Ministarka rada i socijalnog staranja Zorica Kovačević otvorila je danas, 08.12.2015. godine Konferenciju: Razvoj društvenog preduzetništva u Crnoj Gori.
Zahvaljujem na pozivu da učestvujem na konferenciji o razvoju socijalnog preduzetništva u Crnoj Gori.
Socijalno preduzetništvo se sve više smatra novim instrumentom koji će doprinijeti većoj socijalnoj uključenosti i inkluziji, kao i većoj aktivaciji najranjivijih grupa stanovništva.
U Crnoj Gori još uvijek nije razvijen koncept, odnosno Strategija razvoja socijalnog preduzetništva, te na ovom polju i nije bilo značajnijih aktivnosti.
Aktivnosti koje su se do sada sprovodile, bile su samo na projektnoj osnovi i uz nerazumijevanje samog koncepta socijalnog preduzetništva i onoga što on zaista predstavlja.
Dosadašnja razmišljanja o konceptu razvoja socijalnog preduzetništva kretala su se u dva pravca, sa izraženom dilemom, da li u strateškom i zakonodavnom smislu ići u razvoj socijalnog preduzeća (socijalne zadruge-kooperative) ili uspostavljati pravni okvir za razvoj socijalnog preduzetništva i socijalnog preduzeća u širem smislu.
Uspostavljanje socijalnog preduzetništva u Crnoj Gori može doprinijeti otvaranju alternativnih novih radnih mjesta, i to posebno za one koji su pripadnici najranjivijih grupa stanovništva, a koje će doprinijeti smanjenju siromaštva kroz iskorištavanje potencijala u zajednici, te može postati pokretač lokalnog razvoja i generator kreiranja novih radnih mjesta u Crnoj Gori.
Međutim da bi se realizovao ovaj koncept potrebno je osigurati jasnu definiciju socijalnog preduzetništva i socijalnih preduzetnika, razmotriti mogućnosti uvođenja poreskih olakšica za iste, osigurati obrazovanje i informisanje o socijalnom preduzetništvu, kako za same preduzetnike, tako i za najširu javnost, koja će tako biti upoznata s njegovim prednostima i u značajnoj mjeri doprinijeti i njegovom razvoju.
U narednom periodu u okviru potpisanog Memoranduma o razumijevanju između Vlade Crne Gore i socijalnih partnera i MOR-a, kroz realizaciju Programa dostojanstvenog rada 2015-2017., a u okviru proriteta koji se odnosi na Podsticanje povoljnog okruženja za održiva preduzeća, MOR će pokušati da razvije instrumente za razvoj preduzetništva i socijalne ekonomije u Crnoj Gori. Na osnovu tako razvijenih instrumenata pristupiće se daljem razmatranju modela socijalne ekonomije.
Ovo će ujedno doprinijeti ostvarenju strateških ciljeva koji se odnose na jačanje socijalne kohezije, borbu protiv siromaštva, većem zapošljavanju, i to najosetljivijih grupa kroz integraciju socijalnih ili društvenih, ekonomskih i ekoloških ciljeva.
Sa druge strane, u okviru već postojećih važećih propisa koji se odnose na lica sa invaliditetom, postoji određeni koncept za dalji razvoj nekog vida socijalnih preduzeća, ali koji još uvijek nijesu zaživjeli kod nas. Tako je Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom predviđena mogućnost osnivanja Ustanove za profesionalnu rehabilitaciju, Radnog centra, te Zaštitne radionice.
U ovom kontekstu Vlada razmatra i mogućnost osnivanja Centra za radnu integraciju teže zapošljivih lica, kao prve ustanove ovog tipa u Crnoj Gori.
Na kraju, možemo istaći da je socijalno preduzetništvo koncept koji ujedinjuje želju za rješavanjem društvenih problema i ostvarivanjem dobiti i, kao takav može predstavljati značajan korak u razvoju humanijeg i tolerantnijeg društva i društveno-ekonomskih odnosa.
Zahvaljujem na pažnji i želim vam uspješan rad na današnjoj konferenciji.
PR služba Ministarstva rada i socijalnog staranja