Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Generalni direktor dr Grbović govorio na konferenciji povodom 01.decembra- Svjetskog dana borbe protiv HIV/AIDS-a

Objavljeno: 2015-11-30 21:00:09 Autor: PR služba

Poštovani predstavnici medija,

Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS prilika je da kažemo i podsjetimoda je HIV infekcija prisutna u Crnoj Gori, ali i da je pod kontrolom. Međutim, to nas ne smije zavarati i stalno moramo imati na umu infektivni potencijal HIV-a, te prisutne socijalne faktore, koji mogu uticati da se ova infekcija otme kontroli.

HIV infekcija je pod kontrolom, između ostalog, zahvaljujući itome što je Crna Gora od početka pojave epidemije HIV-a preduzimala adekvatne mjere.Uveli smo adekvatan program za HIV/AIDS još 1985.godine, 2001.godine osnovali Nacionalnu multisektorsku komisiju za AIDS, a zatim donosilii implementirali Nacionalnu strategiju za borbu protiv HIV/AIDS-a.

Prva Nacionalna strategija za borbu protiv HIV/AIDS-a dala je dobru podlogu za prevenciju HIV-a, sa posebnim fokusom na populaciju u najvećem riziku i bezbjednu krv, te unaprijedila dijagnozu, liječenje i njegu osoba koje žive sa HIV-om. Nevladine organizacije imale su ključnu ulogu u obuhvatu teško dostupnih grupa.

Druga Nacionalna strategija za borbu protiv HIV/AIDS-a u Crnoj Gori razvijena je na poseban način sa ključnim učesnicima iz vladinog i nevladinog sektora i podržana Tematskom grupom UN za AIDS.

Implementacija navedenih strategija, od strane vladinog i nevladinog sektora, a uzfinansijsku podršku Global fonda,dala je mjerljive i evidentne rezultate.

Najnovija (treća) Nacionalna strategija za odgovor na HIV/AIDS za period 2015-2020. razvijena je u bliskoj saradnji i učešću ključnih institucija i organizacija iz vladinog sektora inevladinih organizacija koje se bave zaštitom i podrškom osoba koje žive sa HIV-om i osoba u riziku od HIV-a.  Revidirani su programi i aktivnosti u okviru postojećih strateških oblasti, kako bi svojim konceptom odgovarali trenutnom stanju i prioritetima. Aktivnosti unutar operativnih ciljeva u velikoj mjeri predstavljaju nastavak akcije iz prethodnih strategija.

Iz nacionalnih strategija za odgovor na HIV/AIDS posebnobih naglasio tematski dio, u kojem se govori da se širenje HIV infekcije najbolje sprječava širenjem znanja i promovisanjem sigurnih obrazaca ponašanja u situacijama koje su rizične za dobijanje HIV infekcije, smanjivanjem stigme i diskriminacije i stvaranjem povoljnih uslova za život onih koji su već inficirani HIV-om.

U tom smislu, obaveza države i društva u cjelini, u narednom periodu, mora da bude usmjerena na obezbjeđivanju održivosti nacionalnog odgovora na HIV i AIDS i svih preventivnih programa i servisa od značaja za populacije u najvećem riziku, ali i za opštu populaciju.

 

Zahvaljujem na pažnji.