MOR Regionalnoj konferenciji o tranziciji iz neformalne u formalnu ekonomiju, na kojoj su prisustvovale tripartitne delegacije iz 16 zemalja Evrope i Centralne Azije, kao i ekspetri MOR iz kancelarija u Ženevi, Moskvi i Budimpešti.Konferencija je istovremeno bila prilika da se, između ostalog, učesnici upoznaju i sa Preporukom 204 o prelazu iz neformalne u formalnu ekonomiju, koja je usvojena na 104. Međunarodnoj konferenciji rada u Ženevi, 12.juna 2015.godine.
Takođe je realizovano niz aktivnosti posvećenih i u saradnji sa socijalnim partnerima Crne Gore.