Sjednici su prisustvovali predstavnici Komisije za raspodjelu dijela prihoda od igara na sreću: Asmir Pepić, predsjednik, Slavica Striković i Mirjana Đurić, članice, Dragan Koprivica, član i Marko Vukašević, sekretar Komisije, kao i Miodrag Radović, predstavnik Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija.
Predsjednik Komisije za raspodjelu dijela prihoda od igara na sreću je informisao Savjet o toku postupka,prezentirajući zbirne podatke o raspoloživim sredstvima i njihovoj raspodjeli po oblastima i kategorijama, sa posebnim osvrtom na tehničku evaluaciju planova i programa. Istakao je da je ovegodineukupnoprispjelo1228projektaiprograma NVO, od čegaje finansijskapodrškapredložena za 593, a u okviruraspoložiivihsredstava od 2.735.048,33 eura.
Najveći broj podržanih projekata bio je iz oblasti sporta 139,zatim zadovoljavanja potreba lica s invaliditetom 136, socijalne zaštite i humanitarne djelatnosti 95, doprinosa u borbi protiv droge i svih oblika zavisnosti 90,kulture i tehničke kulture 88 i vaninstitucionalnog obrazovanja i vaspitanja djece i omladine 46.
Članovi Komisije detaljnije suupoznaliSavjet sa načinom rada Komisije i potkomisija, odnosno konkretnim koracima koje su preduzeli kako bi isti bio transparentniji, nepristrasniji, sa odgovarajućom dinamikom i odgovarali na pitanja članova Savjeta.
Nakon toga, Savjet je preporučio Komisiji da u najkraćem roku procesuira predlog Odluke o raspodjeli dijela prihoda od igara na sreću za 2015. godinu Vladi Crne Gore na saglasnost, kako bi se moglo pristupiti potpisivanju ugovora sa korisnicima i isplati opredijeljenih sredstava što prije.Takođe je preporučio da se Konkurs za 2016. godinu objavi do kraja I kvartala 2016. godine, u skladu sa članom 12 Uredbe o kriterijumima za utvrđivanje korisnika i načinu raspodjele dijela prihoda od igara na sreću ("Službeni list Crne Gore, broj 42/2011").
O Izvještaju Evropske komisije o Crnoj Gori za 2015. godinu, govorio je Miodrag Radović, sekretar Pregovaračke grupe za vođenje pregovora o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji, i upoznao Savjet sa ključnim nalazima i ocjenama, sa posebnim osvrtom na ocjene o civilnom društvu, te saradnju državnih organa i nevladinihorganizacija.Predstavioje i novu metodologijuprema kojoj je rađen novi Izvještaj EK, a koja uključuje dvije kategorije ocjenjivanja: ukupnu spremnost za članstvo i napredak ostvaren u prethodnoj godini. Istakao je da jeIzvještajem jasno i konkretno prepoznato sve ono što je Crna Gora uradila,što je generalno ocijenjeno pozitivnim, a, kako u Izvještaju stoji „Određeni napredak je zabilježen u odnosu državnog i civilnog sektora”.Takođe je saopštio da se u Izvještaju pominje i Savjet za razvoj NVO, kao pozitivan primjer mehanizma saradnje organa državne uprave sa civilnim društvom, kao i preporuke za jačanje saradnje dva sektora u cilju unapređivanja procesa pristupanja EU.
Članovi Savjeta iz nevladinih organizacija, ukazalisu na određene negativne konstatacije u Izvještaju (npr. neujednačena primjena Strategije razvoja NVO, nepostojanje održivog sistema finansiranja programa i projekata NVO, „klevetničke” kampanje protiv pojedinih aktivista NVO sektora...), te rezerve u odnosu na saopšteno, ali i iskazali očekivanjeda se u narednom periodu postignu i prepoznaju konkretni rezultati rada Savjeta.
Sjednici je prisustvovala predstavnica Delegacije EU u Crnoj Gori u ulozi posmatrača, a istu su pratili i predstavnici medija: Radija Crne Gore i dnevnih novina ,,Pobjeda’’.
IZ KANCELARIJE ZA SARADNJU S
NEVLADINIM ORGANIZACIJAMA