U uvodnom obraćanju, ministarka rada i socijalnog staranja, Zorica Kovačević, naglasila je da, I ako se socijalno preduzetništvo sve više smatra novim instrumentom koji doprinosi većoj socijalnoj uključenosti i inkluziji, kao i većoj aktivaciji najranjivijih grupa stanovništva, u Crnoj Gori se još uvijek ne razumije njegova priroda – koncept, te da treba, kroz obrazovanje i informisanje, približiti ovaj specifičan oblik preduzetništva, ali i kreirati Strategiju razvoja socijalnog preduzetništva. Posmatrajući socijalno preduzetništvo kao model koji objedinjava želju za rješavanjem društvenih problema i ostvarivanjem dobiti, zaključila je da to može doprinijeti razvoju humanijeg i tolerantnijeg društva.
Programski menadžer u Delegaciji EU u Crnoj Gori Romain Boitard, podsjetio je da je, u Izvještaju Evropske Komisije o Crnoj Gori za 2015. godinu navedeno da je potrebno stvoriti pogodne uslove za razvoj socijalnog preduzetništva i volonterizma, i u vezi sa tim, naglasio značaj socijalnog preduzetništva kao jednog od alternativnih oblika-izvora finansiranja civilnog društva, pored društveno odgovornog poslovanja, filantropije I drugih, te da ovo pitanje treba normirati.
Dr Dragan Golubović, ekspert za neprofitno pravo, govorio je o pravnom okviru kojim je regulisano socijalno preduzetništvo u pojedinim zemljama Evrope i regiona I naglasio činjenicu da se socijalno preduzetništvo previše oslanja na javne izvore finansiranja. Socijalno preduzetništvo kao i svaki oblik preduzetništva mora da ima odgovarajući održivi biznis plan. To je ključno za pretvaranje socijalnog preduzetništva u odživu praksu i u toj misiji ne treba se fokusirati isključivo na podsticajne mjere države i subvencije, odnosno pretjerano oslanjati na javne fondove. Komentarišući preporuke EK iz Izvještaja o Crnoj Gori, ocijenio je da iste Vladi omogućavaju fleksibilnost da izabere one instrumente razvoja socijalnog preduzetništva koji su primjereni stepenu razvoja ovog fenomena u Crnoj Gori. U odnosu na pravnu regulativu, podsjetio je da određene pretpostavke za razvoj socijalnog preduzetništva postoje, i to npr. u Zakonu o nevladinim organizacijama, koji definiše uslove za obavljanje privredne djelatnosti.
Razgovarano je i o upotrebi termina ,,socijalno”, odnosno ,,društveno preduzetništvo’’, uz navođenje argumenata za i protiv, posebno zbog asocijacija koje izazivaju ova dva termina, te činjenice da u našem rječniku ne možemo uvijek naći adekvatan prevod za niz, već prihvaćenih stranih riječi I izraza koji su se odomaćili, pa je preovladao stav da treba da se koristi međunarodno prihvaćen termin “socijalno preduzetništvo’’, koji je upotrijebljen i u Startegiji razvoja nevladinih organizacija.
Iskustva iz Hrvatske I Slovenije po pitanju legislative, ali I primjere dobre prakse, predstavili su upečatljivim prezentacijama Ranko Milić, predsjednik CEDRE iz Splita (Cluster za eko-društvene inovacije i razvoj) i Tadej Slapnik, državni sekretar u kabinetu predsejdnika Vlade Republike Slovenije, zadužen za dijalog sa civilnim društvom i kordinaciju građanskih inicijativa i socijalnog preduzetništva. O iskustvu I primjeru dobre prakse iz Crne Gore, govorila je Maja Raičević iz Centra za ženska prava, ilustrujući primjer Centra I način na koji se ova nevladina organizacija bavi društvenim preduzetništvom.
Na kraju konferencije, učesnici su u manjim grupama analizirali prepreke razvoju socijalnog preduzetništva u Crnoj Gori, definišući mjere koje bi trebalo preduzeti za njihovo prevazilaženje, kao i potencijalne nosioce razvoja društvenog preduzetništva u Crnoj Gori. Neinformisanost i nerazumijevanje koncepta socijalnog preduzetništva, prepoznato je kao ključna prepreka, pa je, organizovanje sličnih skupova u drugim gradovima, ocienjeno izuzetno korisnim radi promoivsanja ovog vida preduzetništva I prevazilaženja definisanih prepreka.
KANCELARIJA ZA SARADNJU S
NEVLADINIM ORGANIZACIJAMA