Tokom konferencije je razmotren dosadašnji napredak UzM za period od 2012. godine, kada su EU i Jordan preuzeli predsjedavanje Unijom, a u fokusu razgovora bili su aktuelni izazovi sa kojima se suočava evro-mediteranski region sa ciljem da se ojača i unaprijedi partnerstvo i saradnja.
Potpredsjednik Lukšić je kazao da Crna Gora, kao mediteranska zemlja, snažno podržava sve aktivnosti Unije za Mediteran, ukazavši na značaj regionalnih aktivnosti u okviru UzM naročito u kontekstu brojnih izazova s kojima se suočava naša regija. „Upravo zato regionalna suradnja ostaje naš ključni prioritet, a udruženim naporima kroz konkretne projekte, intenziviranje dijaloga i razmjenu znanja i iskustva, možemo odgovoriti na sve probleme za dobrobit cijelog regiona“, kazao je Lukšić.
Podsjetivši na dvadesetogodišnjicu potpisivanja Barselonske deklaracije, Lukšić je ocijenio da je upravo taj jubilej najbolji pokazatelj veoma intezivne i sadržajne saradnje u pravcu kontinuiranog ekonomskog, socijalnog, kulturnog ali i bezbjednosnog razvoja svih zemalja evro-mediteranske regije. U tom smislu, pozdravio je i nedavno usvajanje Deklaracije o plavoj ekonomiji, koja sadrži pregled ključnih strateških dokumenata i inicijativa na Mediteranu u cilju jačanja i promocije politike plave ekonomije i daje značajan doprinos izgradnji partnerstava između regionalnih činilaca relevantnih u kontekstu sprovođenja politike zaštite životne sredine i pomorstva na Mediteranu.
U svom obraćanju, potpredsjednik Lukšić je, u kontekstu aktelnih prijetnji globalnom miru i sigurnosti, ukazao i na ulogu i važnost medijacije, istakavši da je Crna Gora članica Grupe prijatelja medijacije te da učestvuje u radu Inicijative za medijaciju u regionu Mediterana, u okviru koje 2016. naša zemlja želi da bude domaćin godišnje konferencije.
Na marginama konferencije potpredsjednik Lukšić je imao kraće susrete sa ministrom vanjskih poslova Španije Hose Manuel Garsija Margaljom, visokom predstavnicom EU za vanjske poslove i bezbjednosna pitanja Federikom Mogerini, potpredsjendikom Vlade i ministrom vanjskih poslova Slovačke Republike Miroslavom Lajčakom, državnim sekretarom francuskog Ministarstva vanjskih posova Arlemom Dezirom i drugim zvaničnicima iz regiona. Tokom razgovora su razmijenjena mišljenja o aktuelnim izazovima, integraciji u EU i NATO naročito u kontekstu decembarske odluke o pozivu za članstvo u Sjeveroatlanstkom savezu, kao i modalitetima daljeg jačanja bilateralne i regionalne saradnje.
MINISTARSTVO VANJSKIH POSLOVA I EVROPSKIH INTEGRACIJA